Polskie Radio
Section05

Magda Mikołajczuk

"Czytać, dużo czytać" - o korzyściach, jakie niesie za sobą czytanie

"Czytać, dużo czytać" - to nowa książka prof. Ryszarda Koziołka, literaturoznawcy i historyka literatury. Analizując książki dawne i współczesne, popkulturę i politykę autor przekonuje, że czytanie (rozumiane szerzej, niż tylko "literatura") nie tylko poprawia rozwój umysłowy i samopoczucie oraz zwiększa zasób słów, ale przygotowuje nas do wszelkiego rodzaju dyskusji i sporów, z którymi w dobie mediów społecznościowych spotykamy się na każdym kroku o wiele częściej, niż w czasach sprzed internetu.
Zobacz więcej na temat:  literatura książki czytelnictwo

Magda Mikołajczuk o książce "Na Zachodzie bez zmian" - pierwowzorze oscarowego filmu

Za nami oscarowa noc, podczas której cztery statuetki, w tym za najlepszy film międzynarodowy, powędrowały do twórców produkcji "Na Zachodzie bez zmian". Magda Mikołajczuk w audycji "Czytam, bo lubię" opowiedziała o książce Ericha Marii Remarque'a, na podstawie której powstał ten film. Akcja toczy się w czasie I wojny światowej w grupie niemieckich 19-latków, którzy pod wpływem swojego nauczyciela zaciągnęli się do wojska. Książka w swojej wymowie jest antywojenna, pokazuje bowiem perspektywę młodych ludzi, którzy spodziewali się, że będą dokonywać wzniosłych czynów, a czują jedynie przerażenie i brak sensu.
Zobacz więcej na temat:  literatura książki Oscary

Płynność tożsamości w opowiadaniach Yossiego Granovskiego

W swoim zbiorze hebrajskich opowiadań pt. "Adżami. Opowieści z Jafy" izraelski pisarz Yossi Granovski koncentruje się na miejscu, które kiedyś było wielokulturowym, pełnym życia portowym miastem, a po uzyskaniu niepodległości przez Izrael stało się podupadłą dzielnicą Tel Awiwu. Autor oddaje sprawiedliwość arabskim mieszkańcom portu, opisując początki ich współistnienia z żydowskimi osadnikami.
Zobacz więcej na temat:  literatura książki Izrael Palestyna

Magda Mikołajczuk o książce "Świat jest piękny. Książka przeciw wojnie"

"Świat jest piękny. Książka przeciw wojnie" to zbiorowa praca wielu polskich autorów i ilustratorów, którzy ofiarowali swoje dzieła jako wyraz współczucia dla najmłodszych ofiar wojny na Ukrainie. Trzydzieści osiem ilustrowanych opowiadań i wierszy jest inspirowanych wojną, ale jednocześnie pokazuje, że mimo zła świat nadal jest piękny. Dochód z książki jest przeznaczony dla ukraińskich uchodźców.
Zobacz więcej na temat:  literatura książki

"Ta książka zaczęła powstawać w niewoli". Ukraiński pisarz przetrwał piekło rosyjskiego więzienia

Początkowo nikt nie wierzył, że w dawnej fabryce materiałów izolacyjnych Rosjanie stworzyli nielegalne więzienie i torturują tam Ukraińców. - Musieliśmy czekać do wyjścia na wolność Asiejewa, żeby dostać wstrząsającą relację z piekła, które funkcjonuje tam do dzisiaj - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Gaczkowski, tłumacz książki "Świetlana Droga. Obóz koncentracyjny w Doniecku" autorstwa Stanisława Asiejewa.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Donieck Marcin Gaczkowski Stanisław Asiejew

Muzyczno-historyczny kryminał? "Opera na trzy śmierci" Sylwii Stano

Jest rok 1946. Oczom czytelnika ukazuje się powojenna, zburzona Warszawa, w której mieszka dwudziestoparoletnia, uzdolniona wokalnie kobieta o imieniu Gustawa. Chciałaby śpiewać, ale spotykają ją trudności, jakie były udziałem większości ludzi po wojnie. I choć ostatecznie staje u progu kariery, to wokół niej zaczynają umierać ludzie. "Czy to muzyczno-historyczny kryminał?" - pyta Magda Mikołajczuk.
Zobacz więcej na temat:  literatura Warszawa opera KULTURA Puszcza Białowieska

Magda Mikołajczuk o powieści "Światło między oceanami"

W kolejnej odsłonie cyklu "Czytam, bo lubię" Magda Mikołajczuk opowiada o bestsellerowej powieści M.L.Stedman "Światło między oceanami", dziejącej się w latach 20-tych XX wieku w Australii. Latarnik i jego żona, która przez kilka lat starała się zostać matką, wychowują dziewczynkę uratowaną z dryfującej łodzi. Co zrobią, gdy spotkają matkę dziecka? W roku 2016 na podstawie powieści powstał film z Alicią Vikander, Rachel Weisz i Michaelem Fassbenderem.
Zobacz więcej na temat:  literatura książki

Eugenia Kuzniecowa: wojna nie niszczy tylko kraju, ale też ludzkie wspomnienia

- Ludzie w czasie wojny uświadomili sobie, jak ważne jest posiadanie miejsca, które może być prawdziwym schronieniem. Dlatego moja powieść stała się tak popularna na Ukrainie właśnie teraz - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Eugenia Kuzniecowa, młoda ukraińska pisarka i autorka książki "Nim dojrzeją maliny", za którą zyskała wyróżnienie w ramach Nagrody Literackiej Unii Europejskiej 2022.
Zobacz więcej na temat:  Eugenia Kuzniecowa Agnieszka Kunikowska Ukraina

Magda Mikołajczuk o książce "O tyranii. Dwadzieścia lekcji jak stawiać opór"

W kolejnej odsłonie cyklu "Czytam, bo lubię" Magda Mikołajczuk opowiada o książce Timothy Snydera z ilustracjami Nory Krug "O tyranii. Dwadzieścia lekcji jak stawiać opór". To wydanie graficzne jednej z najważniejszych książek amerykańskiego intelektualisty i wybitnego historyka, mówiącej o tym, jak przeciwstawiać się autorytaryzmowi. Dla dorosłych i dla młodzieży.
Zobacz więcej na temat:  literatura książki