Polskie Radio
Section05

kardiologia

Gerontokardiologia. Zyski z naukowego i holistycznego podejścia do kardiologii wieku podeszłego

W dobie starzejącego się społeczeństwa, jednocześnie przyszłością, jak i największym wyzwaniem kardiologii jest starość. Dojrzała kardiologia to kardiologia kompleksowa, skoordynowana, oparta na współpracy lekarzy różnych specjalności. Badania prof. Piotra Jankowskiego potwierdzają biologiczny czynnik starzenia się układu sercowo-naczyniowego.
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski medycyna zdrowie serce seniorzy Gerontokardiologia geriatria

"10 dla serca", czyli jak dbać o układ sercowo-naczyniowy

Z raportu "Health at a Glance 2023" przygotowanego dla krajów członkowskich OECD wynika, że Polaków charakteryzują gorsze wskaźniki dotyczące oczekiwanej długości życia w stosunku do średniej dla krajów OECD oraz wyższa śmiertelność możliwa do uniknięcia. O profilaktyce chorób układu krążenia mówił w Polskim Radiu 24 prof. Aleksander Prejbisz, kardiolog.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie Małgorzata Telmińska

Jak dbać o serce? Rozmowa z kardiologiem w Polskim Radiu Dzieciom

Skok cywilizacyjny, a więc lepsze warunki życia, większy komfort oraz świadomość, dostęp do najnowszych środków przekazu i edukacji, szybszy przepływ informacji, a także znacznie więcej wzorców do naśladowania i zmiana stylu życia – wszystko to ma istotny wpływ na wydłużenie życia. – Medycyna cały czas idzie do przodu. W tej chwili medycyna zmienia rzeczywistość w niesamowity sposób. Największym osiągnięciem ostatnich dwudziestu pięciu lat jest wydłużenie życia Polaków o siedem lat. To jest niebywałe, żeby w ciągu jednego pokolenia tak wydłużyć średni czas życia – mówił na antenie Polskiego Radia Dzieciom prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci zdrowie serce

PR24 Zmiany w służbie zdrowia. Kraska: będą duże, dodatkowe pieniądze na onkologię i kardiologię

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział, że dziedzinami, które najpilniej wymagają reformy w systemie ochrony zdrowia, są onkologia i kardiologia. - W tych dwóch specjalizacjach dług zdrowotny jest zdecydowanie największy - mówił w Polskim Radiu 24 Waldemar Kraska. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Waldemar Kraska zdrowie POLSKA społeczeństwo pandemia Ministerstwo Zdrowia onkologia

"Bali się i od 2,5 roku nie przychodzili na kontrole". Kardiolog o pacjentach podczas pandemii

Do Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu zgłasza się coraz więcej pacjentów z chorobami kardiologicznymi, które coraz bardziej zagrażają ich życiu. Lekarze mówią wprost, że z tak zaawansowanymi i nieleczonymi schorzeniami mieliśmy do czynienia 30 lat temu. Powód? Pandemia koronawirusa i strach pacjentów przed wizytą w szpitalu.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Grzesiowski COVID-19 koronawirus Koronawirus w Polsce zdrowie serce

Zwiększenie bezpieczeństwa w terapii schorzeń kardiologicznych. Nowy projekt badawczy

U prawie 5 mln pacjentów po zabiegach niekardiologicznych dochodzi do poważnych powikłań sercowo-naczyniowych powodujących m.in. zawały czy uszkodzenia mięśnia sercowego. Konsekwencje tego są tragiczne. Szansę na poprawę sytuacji daje projekt badawczy prowadzony przez prof. dr. hab. med. Wojciecha Szczeklika, mający zwiększyć bezpieczeństwo terapii w schorzeniach kardiologicznych. Jest to naukowa odpowiedź na problem rosnącego zagrożenia w chorobach serca.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie badania medycyna NAUKA serce lekarz cukrzyca leki Artur Wolski infografika