Polskie Radio
Section05

Krzysztof Grzesiowski

Wzrost zachorowań na COVID-19. Ekspert: ten wirus złagodniał

- Wirus złagodniał, to nie jest ten sam wirus, który zaatakował nas w marcu 2020 roku, ale też populacja się zmieniła. (...) Najsłabsi z nas zostali, brutalnie mówiąc, odsiani. Nabraliśmy też odporności - mówił o COVID-19 w Programie 1 Polskiego Radia dr Ernest Kuchar, pediatra specjalizujący się w chorobach zakaźnych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA medycyna pediatra COVID-19 koronawirus Koronawirus w Polsce zdrowie Ernest Kuchar

Superpuchar Europy: Real Madryt - Atalanta Bergamo. Warszawa zaprasza do strefy dla kibiców

Już dziś o Superpuchar Europy zagrają w Warszawie Real Madryt i Atalanta Bergamo. W stolicy zorganizowano specjalną strefę Fan Festival dla sympatyków piłki nożnej. - Spodziewamy się kilkudziesięciu tysięcy kibiców - mówi wiceprezydent stolicy Renata Kaznowska. - Piłka przede wszystkim ma łączyć nas wszystkich i dawać fantastyczne emocje - dodaje Łukasz Wachowski z PZPN.
Zobacz więcej na temat:  Renata Kaznowska Warszawa Real Madryt Atalanta Bergamo Aleksander Ziemiańczyk

Gen. Koziej: Rosja tej wojny wygrać już nie może

- To pierwsze od 1941 roku wtargnięcie obcych wojsk na terytorium Rosji. Ma ono ogromne znaczenie psychologiczne dla Rosjan - i dla elit, i dla Putina, który się nie spodziewał i nie wie, co z tym robić - czy wypychać Ukraińców, czy też próbować atakować tam, gdzie do tej pory. To jednak cały czas na Rosjan będzie oddziaływać - skomentował ukraińskie akcje wojskowe na terytorium Rosji gen. Stanisław Koziej, były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Rosja wojna na Ukrainie bezpieczeństwo wojsko Polskie Radio Stanisław Koziej

Pracownicy przedszkoli i szkół muszą reagować. Jest termin

15 sierpnia wszystkie instytucje, które pracują na rzecz dzieci - w tym szkoły, przedszkola, żłobki i domy dziecka - muszą mieć wdrożone standardy ochrony małoletnich. Przepisy te znalazły się w tak zwanej ustawie Kamilka. - Każdy członek personelu ma być przeszkolony. Ma rozumieć, czym jest wykorzystywanie dzieci i jakie są jego formy. Ma wiedzieć, do kogo się zwrócić - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Beata Kulig ze Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA przemoc społeczeństwo SOS Wioski Dziecięce dzieci Beata Kulig

Oprawcy Kamilka wciąż nieosądzeni. "To trwa za długo"

Od śmierci Kamilka z Częstochowy, która poruszyła cały kraj, minęło już ponad rok. Mimo to nadal nie zakończyło się nawet śledztwo w tej sprawie. - W naszej ocenie to wszystko trwa za długo - mówił w programie "W samo południe" w radiowej Jedynce Piotr Kucharczyk, prezes Fundacji To Ja - Dziecko im. Kamilka Mrozka. Dodał, że apelował do resortu sprawiedliwości o objęcie sprawy specjalnym nadzorem.
Zobacz więcej na temat:  dzieci Adam Bodnar przemoc prokuratura Krajowa Rada Sądownictwa Piotr Kucharczyk

Powstanie wciąż budzi emocje. "Od hagiografii po potępienie w czambuł"

- Dziś wielu powstańców warszawskich, którzy wtedy byli jeszcze dziećmi, a często także ich rodziny, mitologizują konieczność jego wybuchu. Wciąż brakuje nam rzetelnych opracowań o stratach ludności cywilnej - powiedział płk Krzysztof Komorowski, historyk wojskowości, gość audycji "W samo południe" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Powstanie Warszawskie Krzysztof Komorowski

Igrzyska w Paryżu. Historyk sportu przypomina osiągnięcia Polaków

- W roku 1924, czyli dokładnie 100 lat temu, odbyły się w Paryżu igrzyska olimpijskie (IO), podczas których po raz pierwszy w historii pojawili się polscy sportowcy, pod biało-czerwoną flagą - powiedział dr hab. Robert Gawkowski, historyk sportu z UW oraz Muzeum Turystyki i Sportu, w audycji "W samo południe" w radiowej Jedynce.
Zobacz więcej na temat:  igrzyska olimpijskie sportowcy społeczeństwo Paryż 2024 Polskie Radio 24 POLSKA

Złote algi znowu w Odrze. Ekspertka wyjaśnia

- Złote algi są w tym roku tak samo obecne w Odrze jak w poprzednich latach. A to, że na razie nie widać śniętych ryb, to tylko efekt wyginięcia populacji ryba na poziomie 50 proc. dwa lata temu. Zagrożenie nie zniknie, dopóki kopalnie będą dalej zrzucały do rzeki wody pokopalniane - mówiła w radiowej Jedynce dr Agnieszka Pawelec-Olesińska (WWF Polska).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA zanieczyszczenie ryby katastrofa ekologiczna Odra

Wybory w USA. Prof. Konarski: arogancja Trumpa szansą dla Harris

- Kamala Harris jest przykładem zmarnowanego potencjału Partii Demokratycznej. Cztery lata temu kreowano ją na aktywną wiceprezydent, a okazało się, że jest bardzo pasywna. Ale nie sądzę, że to była jej decyzja - mówił w radiowej Jedynce prof. Wawrzyniec Konarski, politolog, rektor Akademii Finansów i Biznesu Vistula.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Północna Ameryka polityka Stany Zjednoczone USA Kamala Harris Donald Trump wybory w USA wybory prezydenckie w USA Wawrzyniec Konarski

Reakcje Rosji na szczyt NATO. "Wzbudzenie zaniepokojenia"

- Przekaz Rosji jest taki, że państwa NATO utraciły szansę, by iść w kierunku pokoju, a ich decyzje są agresywne, skierowane przeciwko Rosji i naruszają jej bezpieczeństwo - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich Marek Menkiszak komentując reakcję Kremla na spotkanie w Waszyngtonie. - Uważają, że poprzez ostrą retorykę i sugerowanie konfrontacji zbrojnej, wzmacniają tych, którzy wzywają do pokoju, czyli de facto sprzyjają stanowisku rosyjskiemu - wyjaśnił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Marek Menkiszak Rosja NATO Europa