Polskie Radio
Section05

kryzys dyplomatyczny PR24

"Marzec '68 powinien być powodem do dumy, a nie do wstydu"

Na Uniwersytecie Warszawskim odbyła się debata „Marzec'68. Ogólnopolski Ruch Społeczny Przeciwko Komunizmowi” w związku z obchodami 50. rocznicy studenckich protestów, w której wzięli udział: Irena Lasota, prof. Wojciech Roszkowski, prof. Jerzy Eisler, prof. Dariusz Gawin i Mateusz Fałkowski. Debatę poprzedził wystąpieniem premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki premier kancelaria premiera Żydzi marzec 1968 sprawiedliwi wśród narodów świata

"Nie zgadzamy się na skłócanie Żydów i Polaków"

Do kancelarii premiera wpłynął w poniedziałek list podpisany przez 50 polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, który zawiera apel do parlamentów i rządów Polski oraz Izraela o powrót na drogę dialogu i pojednania. Premier Mateusz Morawiecki przyjął na spotkaniu przedstawicieli Sprawiedliwych. O liście Sprawiedliwych i ich spotkaniu z premierem mówili w Polskim Radiu 24 dr Agnieszka Bryc z UMK w Toruniu i reporter PR24 Michała Walczyka.
Zobacz więcej na temat:  premier Mateusz Morawiecki Izrael Żydzi Yad Vashem Świadkowie Holokaustu Holokaust Agnieszka Bryc II wojna światowa sprawiedliwi wśród narodów świata

Zagraniczna kampania przeciw nowelizacji polskiej ustawy o IPN

- Być może jest ktoś, kto naprowadza Polskę na takie ścieżki konfrontacyjne z Izraelem i Stanami Zjednoczonymi, by popsuć dobre relacje z tymi krajami – powiedział w audycji Światowa Szachownica amerykanista prof. Zbigniew Lewicki. Odniósł się w ten sposób do kampanii wideo przeciw nowelizacji polskiej ustawy o IPN autorstwa fundacji Ruderman Family Foundation. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Holokaust Izrael USA IPN Żydzi Światowa Szachownica - archiwalne

Relacje polsko-izraelskie. Głosy korespondentów, którzy wrócili z Izraela

Napięcie w stosunkach polsko-izraelskich utrzymuje się od kilku tygodni. Według dziennikarzy Polskiego Radia, Grzegorza Ślubowskiego i Michała Żakowskiego, którzy wrócili właśnie z Izraela, spór wynika z nieporozumień na linii dyplomacji i sytuacji politycznej w Izraelu. Reporterzy mówili w Polskim Radiu 24 o swoich wrażeniach z pobytu w Izraelu i sposobach przedstawiania tam konfliktu wokół ustawy o IPN-ie.
Zobacz więcej na temat:  IPN Izrael Holokaust Żydzi Tel Awiw II wojna światowa

Dr Jerzy Targalski o relacjach polsko-izraelskich

- Trzeba się zdecydować czy się poddajemy, zostajemy pariasami całego świata i przyznajemy się, że to my dokonaliśmy Holokaustu i w związku z tym będziemy do końca świata płacili odszkodowania, czy też walczymy o nasze interesy, które zgadzają się w tym przypadku ze stanem rzeczywistym, czyli z prawdą – powiedział w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Targalski. Odniósł się w ten sposób do sporu Izrael-Polska.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Targalski Izrael Żydzi Holokaust IPN

Debata Poranka. Jak rozmawiać z Izraelem?

- Utraciliśmy już istotę dyskusji w sporze między Polską a Izraelem. Dyskusja nie toczy się już o prawdę historyczną, o to kto kolaborował z Niemcami, a kto nie. Toczy się przepychanka między oba państwami, łapanie za słowa i robienie wokół tego skandalu – powiedział w Debacie Poranka Grzegorz Łaguna z Superstacji. O sporze polsko-izraelskim mówili także Jacek Liziniewicz (Gazeta Polska Codziennie) i publicysta Wojciech Korkuć.
Zobacz więcej na temat:  Izrael Holokaust Auschwitz IPN

Jan Dziedziczak: Będziemy walczyć o dobre imię Polski

- Mamy nadzieję, że jak najszybciej uda się osiągnąć pełne porozumienie z Izraelem. Nasze kraje ze sobą współpracują. Polska jest najbliższym partnerem Izraela w Unii Europejskiej, w Europie – powiedział w audycji 24 Pytania wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak. Odniósł się także do zespołu powołanego przez stronę polską w celu prowadzenia dialogu ze stroną izraelską.
Zobacz więcej na temat:  MSZ Unia Europejska Izrael Holokaust Beniamin Netanjahu Auschwitz POLSKA

Historyk: premier Mateusz Morawiecki powiedział prawdę

- Trzeba sporo złej woli, by słowa premiera interpretować w taki sposób, w jaki zrobiła to strona izraelska. Nie widzę powodu by nie mówić o czarnych kartach w historii innych narodów. To, co powiedział premier, to była prawda. Pozostaje kwestia interpretacji i pewnej dobrej woli z drugiej strony, a nie szukania dziury w całym – powiedział w audycji Północ Południe historyk Piotr Dmitrowicz. Gościem Polskiego Radia 24 był również Bronisław Wildstein, członek zespołu ds. dialogu prawno-historycznego z Izraelem.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Monachium Mateusz Morawiecki Izrael Holokaust IPN

"Premier powiedział prawdę, na którą Żydzi nie są gotowi"

Na wejściu do polskiej ambasady w Izraelu ktoś namalował sprayem swastyki i wypisał wulgarne, antypolskie hasła. Polska zwróciła się do władz Izraela, by wyjaśniły incydent. – W pierwszej chwili pomyślałem, że udział mogły w tym mieć rosyjskie służby, ale może byli to po prostu ludzie będący zbulwersowani całą sytuacją – ocenił Maciej Chudkiewicz, zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Solidarność”. Komentarze posłów na temat sporu Polska-Izrael, a także indycentu w polskiej ambasadzie zebrał reporter Polskiego Radia Michał Walczyk.
Zobacz więcej na temat:  Izrael Maciej Chudkiewicz Holokaust II wojna światowa IPN Łukasz Warzecha Bogumił Łoziński Mateusz Morawiecki

„Na polską bramkę sunie atak za atakiem”

– Reakcje Izraela na wypowiedzi polskich polityków mogą stanowić formę nacisku w sprawie nowelizacji ustawy o IPN – ocenił prof. Kazimierz Kik, politolog z Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach. W audycji „Jeden na Jednego” skomentował w ten sposób reakcję izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu na słowa premiera Mateusza Morawieckiego, który użył sformułowania „żydowscy zbrodniarze”.
Zobacz więcej na temat:  Kazimierz Kik Jerzy Jachowicz IPN historia Polski Holokaust Izrael Angela Merkel Mateusz Morawiecki II wojna światowa Niemcy

"Jedynym wyjściem nowelizacja nowelizacji ustawy o IPN"

Izrael nigdy nie pozwoli na przepisywanie prawdy historycznej o Holokauście - powiedział premier Benjamin Netanjahu, odnosząc się do sobotniej wypowiedzi premiera Polski Mateusza Morawieckiego, podczas której padło sformułowanie „żydowscy zbrodniarze”. Reakcję izraelskiego szefa rządu na słowa prezesa Rady Ministrów skomentowali goście „Gorącego Tematu”.
Zobacz więcej na temat:  Izrael Mateusz Morawiecki Holokaust IPN historia Polski Benjamin Netanjahu Michał Kolanko

Archiwalne materiały nt. zbrodni wojennych trafiły do Polski

Polska otrzymała materiały zgromadzone przy ONZ. „Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami uzyska dostęp do archiwalnych materiałów Komisji Narodów Zjednoczonych ds. Zbrodni Wojennych zawierających m.in. raport rządu emigracyjnego w Londynie nt. eksterminacji Polaków oraz Zagłady Żydów” - poinformowała wiceminister kultury Magdalena Gawin. O tym, czy dokumenty pomogą Polsce w prowadzeniu narracji historycznej, rozmawiali w Debacie Dnia Jakub Szczepański (Fakt) i Krzysztof Losz (Nasz Dziennik).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 IPN totalitaryzm polityka historyczna Izrael Władysław Frasyniuk