Polskie Radio
Section05

Komisja Europejska

40 mln euro pomocy dla polskich rolników. Minister Telus: to symbol europejskiej solidarności

W Luksemburgu zaakceptowano dziś unijny pakiet w wysokości 100 milionów euro dla pięciu krajów - w tym Polski - za straty związane z nadmiernym importem z Ukrainy. - To my dziś dajemy tę narrację o tej solidarności europejskiej. Nie tylko hasła, ale czyny się liczą. To jest jeden z tych czynów - mówił minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.
Zobacz więcej na temat:  zboże POLSKA rolnictwo polityka Ukraina wojna na Ukrainie ŚWIAT Beata Płomecka Robert Telus

Polscy rolnicy dostaną rekompensaty za straty wywołane importem zboża z Ukrainy

Polscy rolnicy dostaną prawie 40 milionów euro z unijnego budżetu za straty wywołane nadmiernym importem zboża z Ukrainy. Przedstawiciele państw członkowskich zaakceptowali propozycję Komisji Europejskiej w sprawie pakietu finansowego w wysokości 100 milionów euro. Polska otrzyma najwięcej, pozostałe 60 milionów euro zostanie rozdzielone między Bułgarię, Rumunię, Słowację i Węgry. 
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska rolnictwo

TYLKO U NAS Polscy rolnicy dostaną rekompensaty za straty wywołane importem zboża z Ukrainy. Znamy kwotę

Polscy rolnicy dostaną prawie 40 milionów euro z unijnego budżetu za straty wywołane nadmiernym importem zboża z Ukrainy. Przedstawiciele państw członkowskich zaakceptowali propozycję Komisji Europejskiej w sprawie pakietu finansowego w wysokości 100 milionów euro. Polska otrzyma najwięcej, pozostałe 60 milionów euro zostanie rozdzielone między Bułgarię, Rumunię, Słowację i Węgry. O szczegółach korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina zboże rolnictwo Beata Płomecka GOSPODARKA POLSKA rolnicy Unia Europejska

Pakt migracyjny. Prof. Legutko: niepotrzebna inicjatywa, która zatruła krew i popsuła atmosferę w Europie

- Szwecja nie miała specjalnych powodów, aby w ogóle zacząć całą tę sprawę. To była zupełnie niepotrzebna inicjatywa, która tylko zatruła krew i popsuła atmosferę w Europie - skomentował na antenie Programu 1 Polskiego Radia eurodeputowany PiS prof. Ryszard Legutko, odnosząc się do paktu migracyjnego.
Zobacz więcej na temat:  Sygnały Dnia ŚWIAT Europa imigranci w Europie Ryszard Legutko

100-milionowy pakiet dla rolników 5 krajów, w tym Polski. Dziś spodziewana jest zgoda KE

W poniedziałek spodziewana jest zgoda na pomoc finansową dla rolników z pięciu krajów, w tym Polski. Chodzi o pakiet wsparcia w wysokości 100 milionów euro w związku ze stratami spowodowanymi nadmiernym importem z Ukrainy. Pozytywnej opinii spodziewa się komisarz do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski, który powiedział o tym brukselskiej korespondentce Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Bruksela rolnictwo ŚWIAT Europa Belgia Beata Płomecka

Minister Wójcik: na wtorkowym posiedzeniu rządu będziemy dyskutowali o przepisach ws. wydawania dzieci za granicę

Minister w KPRM Michał Wójcik zapowiedział w telewizji wpolsce.pl, że we wtorek, w czasie posiedzenia rządu, odbędzie się dyskusja na temat zmian w procedurze cywilnej. Dodał, że będzie ona związana ze stanowiskiem unijnego komisarza ds. sprawiedliwości Didiera Reyndersa, który chce zmian w polskim prawie, jako że nie podoba mu się system ochrony dzieci przed bezpodstawnym wydawaniem ich z Polski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Michał Wójcik dzieci Zbigniew Ziobro prawo Trybunał Sprawiedliwości UE Unia Europejska społeczeństwo

Polska chce likwidacji dysproporcji narodowościowych w KE. Sadoś: dane wskazują na brak równowagi

Polska domaga się działań, by zlikwidować dysproporcje narodowościowe na kierowniczych stanowiskach w Komisji Europejskiej. Jak wynika z informacji brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej, ambasador Polski przy Unii Andrzej Sadoś opowiedział się za zorganizowaniem konkursów na wysokie stanowiska dla tych krajów, które są niedoreprezentowane w Komisji Europejskiej i powiązanym z nią unijnym korpusie dyplomatycznym.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Bruksela Beata Płomecka dyplomacja

TYLKO U NAS Unijna pomoc dla rolników. Wiemy, kiedy KE ma podjąć kolejne rozmowy

W poniedziałek w Brukseli ma odbyć się kolejne podejście przedstawicieli państw członkowskich do zatwierdzenia 100-milionowego pakietu finansowego dla rolników z pięciu krajów, w tym z Polski, za straty spowodowane nadmiernym importem z Ukrainy - ustaliła nieoficjalnie brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Beata Płomecka Belgia Bruksela rolnictwo

TYLKO U NAS KE przekazuje kolejne miliardy euro dla Ukrainy. "Na podtrzymanie usług i infrastruktury"

Komisja Europejska przekaże w czwartek Ukrainie kolejne 1,5 miliarda euro - poinformowała przewodnicząca Ursula von der Leyen na Twitterze. "Pomagamy podtrzymać funkcjonowanie usług i infrastruktury Ukrainie, która dzielnie walczy o wolność" - napisała szefowa KE. O szczegółach korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie Beata Płomecka

KOMENTARZ Relokacja migrantów. Prof. Grosse: Polska nie może pójść na ustępstwa i realizować niepraworządnych decyzji UE

- Możliwość wnioskowania o odstępstwo od relokacji migrantów jest trikiem Komisji Europejskiej, która próbuje nas omamić, że na początku zostaniemy zwolnieni z relokacji ok. 2 tys. migrantów - tymczasem później się okaże, że będziemy przyjmować ich dziesiątki bądź setki tysięcy - ocenia w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl prof. Tomasz Grosse, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA migracja kryzys migracyjny imigranci w Europie Unia Europejska Rada Unii Europejskiej polityka rząd PiS Prawo i Sprawiedliwość

Komisja przeciąga procedurę naruszeniową przeciwko Niemcom. Politico: to podwójne standardy

Brukselski portal Politico opisuje w środę sprawę procedury naruszeniowej, wszczętej przez Komisję Europejską przeciwko Niemcom w 2008 r. za złamanie zasad wspólnego rynku; rodzi to pytanie, czy przewlekanie postepowania - które zazwyczaj są prowadzone w ekspresowym tempie - nie wskazuje na istnienie podwójnych standardów: jednych dla największych krajów UE i innych dla pozostałych - zastanawia się Politico.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy Unia Europejska ikea polityka