Polskie Radio
Section05

Korea Południowa

TYLKO U NAS Byłam w Korei Północnej. Zakupy robiliśmy w dobrze zaopatrzonym... bunkrze

Nieliczni cudzoziemcy, którzy mieli szanse na dotarcie do Korei Północnej, wracają pełni wrażeń. Najczęściej jednak nie są to relacje zachwyconych turystów, którzy marzą o powrocie w to miejsce. - Do Korei Północnej dotarliśmy na zawody łyżwiarskie organizowane pod nazwą "Zawody Krajów Demokracji Ludowej” wspomina Aneta Hołówek, była panczenistka.
Zobacz więcej na temat:  Korea Północna turystyka polecane przez redakcję

Polskie Radio 24 Stan wojenny i walka z Pjongjangiem. Co planował prezydent Korei Płd.?

Specjalne wydanie "Chińskich znaków" poświęcone wydarzeniom w Korei Południowej po wprowadzeniu przez prezydenta Jun Suk Jeola stanu wojennego w tym tygodniu. O sytuacji w tym kraju w Polskim Radiu 24 Tomasz Sajewicz rozmawia z dr Marcinem Jacobym, kierownikiem Zakładu Studiów Azjatyckich Uniwersytetu SWPS oraz dr Joanną Hosaniak z Obywatelskiego Sojuszu na rzecz Praw Człowieka w Korei Północnej, która jest w Seulu. Dr Jacoby na początku listopada w audycji "Chińskie znaki" prognozował, że prezydent Korei Południowej nie cofnie się przed niczym aby utrzymać władzę.
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny Tomasz Sajewicz Azja ŚWIAT

TYLKO U NAS Wrze w Korei. Profesor z Tokio: skutki odczujemy wszyscy

"Chwilowy" stan wojenny w Korei Południowej wskazuje na kluczowy problem tego kraju. Mieszkańcy są podzieleni. Chodzi między innymi o politykę wobec reżimu Korei Północnej - albo twardy kurs i zwalczanie dyktatury, albo wiarę, że "pojednanie" jest możliwe. Gra toczy się też o relacje z USA i Japonią, a więc bezpieczeństwo w regionie - komentuje dla portalu polskieradio24.pl. profesor Stephen Nagy z International Christian University w Tokio.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Ukraina Korea Północna Azja

Polskie Radio 24 Stan wojenny w Korei Południowej. "Patowa sytuacja"

- Korea jest bardzo podzielona, a prezydent Jun Suk Jol ma zaledwie kilkanaście procent poparcia. Powstała sytuacja patowa, gdzie parlament uchwalał ustawy, które prezydent wetował, a inicjatywy ustawodawcze partii prezydenta były blokowane przez opozycyjną większość w parlamencie - mówił w Polskim Radiu 24 dr Marceli Burdelski, wiceprezes Towarzystwa Azji i Pacyfiku, konsultant i były doradca Ministra Spraw Zagranicznych RP.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Azja stan wojenny Michał Strzałkowski Marceli Burdelski