Polskie Radio
Section05

książki dla dzieci

"Kulturalna strefa" w PR Dzieciom. Rozmowa o książce "Tkaczka chmur"

W życiu dzieci wiele jest  niezrozumiałych wydarzeń. Większość z nich wyjaśnią im dorośli. Ale co wtedy, kiedy to dorośli stają w obliczu tego, co niepojęte?Jak wytłumaczyć i przeżyć z dziećmi żałobę po kimś, kogo zabrakło? I jak, podobnie jak bohater "Tkaczki Chmur" ominąć Rzekę Smutku, Wściekły Las i Otchłań Rozpaczy?
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa Martyna Chuderska Kultura w PRD literatura dziecięca radio dla dzieci radio dla rodziców

Z Agnieszką Frączek do świata dzieciństwa Jana Brzechwy i Juliana Tuwima

Twórczość Juliana Tuwima i Jana Brzechwy znamy doskonale, ale czy zastanawialiście się kiedykolwiek, jak wyglądało dzieciństwo tych znakomitych poetów? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Agnieszką Frączek, która tajemnice młodości Juliana Tuwima i Jana Brzechwy zdradza dzieciom w książkach "Rany Julek!" i "A to feler!".
Zobacz więcej na temat:  Martyna Chuderska literatura dziecięca radio dla dzieci

"Kulturalna strefa". Jak rozwinąć w dziecku pasję do czytania? [POSŁUCHAJ]

Jako że książki rozwijają wyobraźnię i wzbogacają słownictwo, dorośli starają się rozkochać dzieci w czytaniu. Niemniej jednak, pomimo że utwory literackie pełnią dużą rolę w naszym życiu, dzieci nie zawsze chcą po nie sięgnąć. Aby przekonać dzieci do takiej formy spędzania czasu, możemy wypróbować metodę czytania wrażeniowego, o której w "Kulturalnej Strefie" w Polskim Radiu Dzieciom odpowiedziała jej autorka, Małgorzata Swędrowska.
Zobacz więcej na temat:  literatura dziecięca radio dla rodziców radio dla dzieci Martyna Chuderska

"Tomek na Alasce" - Alfred Szklarski i Maciej J. Dudziak

Jedna z najbardziej kultowych serii książek dla dzieci i młodzieży doczekała się wreszcie kontynuacji. Sprzedany w ponad 10 milionach egzemplarzy cykl przygód Tomka Wilmowskiego powraca. Po ponad 60 latach od premiery pierwszej części do rąk czytelników trafi dziesiąty tom cyklu. Bazując na notatkach pozostawionych przez Alfreda Szklarskiego, pisarz Maciej J. Dudziak podjął się zakończenia historii, na której wychowały się kolejne pokolenia.
Zobacz więcej na temat:  nasza powieść

Nowe przygody Emi i Tajnego Klubu Superdziewczyn. Rozmowa z autorką książki

Z okazji premiery kolejnej części przygód Emi i Tajnego Klubu Superdziewczyn, Lew i Królik - gospodarze audycji "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" postanowili porozmawiać z autorką książki, Agnieszką Mielech. 12 tom o nazwie "Niezłe Ziółka" jest zaproszeniem czytelników do akceptacji różnorodności i nauki, dlaczego warto jest być tolerancyjnym.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ Podwieczorek z Filipem i Leopoldem

Jak pandemia zmieniła biblioteki w małych miejscowościach

Biblioteki kojarzą się z miejscem pełnym ciszy i spokoju. Jest to także skarbnica wiedzy wypełniona po brzegi książkami różnego rodzaju. W mniejszych miejscowościach stanowią one także centrum kulturowego życia miasta. W jaki sposób są one zatem prowadzone oraz jak udało im się przetrwać okres pandemii? W Strefie Rodzica odpowiedzi udzieliły główny inspektor Biblioteki Publicznej we Włochach, Hanna Bolesta, dyr. Biblioteki Miejskiej w Siemiatyczach, Ewa Nowik oraz kierownik filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Siemiatyczach, Marta Waszczeniuk.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców radio dla dzieci czytelnictwo biblioteka

Katarzyna Domańska: książki nadal alternatywą dla komputera

- Teraz jest już trochę łatwiej mówić o pandemii, bo wszyscy czujemy wakacje i masowo ogarniają nas szczepionki. Dała się ona wszystkim we znaki. My, w biznesowym sensie, dobrze przeżyliśmy pandemię. Ludzie sięgają po książki dziecięce. Jest to tekst kultury, który daje ukojenie i jest alternatywą dla siedzenia przy komputerze - powiedziała w Polskim Radiu 24 Katarzyna Domańska, sekretarz wydawnictwa "Dwie Siostry".
Zobacz więcej na temat:  książki dzieci młodzież KULTURA literatura Polskie Radio 24

Kto napisał książkę "Charlie i fabryka czekolady"?

Wydarzenia z życia nierzadko stanowią inspirację dla autorów książek, które z czasem mogą przerodzić się w ekranizacje filmowe. Wykorzystywanie swoich emocji i doświadczeń w dziełach literackich może być dla wielu pisarzy sposobem na poradzenie sobie z nimi. Podobnie było w przypadku Roald Dahla, który w swoich książkach uwzględniał przygody dzieci osamotnionych. To dlatego, ponieważ jak można było usłyszeć w Podwieczorku z Filipem i Leopoldem, sam stracił rodziców w młodym wieku.
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem radio dla dzieci literatura dziecięca