Polskie Radio
Section05

konstytucja

Konstytucja marcowa z 1921 roku. "Krzyk narodzin II RP"

17 marca 1921 roku Sejm II RP uchwalił pierwszą, nowoczesną konstytucję. Wprowadziła ona republikę demokratyczną, władzę oddając w ręce narodu. – To był fenomen. Widać było w klasie politycznej wielkie zapotrzebowanie na odbudowę zrębów państwowości polskiej – mówił w audycji Historia Na Dziś dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Patryk Pleskot II Rzeczpospolita II RP Tadeusz Płużański Józef Piłsudski

"PiS sprowadza wszystkie reformy do kwestii kadrowych"

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości kwestionują zgodność z Konstytucją procedury wyboru prezesa Sądu Najwyższego. Wniosek w tej sprawie został złożony do Trybunału Konstytucyjnego. – To próba pokazania Małgorzacie Gersdorf i wszystkim osobom, pełniącym wysokie funkcje, że rządu, a nawet reform, nie można krytykować – mówił w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania Jakub Kulesza z Kukiz '15.
Zobacz więcej na temat:  Kukiz'15 Sejm Sąd Najwyższy PiS

Polskie sądownictwo w przededniu reform

Zmiany w wymiarze sprawiedliwości to jedno z głównych haseł jakimi posługiwało się PiS przed wyborami. Temat nie zniknął. Jak przekonywał 10 lutego w "Sygnałach dnia" Jarosław Kaczyński, system sądownictwa panujący w Polsce to "wielka zgnilizna", którą trzeba w końcu "zacząć leczyć". O najważniejszych punktach reform tej dziedziny życia publicznego mówił w Polskim Radiu 24 były sędzia Adam Tomczyński z Wyższej Europejskiej Szkoły Prawa i Administracji.
Zobacz więcej na temat:  sądownictwo Prawo i Sprawiedliwość Jarosław Kaczyński Ministerstwo Sprawiedliwości