Polskie Radio
Section05

Komisja Europejska

Jakub Faryś: pomysły dotyczące ograniczenia rejestracji aut spalinowych po roku 2035 spowodują, że samochody będą trudniej dostępne

Zmiana modelu produkcji aut w UE po roku 2035, wymaga od naszego rządu działań, aby zatrzymać dotychczasowych producentów oraz zachęcić nowych do inwestycji w Polsce - powiedział Jakub Faryś prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA dwutlenek węgla motoryzacja eksport produkcja przemysłowa Fit for 55

ANALIZA Paliwa syntetyczne "uratują" samochody spalinowe po 2035 r. Czy będą jednak opłacalne?

Rada UE przyjęła we wtorek rozporządzenie wprowadzające bardziej rygorystyczne normy emisji CO2 dla nowych samochodów osobowych i dostawczych. Regulacja zakłada 100 proc. redukcji emisji dwutlenku węgla w przypadku nowych pojazdów po 2035 r. Czy paliwa syntetyczne pomogą przedłużyć czas użytkowania samochodów spalinowych?
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ŚWIAT Europa samochody elektryczne samochody samochody hybrydowe infografika

Zakaz sprzedaży nowych aut spalinowych po 2035 roku. Anna Moskwa: to szkodliwe dla gospodarki i obywateli

Anna Moskwa skomentowała decyzję unijnych krajów dotycząca przepisów o zakazie sprzedaży nowych aut emisyjnych po 2035 roku. - Uważamy, że to będzie szkodliwe dla gospodarki i obywateli - powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Polska była przeciwko, a od głosu wstrzymały się Bułgaria, Rumunia, a także Włochy, które początkowo zagłosowały przeciw, ale potem skorygowały to głosowanie.
Zobacz więcej na temat:  samochody Unia Europejska dyplomacja ekologia prawo ŚWIAT Europa

Dwóch niemieckich europosłów odpowiada za blokowanie funduszy dla Polski? Puda: w kuluarach mówi się o tym wprost

"Nie jest tajemnicą, że blokowanie funduszy unijnych dla Polski pod pretekstem praworządności jest wymuszane na Komisji Europejskiej przez niemieckich europosłów. Mimo to prowadzimy normalny dialog z KE, licząc na praworządność w jej szeregach" - podkreślił szef MFiPR Grzegorz Puda.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Grzegorz Puda Krajowy Plan Odbudowy POLSKA polityka Niemcy Polska w Unii Europejskiej

KE uważa węgiel koksowy za "surowiec strategiczny". Co to oznacza dla polskich kopalni?

Utrzymanie węgla koksowego na liście unijnych surowców krytycznych pomaga w zapewnieniu UE dywersyfikacji dostaw paliw dla transformacji energetycznej - uważają analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE). Największym producentem węgla koksowego we Wspólnocie jest Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW).
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA jastrzębska spółka węglowa Polska Grupa Górnicza węgiel ekologia Fit for 55 metan

NASZ NEWS Dodatkowe 100 mln euro na import zboża z Ukrainy. Ponad jedną trzecią otrzyma Polska

Dodatkowe 100 milionów euro przekaże Komisja Europejska pięciu krajom w związku z importem zboża z Ukrainy, z czego ponad jedną trzecią otrzyma Polska. Dowiedziała się nieoficjalnie brukselska korespondentka Polskiego Radia. Chodzi o wyrównanie rolnikom strat wywołanym zwiększonym przywozem ukraińskich zbóż i nasion oleistych.
Zobacz więcej na temat:  handel Ukraina wojna na Ukrainie ŚWIAT Mateusz Morawiecki GOSPODARKA zboże żywność

"Środki z polityki spójności nie są zagrożone". Minister Puda reaguje na doniesienia medialne

Nie otrzymaliśmy żadnych oficjalnych dokumentów z Komisji Europejskiej, że środki z polityki spójności są zagrożone - zapewnił minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda. Szef resortu funduszy odniósł się do doniesień medialnych o tym, że środki z funduszu spójności są zagrożone i Polska może stracić ponad 75 mld euro z Unii Europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej Unia Europejska karta praw podstawowych

Prezes Związku Cyfrowa Polska: dodatkowa "opłata sieciowa" będzie obciążeniem dla klientów platform streamingowych

Proponowana przez KE "opłata sieciowa" ograniczy pod względem jakości ofertę platform streamingowych, które i tak przerzuciłby dodatkowe koszty płacone na rzecz operatorów telekomunikacyjnych na zwykłych użytkowników - powiedział  Michał Kanownik prezes Związku Cyfrowa Polska w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA internet telekom streamig telekomunikacja podatki opłata audiowizualna opłata

Zamieszki we Francji. Kosma Złotowski: gdyby działo się to w Polsce, KE już by nam groziła

Eurodeputowany PiS Kosma Złotowski, komentując ostatnie działania prezydenta Emmanuela Macrona, który zdecydował się na realizację reformy emerytalnej z pominięciem parlamentu powiedział, że "gdyby sytuacja z Francji miała miejsce w Polsce, to następnego dnia Komisja Europejska groziłaby nam palcem, a Parlament Europejski organizował debatę i uchwalał rezolucję wzywająca nas do zmiany konstytucji".
Zobacz więcej na temat:  Francja Unia Europejska emerytura Emmanuel Macron ŚWIAT Europa