Polskie Radio
Section05

Magda Mikołajczuk

Czy starość skrada się jak złodziej? Grażyna Latos i Elżbieta Strzałkowska o nowej książce

- Nawet jeśli myślimy o starości, to ten moment, kiedy faktycznie zaczynamy ją odczuwać, przychodzi niespodziewanie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Grażyna Latos, która wspólnie z Elżbietą Strzałkowską napisała książkę pt. "Jak złodziej przyszła. Reportaże i rozmowy o starości". Jaka jest naprawdę starość?
Zobacz więcej na temat:  literatura starość Grażyna Latos Elżbieta Strzałkowska

Wspomnienie o dyrektorze Operetki Szczecińskiej Jacku Nieżychowskim. "Erudyta nie z tej planety"

Rok 2024 w Szczecinie jest obchodzony jako rok Jacka Nieżychowskiego, pomysłodawcy i pierwszego dyrektora Operetki Szczecińskiej, z której powstała później Opera na Zamku. - On nie miał słabych momentów w swoim życiu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dyrektor szczecińskiej Opery na Zamku Jacek Jekiel. Kim był Jacek Nieżychowski?
Zobacz więcej na temat:  Jacek Nieżychowski Jacek Jekiel Szczecin Opera na Zamku w Szczecinie Operetka Szczecińska

"Wojna" Louis-Ferdinanda Céline'a. Książka odnaleziona po ponad 60 latach od śmierci autora

"Wojna" Louisa-Ferdinanda Céline'a to przetworzona autobiografia autora, który sam walczył podczas I wojny światowej. Narrację prowadzi brygadier Ferdinand, ranny na polu bitwy we Flandrii i odbywający rekonwalescencję w szpitalu. Rękopis "Wojny" odnaleziono po ponad 60 latach od śmierci pisarza. 
Zobacz więcej na temat:  Anna Wasilewska Louis-Ferdinand Céline powieść Wojna literatura

Magda Mikołajczuk o serii książek dla najmłodszych autorstwa Bereniki Kołomyckiej i Agaty Loth-Ignaciuk "Arcygroźne domostwory"

W Międzynarodowym Dniu Książki dla Dzieci - o serii książek dla najmłodszych autorstwa Bereniki Kołomyckiej i Agaty Loth-Ignaciuk "Arcygroźne domostwory", w których pokazane się zabawne spotkania małej dziewczynki Miki z odkurzaczem, pralką i lodówką. W skład serii wchodzą: "Mika i bulgot", "Mika i chłodek", "Mika i wyjec". 
Zobacz więcej na temat:  literatura książki

Robert Piaskowski: chciałbym bardziej umiędzynarodowić Narodowe Centrum Kultury

Narodowe Centrum Kultury ma czerpać z przeszłości, opierać się na teraźniejszości i przede wszystkim patrzeć na to, co przed nami. - Ważne jest to, jak opowiadamy kulturę w kraju i na zewnątrz. To umiędzynarodowienie traktuję jako obecność na najważniejszych forach kultury na świecie, gdzie nie ma kto odpowiadać o kulturze naszego kraju - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Robert Piaskowski, dyrektor NCK.
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Centrum Kultury KULTURA Robert Piaskowski Martyna Podolska