Polskie Radio
Section05

Magda Mikołajczuk

Baczyński w uczuciowym trójkącie. "Szklane ptaki" Katarzyny Zyskowskiej

Krzysztof Kamil Baczyński, jego matka Stefania i jego żona Basia - relacje między tą trójką bywały bardzo trudne. W powieści "Szklane ptaki. Opowieść o miłościach Krzysztofa Kamila Baczyńskiego" poeta wyznaje: "obie kocham miłością bezwarunkową, próbuję żyć normalnie na dwa domy, na dwa serca, w niemożliwej dychotomii, chociaż Jerzy [Andrzejewski - red.] mówi, z typową dla siebie troską podszytą sarkazmem, że jak tak dalej pójdzie, to mnie te baby doprowadzą do szaleństwa".
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Kamil Baczyński literatura KSIĄŻKA

Wojciech Kilar. Wspomnienie w 90. rocznicę urodzin

Wojciech Kilar, kompozytor muzyki filmowej i poważnej, obchodziłby w tym roku 90. urodziny. Napisał muzykę do ogromnej liczby filmów, takich jak m.in. "Pan Tadeusz", "Pianista", "Zemsta". Jest także autorem wielu wspaniałych utworów symfonicznych, takich jak "Krzesany", "Orawa", "Kościelec". Zmarł 29 grudnia 2013 w Katowicach. 
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Kilar fortepian Francis Ford Coppola FILM MUZYKA Rzeszów Adam Rozlach Śląsk Roman Polański Hollywood

"Mała towarzyszka i dorośli". Czasy stalinizmu w Estonii oczami dziecka

"Mała towarzyszka i dorośli" estońskiej pisarki i poetki Leelo Tungal (ur. 1947) to straszno-śmieszna opowieść o czasach stalinowskich represji w Estonii, widzianych oczami czteroletniej dziewczynki. Mimo terroru wokół i deportacji bliskich, dziecko jest pełne optymizmu, nadziei i humoru. Z pomocą najbliższych próbuje dostosować się do trudnej rzeczywistości i nie mówić niczego, co mogłoby zaszkodzić jej rodzinie.
Zobacz więcej na temat:  KSIĄŻKA literatura książki Estonia Syberia

Nowy Jork, którego już nie ma. "Rytm Harlemu" Colsona Whiteheada

"Rytm Harlemu" to dziejąca się w latach 60. XX wieku powieść obyczajowo-kryminalna o nowojorskim półświatku i problemach rasowych. Główny bohater Ray jest przykładnym sprzedawcą mebli i ojcem rodziny, a tylko czasem korzysta ze znajomości z bandytami i oszustami. W pewnym momencie zostaje jednak wciągnięty w poważniejszą sprawę: napad na luksusowy hotel.
Zobacz więcej na temat:  literatura KULTURA Harlem Nowy Jork

Białoszewski z innej perspektywy

Mija setna rocznica urodzin poety, prozaika i dramatopisarza Mirona Białoszewskiego. Z tej okazji powstała wystawa w Muzeum Woli w Warszawie: "Białoszewski nieosobny", traktująca o jego relacjach z innymi twórcami i o jego teatralnej drodze. Tytuł wystawy nawiązuje z jednej strony do nazwy współtworzonego przez Białoszewskiego teatru, z drugiej - do sieci jego artystycznych relacji i przyjaźni, które miały niebagatelny wpływ na jego twórczość.
Zobacz więcej na temat:  Miron Białoszewski literatura KULTURA Warszawa pisarze i poeci pisarz

Magda Mikołajczuk o książce Marcina Wojdaka "Ostatni turnus. Pocztówki z wczasów w PRL-u"

O książce Marcina Wojdaka "Ostatni turnus. Pocztówki z wczasów w PRL-u". Autor - fotograf, pisarz, autor instagramowego profilu Cosmoderna o architekturze powojennego modernizmu - zdjęcia zapomnianych, najczęściej niszczejących ośrodków wypoczynkowych z czasów PRL-u opatruje zabawnymi lub refleksyjnymi mini-opowiadaniami o tym, jak dawne ustępuje miejsca nowemu. 
Zobacz więcej na temat: 

Magda Mikołajczuk o powieści Olgi Tokarczuk "Empuzjon"

O nowej powieści Olgi Tokarczuk "Empuzjon". Rzecz dzieje się w roku 1913 roku Görbersdorfie (dzisiejsze Sokołowsko), gdzie w połowie XIX wieku powstało pierwsze na świecie sanatorium dla gruźlików. Na leczenie przyjeżdża tam student ze Lwowa. Poznaje kilku oryginalnych kuracjuszy i styka się z tajemnicą śmierci młodych mężczyzn, którzy co roku ginęli w Görbersdorfie w dziwnych wypadkach, najczęściej w listopadzie.
Zobacz więcej na temat: