Polskie Radio
Section05

Magda Mikołajczuk

Spektakl "Wypiór" w warszawskim Teatrze Syrena. "Forma i treść są szalenie zróżnicowane"

W niedzielnym wydaniu "Kulturalnej Jedynki" rozmawialiśmy o spektaklu "Wypiór" w warszawskim Teatrze Syrena, według napisanej trzynastozgłoskowcem, zabawnej książki Grzegorza Uzdańskiego o parze wielkomiejskich 30-latków, którzy zmuszeni są dzielić mieszkanie z przeistoczonym w wampira Adamem Mickiewiczem.
Zobacz więcej na temat:  spektakl Teatr Syrena Warszawa Dorota Kołodziejczyk KULTURA

"Dziennik wyjścia" Bogumiły Juzyszyn-Banaś. Wielogatunkowa proza pełna kluczy kulturowych

"Dziennik wyjścia" to debiutancka powieść Bogumiły Juzyszyn-Banaś. Autorka, instruktorka i reżyserka teatralna oraz autorka słuchowisk - zabiera czytelników w niezwykłą podróż do świata artystów. Dziewiętnastowieczny pałac w Staniewie otacza nie tylko rajska przyroda, ale również nimb magicznego realizmu. 
Zobacz więcej na temat:  literatura książki KULTURA Bogumiła Juzyszyn-Banaś Dziennik wyjścia

Radosław Piwowarski: umowna starość może być pasem startowym do nowego życia

Radosław Piwowarski - reżyser, scenarzysta i aktor filmowy - wydał swoją debiutancką powieść. W książce "Lekcje seksu doktora Alzheimera" twórca opowiada o miłości starego aktora celebryty i emerytowanej nauczycielki. - Stało się coś takiego, że od pięćdziesiątki, sześćdziesiątki, dopiero zaczynamy żyć. I to jest druga część tej powieści: ta umowna starość może być pasem startowym do nowego życia - mówi reżyser.
Zobacz więcej na temat:  reżyser Radosław Piwowarski literatura książki

Paweł Maślona: zawsze kochałem kino za możliwość przeniesienia się do innego świata

- Najbardziej fascynujące było dla mnie, co się stanie, kiedy przyłożymy matrycę westernu i kina zemsty do lat poprzedzających insurekcję kościuszkowską - mówił w radiowej Jedynce Paweł Maślona, polski reżyser, scenarzysta i montażysta filmowy. Jego najnowsze dzieło zatytułowane "Kos" kinową premierę będzie miało 26 stycznia. 
Zobacz więcej na temat:  Paweł Maślona reżyser

"Produkt czasu wojny, głodu i terroru". Jaki naprawdę był Marek Hłasko?

Marek Hłasko to jeden z najważniejszych polskich pisarzy. Stworzył takie dzieła jak "Ósmy dzień tygodnia", "Pierwszy krok w chmurach", "Palcie ryż każdego dnia". Choć żył zaledwie 35 lat, mógł pochwalić się bardzo burzliwym życiorysem. Decyzją Sejmu RP został jednym z patronów roku 2024. A 90. rocznica urodzin stała się pretekstem do wspomnień na jego temat. 
Zobacz więcej na temat:  pisarz literatura Marek Hłasko