Polskie Radio
Section05

Magdalena Skajewska

Rocznica śmierci Jana Kuciaka. Komu naraził się dziennikarz?

Jan Kuciak był dziennikarzem śledczym, a bohaterami jego tekstów byli politycy, w tym rządzący wówczas premier Robert Fico, który po kilkuletniej przerwie powrócił na stanowisko. 21 lutego 2018 został zamordowany wraz ze swoją narzeczoną Martiną Kusznirovą. W związku z szóstą rocznicą na ulicach słowackich miast odbywają się demonstracje. 
Zobacz więcej na temat:  demokratyczna republika konga Rosja Ukraina złoto Robert Fico Słowacja Jan Kuciak

Śmierć Nawalnego. Co zrobi UE? Ekspert o sankcjach na Rosję

- Władimir Putin i jego reżim zostaną pociągnięci do odpowiedzialności za śmierć Aleksieja Nawalnego - oświadczył szef unijnej dyplomacji Josep Borrell po spotkaniu z wdową po liderze rosyjskiej opozycji. Czy za tymi słowami pójdą czyny? - Te słowa oburzenia słyszę co chwilę. (...) Nie mam wrażenia, by jakiekolwiek sankcje miały charakter ostateczny, jaki Rosja popamięta - komentuje dr Adam Eberhardt, wiceprezes Warsaw Enterprise Institute.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Unia Europejska Aleksiej Nawalny Europa ŚWIAT

Prabowo Subianto zostanie prezydentem Indonezji? "Zapowiedział kontynuację polityki swojego poprzednika"

Wszystko wskazuje na to, że były minister obrony Indonezji, generał w stanie spoczynku, Prabowo Subianto będzie kolejnym prezydentem tego kraju. Według wstępnych wyników pokonał w pierwszej turze wyborów byłego ministra edukacji i gubernatora Dżakarty Aniesa Baswedana oraz byłego gubernatora Jawy Środkowej Ganjara Pranowo.
Zobacz więcej na temat:  Indonezja Azja wybory prezydenckie Prabowo Subianto Azja Wschodnia

Protesty w Argentynie. "To, co proponuje rząd, jest eksperymentem gospodarczym"

Argentyński parlament proceduje radykalne reformy nowego prezydenta Javiera Milei. Znalazły się w nich m.in. cięcia świadczeń socjalnych oraz likwidacja dopłat do transportu i energii. Zapowiedzi zmian doprowadziły do protestów i starć demonstrantów z policją. - To, co proponuje rząd, jest eksperymentem gospodarczym. Pewnie potrzebnym, ale nie wiem, czy w tym kształcie - komentuje dr Joanna Gocłowska-Bolek, latynoamerykanistka z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Argentyna Javier Milei Ameryka Południowa protest

UE przyjęła pakiet pomocy dla Ukrainy. Poparły go też Węgry. "Orban wiele uzyskał"

Przywódcy państw Unii Europejskiej porozumieli się ws. pomocy finansowej dla Ukrainy. Chodzi o 50 mld euro, które do 2027 roku otrzyma Kijów. Oznacza to, że do zmiany stanowiska udało się przekonać premiera Węgier Viktora Orbana, który blokował decyzję od grudnia ub. roku. - Myślę, że większość obserwatorów i przedstawicieli państw członkowskich jednak przypuszczała, że w ten sposób to się skończy - ocenia Melchior Szczepanik, szef brukselskiego oddziału Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Węgry Bruksela wojna na Ukrainie

Donald Trump coraz bliżej nominacji. "On chciałby ten temat jak najszybciej rozstrzygnąć"

Donald Trump - zgodnie z przewidywaniami - wygrał prawybory w stanie New Hampshire. Mimo porażki Nikki Haley zapowiedziała, że nadal będzie walczyć o nominację Partii Republikańskiej. - To wyraźnie zirytowało Trumpa, on chciałby ten temat jak najszybciej rozstrzygnąć - powiedział w radiowej Jedynce dr Maciej Turek, amerykanista z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  USA Donald Trump wybory prezydenckie w USA Partia Republikańska

Konflikt w Strefie Gazy. Ekspert: niesamowite różnice między USA i Netanjahu

- Premier Netanjahu jest zwolennikiem tego, że Izrael ma zachować kontrolę bezpieczeństwa na terenie całej Autonomii Palestyńskiej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Tomasz Gajewski z Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach. Dlaczego takie rozwiązanie nie satysfakcjonuje Stanów Zjednoczonych?
Zobacz więcej na temat:  Bliski Wschód Tomasz Gajewski Izrael Palestyna Hamas Bartłomiej Toszek Benjamin Netanjahu

"Historyczna decyzja, ale to dopiero początek drogi". Ukraina bliżej Unii Europejskiej

Rada Europejska - podczas czwartkowego szczytu unijnych przywódców w Brukseli - podjęła decyzję o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych z Ukrainą. - Pamiętajmy, to jest dopiero zielone światło dla rozpoczęcia negocjacji. Ukraina wkroczyła na drogę, która jest długa, wyboista, pełna zakrętów - powiedziała Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia z Brukseli.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Unia Europejska

Ukraina i Mołdawia rozpoczną negocjacje akcesyjne do UE. Prof. Grosse: to wieloetapowy wyścig

Unijni przywódcy na szczycie w Brukseli zgodzili się na rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Ukrainą i Mołdawią. Jednak droga do rozszerzenia Wspólnoty jest jeszcze długa. - To wieloetapowy wyścig i na każdym etapie można go zatrzymać - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Tomasz Grosse z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Ukraina Węgry Mołdawia Tomasz Grosse Marko Babić