Polskie Radio
Section05

Jerzy Popiełuszko

75. rocznica urodzin ks. Popiełuszki. Premier: był wielkim patronem Solidarności

"»Zło dobrem zwyciężaj« - to motto dodawało nam otuchy w trudnych latach komunizmu i daje mi siłę również dziś" - napisał premier Mateusz Morawiecki w mediach społecznościowych w 75. rocznicę urodzin ks. Jerzego Popiełuszki. "Choć nigdy go osobiście nie poznałem, to zawsze był dla mnie jednym z wielkich patronów Solidarności" - podkreślił szef rządu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA premier Mateusz Morawiecki Solidarność

Bohaterowie historii uwiecznieni w filmowych kadrach. "Dzielnieśmy stali, celnie rzucali"

Dokładnie 42 lata temu Huta Warszawa, jako pierwszy zakład w stolicy, rozpoczęła strajk solidarnościowy z robotnikami ze Stoczni Gdańskiej i całego Wybrzeża. Rocznica wydarzeń stała się okazją do rozmowy o bohaterach historii. O ich sposobie widzenia i przedstawienia mówiła w Trójce Maria Dłużewska, reżyser filmów o tematyce historycznej. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka strajki strajki sierpniowe 1980 Anna Popek FILM historia Polski

NASZ WYWIAD Prokurator IPN: esbecka prowokacja wymierzona w ks. Popiełuszkę bez przedawnienia

- Prowokacja na Chłodnej była wynikiem szeregu działań nie tylko funkcjonariuszy resortu spraw wewnętrznych, ale też i propagandystów tamtych czasów - mówił prokurator Andrzej Pozorski w rozmowie z Portalem Polskiego Radia. - Mam nadzieję, że sprawa ponownie trafi na wokandę jeszcze w tym roku.
Zobacz więcej na temat:  PRL komunizm totalitaryzm Solidarność służba bezpieczeństwa Kościół katolicki

Zabójstwo ks. Stanisława Suchowolca. "Dowody zebrane przez Solidarność pozwoliły wznowić śledztwo"

- Dowody zebrane paradoksalnie nie przez prokuraturę, a przez działaczy Solidarności pozwoliły wznowić śledztwo już w latach 90. i doprowadzić do konkluzji, że przyczyną śmierci księdza Stanisława Suchowolca nie było przypadkowe zdarzenie związane z użytkowaniem farelki, nie był to więc nieszczęśliwy przypadek, ale celowe działanie osób trzecich - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Piotr Litka.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Stanisław Suchowolec Solidarność HISTORIA historia Polski

Wybory członka Kolegium IPN. Dr Rydliński: Platforma Obywatelska wycofała się z zobowiązań

- Może być i tak, że jako zwolennik tego, aby socjaldemokracja była w Polsce siłą podmiotową i prowadziła własną politykę, drażnię liderów Platformy Obywatelskiej - mówił w Polskim Radiu 24 dr Bartosz Rydliński, politolog (UKSW i Centrum im. I. Daszyńskiego), który kandydował na stanowisko członka kolegium IPN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Sejm IPN Instytut Pamięci Narodowej Adrian Klarenbach

Krzysztof Czabański o albumie PR: "To służba pamięci"

- Widać, że tożsamościowa rola pamięci narodowej, służenia tej pamięci, jest kontynuowana i jest bardzo mocno wspierana przez Polskie Radio - powiedział były prezes Polskiego Radia oraz przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański. Jak dodał, album "Żeby Polska była Polską" doskonale wpisuje się w serię charakterystycznych, ze względu na ikonograficzno-fonograficzną formę, publikacji Polskiego Radia poświęconych tematyce rocznicowo-patriotycznej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Krzysztof Czabański album W POLSKIM RADIU Agencja Muzyczna 13 grudnia stan wojenny historia Polski POLSKA

Umorzenie sprawy prowokacji wobec ks. Popiełuszki do ponownego zbadania. Jest decyzja SN

Warszawski sąd apelacyjny ma raz jeszcze zbadać kwestię umorzenia sprawy prowokacji wobec ks. Jerzego Popiełuszki. W czwartek Sąd Najwyższy uchylił postanowienie o umorzeniu z powodu przedawnienia postępowania karnego wobec oskarżonych o tzw. prowokację na Chłodnej, czyli podrzucenia w 1983 r. przez SB do mieszkania ks. Jerzego Popiełuszki materiałów obciążających duchownego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sąd sądownictwo Sąd Najwyższy komunizm Solidarność służba bezpieczeństwa

"Żeby Polska była Polską" - wyjątkowy album Polskiego Radia

Dwupłytowe wydawnictwo "Żeby Polska była Polską" ukazuje się na kilka dni przed czterdziestą rocznicą wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. To kolejne historyczne wydawnictwo tożsamościowe Polskiego Radia, któremu patronuje Rada Mediów Narodowych. Do albumu dołączono ponad 120-stronicowe opracowanie - ze zilustrowaną częścią ikonograficzną oraz komentarzami historyków. 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Agnieszka Kamińska Polskie Radio Jan Pietrzak Włodzimierz Korcz Teatr Polskiego Radia płyta album Agencja Muzyczna

Setki zniczy i kwiaty przy krzyżu w miejscu porwania ks. Jerzego Popiełuszki w Górsku

Setki zniczy płonie przed krzyżem w Górsku k. Torunia, w miejscu porwania ks. Jerzego Popiełuszki przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa 19 października 1984 roku. Lokalna społeczność pamięta o kapelanie Solidarności w dzień Wszystkich Świętych, zostawiając przy pomniku kwiaty i wiązanki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Solidarność Dzień Wszystkich Świętych Wszystkich Świętych pamięć PRL komunizm służba bezpieczeństwa społeczeństwo

Cegiełki wesprą budowę Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Jesienią 2024 roku – w 40. rocznicę śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki – ma zostać otwarte Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Okopach. Każdy może się przyczynić do powstania tej instytucji: po 11 listopada w placówkach pocztowych ruszy sprzedaż numizmatów z wizerunkiem księdza jako cegiełek na budowę jego muzeum. Przedsięwzięcie jest realizowane przez Fundację im. ks. Jerzego Popiełuszki „Dobro” we współpracy z NSZZ „Solidarność”, Instytutem Pamięci Narodowej i Pocztą Polską.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo muzeum Katarzyna Cygler Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Trójka