Polskie Radio
Section05

komunizm

Szacunek i sympatia. Ponad połowa Rosjan podziwia Stalina

- Wyraźnie zmniejszył się odsetek ludzi obojętnych, a rośnie liczba pozytywnie oceniających Stalina. Dlaczego? To skutek uprawianej w Rosji narracji historycznej i polityki edukacyjnej. Dzisiejsza władza w swoim interesie odwołuje się do użytecznych konotacji. Nie usprawiedliwia banalnie tyrana, ale wykorzystuje resentyment do silnych, imperialnych rządów – mówiła w Dwójce Jadwiga Rogoża.
Zobacz więcej na temat:  stalinizm ZSRR Rosja Paweł Lekki

Jak wyglądało dorastanie w domu komunistycznych prominentów?

– Kreśli bardzo fałszywy wizerunek naszej historii. Czytałem ją z pewnym niesmakiem. Dla mnie to obrona "szlachetnych" intencji, jakie przyświecały komunistom – ocenił Tomasz Zapert. – Nikt inny niż Krystyna Naszkowska nie potrafiłby wydobyć tego, co powiedziały występujące osoby – zauważył Krzysztof Masłoń. W Polskim Radiu 24 rozmowa na temat książki "My, dzieci komunistów".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA literatura KSIĄŻKA czytelnictwo książki PRL

Czym była "Solidarność" dla świata Zachodu?

– Niektórzy zagraniczni politycy traktowali "Solidarność" jako klin, który można byłoby wbić w obóz komunistyczny, by osłabiać go od środka. Nie było też jednolitego frontu Zachodu wobec związku – powiedział dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej. W Polskim Radiu 24 rozmowa na temat znaczenia "Solidarności" dla państw świata zachodniego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PRL HISTORIA historia Polski Solidarność fakty opinie ciekawostki

O. Władysław Gurgacz. Kapelan Wyklętych

– Działalność kapłana sprowadziła na niego wrogość i nienawiść ze strony komunistów. Narosło to do tego stopnia, że przeprowadzano nawet zamachy na jego życie – powiedział dr Patryk Pleskot, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej. W audycji "Historia na dziś" rozmowa o postaci o. Władysława Gurgacza, duchownego zaliczanego do Żołnierzy Wyklętych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski HISTORIA Żołnierze Wyklęci II wojna światowa ludzie

Konferencja "Jak upadał komunizm. Rok 1989 w Europie Środkowo-Wschodniej"

- Naszym celem było zorganizowanie przedsięwzięcia, które będzie debatą naukowców, zajmujących się tamtymi wydarzeniami, w niektórych wypadkach ci naukowcy byli świadkami historii, a czasem jaj aktorami. Żeby obniżyć temperaturę sporu, zwłaszcza w środowisku międzynarodowym, skupialiśmy się na osobach, które realizują refleksję naukową - mówił w Polskim Radiu 24 Rafał Rogulski, dyrektor Instytutu Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 okrągły stół PRL Europa Wschodnia

Jan Pietrzak: Lech Wałęsa to żałosna postać

- Lech Wałęsa może się lustrować. Gdy był prezydentem, ukradł wiele swoich akt. Kradł, wyrywał kartki z dokumentów państwowych i nigdy ich nie oddał. Pomysł autolustracji jest o tyle właściwy, że były prezydent ma wokół siebie środowisko byłych funkcjonariuszy SB, którzy go prowadzili - powiedział w Polskim Radiu 24 Jan Pietrzak, satyryk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PRL dekomunizacja Jan Pietrzak Lech Wałęsa Solidarność

Marian Bernaciak ps. Orlik. Polskę stawiał ponad życie

– Fantazja, odwaga i wręcz bezczelność charakteryzowały działania partyzantów dowodzonych przez "Orlika" – powiedział dr Patryk Pleskot, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej. W audycji "Historia na dziś" szlak bojowy jednego z Wyklętych, który dla walki o Polskę poświecił życie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski ludzie HISTORIA Żołnierze Wyklęci II wojna światowa Armia Krajowa Wolność i Niezawisłość Tadeusz Płużański

"Historia na dziś". Danuta Siedzikówna ps. Inka

We Wschowie Danuta Siedzikówna, ps. Inka przegrała z tamtejszym wymiarem sprawiedliwości. Prokuratura Rejonowa w tym mieście umorzyła śledztwo w sprawie wpisów internetowych, które szkalowały dobre imię bohaterskiej sanitariuszki V Brygady Wileńskiej AK. Powodem było niewykrycie sprawców. Gościem Polskiego Radia 24 był dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Danuta Siedzikówna Żołnierze Wyklęci historia Polski PRL

Milenium 1966. Walka o rząd dusz komunistów z Kościołem

Na zaplanowane przez Kościół na 1966 r. świętowanie Milenium chrztu Polski władze państwowe odpowiedziały przygotowaniem na ogromną skalę obchodów Tysiąclecia Państwa Polskiego. Zarówno przygotowania, jak i same obchody przyjęły postać walki o rząd dusz, a uczestnictwo w Milenium, choć zachowało przede wszystkim wymiar religijny, stało się także manifestacją polityczną.
Zobacz więcej na temat:  PRL historia Polski Kościół katolicki Stefan Wyszyński

Przypadkowa kariera Gomułki. Od szeregowego działacza komunistycznego do I sekretarza KC PZPR

– Prowadził pewną grę z Rosją. Potrafił też przeciwstawić się samemu Józefowi Stalinowi, a także Nikicie Chruszczowowi – powiedział Piotr Gajdziński, dziennikarz i autor książki "Gomułka. Dyktatura ciemniaków". – Był zachwycony sobą i swoimi rządami. Nie wierzył, że jest inny działacz PZPR, który potrafiłby go zastąpić – zaznaczył gość Polskiego Radia 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA literatura KSIĄŻKA książki Władysław Gomułka PRL historia PRL