Polskie Radio
Section05

kultura24

Blaski i cienie filmu „Smoleńsk”

– Filmowi, pod kątem artystycznym, można na pewno dużo zarzucić – powiedział Michał Oleszczyk, krytyk filmowy i dyrektor Festiwalu Filmowego w Gdyni. 5 września odbyła się uroczysta premiera filmu „Smoleńsk”. Wzięli w niej udział m.in. prezydent, premier, członkowie rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej. Przy tej okazji w audycji Rozpruwacz Kulturalny Jakub Moroz rozmawiał ze swoimi gośćmi na temat najnowszego dzieła Antoniego Krauzego.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Krauze FILM

Kryminalny debiut Wiesława Weissa

Bestsellerowa „Rock Encyklopedia”, tom wywiadów „Sztuka rebelii”, opracowanie „O krowach, świniach, małpach, robakach oraz wszystkich utworach Pink Floyd i Rogera Watersa ”, album „Kult. Biała księga”. To najbardziej znane pozycje z bogatego dorobku pisarskiego Wiesław Weissa – dziennikarza muzycznego, współtwórcy i redaktora naczelnego miesięczników „Tylko Rock” i „Teraz Rock”, a w latach 80. i 90. – głosu radiowej Trójki.
Zobacz więcej na temat:  KSIĄŻKA KULTURA literatura MUZYKA Wiesław Weiss kryminał

Pisarstwo M. Houellebecqa w kontekście kryzysu imigracyjnego

Dla jednych skandalista i prowokator, dla innych pisarz kultowy i wizjoner. To właśnie Michel Houellebecq wydał głośną i kontrowersyjną powieść „Uległość”, w której muzułmanie zdobywają władzę we Francji. Czy twórczość Houellebecqa to tylko literacka, podszyta irracjonalnym strachem, fantazja czy też spełniające się właśnie na naszych oczach proroctwo? O tym rozmawialiśmy w premierowej odsłonie audycji Rozpruwacz Kulturalny.
Zobacz więcej na temat:  Francja islam Michel Houellebecq

Cała Polska czyta „Quo vadis”

Przetłumaczona na ponad 50 języków i jedna z najbardziej znanych polskich powieści na świecie. „Quo vadis”, dzieło, za które Henryk Sienkiewicz otrzymał w 1905 roku literacką nagrodę Nobla i stał się pisarzem o światowej renomie. W sobotę w całej Polsce odbyła się kolejna odsłona akcji Narodowego Czytania. Z okazji ustanowienia przez Sejm i Senat Roku Henryka Sienkiewicza, to właśnie „Quo vadis” stało się bohaterem wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Henryk Sienkiewicz Narodowe Czytanie Quo vadis