Polskie Radio
Section05

Marta Szpala

Rosja wywoła kolejny konflikt na Bałkanach? Ekspert OSW o możliwych prowokacjach

- Od początku wojny na Ukrainie mówi się o tym, że Rosji zależy na tym, żeby gdzieś, jakby na tyłach Zachodu pojawiły się napięcia, które odciągnęłyby uwagę Unii Europejskiej od tego, co się dzieje na Ukrainie. Pokazałyby też siłę Federacji Rosyjskiej - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 Marta Szpala z Ośrodka Studiów Wschodnich. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ośrodek Studiów Wschodnich OSW ŚWIAT Europa Bałkany wojna na Ukrainie wojna 2022 konflikty międzynarodowe Bośnia i Hercegowina Rosja Krzysztof Grzybowski

Konflikt Czech i Rosji. Guzy: solidarność Grupy Wyszehradzkiej przeważyła

Premierzy Polski, Węgier i Słowacji wyrazili solidarność z Czechami w związku z agresywnymi działaniami Rosji. - Widać różnicę pomiędzy bardzo twardym stanowiskiem wobec Rosji zaprezentowanym wspólnie przez wszystkie kraje Wyszehradzkie a stanowiskiem Unii Europejskiej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jarosław Guzy z Polskiej Agencji Prasowej.
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Więcej świata ŚWIAT Jarosław Guzy grupa wyszehradzka Rosja Czechy Europa

Odwołane negocjacje serbsko-kosowskie w Waszyngtonie. Marta Szpala: teraz może pójdzie ku dobremu

- Teraz może właśnie pójdzie ku dobremu. W ciągu ostatniego roku mieliśmy intensyfikację amerykańskiego zaangażowania, jeśli chodzi o negocjacje kosowsko-serbskie - mówiła Marta Szpala z Ośrodka Studiów Wschodnich. W ten sposób odniosła się do odwołanego w ostatniej chwili spotkania między przywódcami Serbii i Kosowa w Waszyngtonie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Paweł Lekki ŚWIAT Europa Bałkany Kosowo Serbia Stany Zjednoczone Ośrodek Studiów Wschodnich

"Konstytucje państw członkowskich mają pierwszeństwo nad prawem europejskim". Prof. Grabowska o orzeczeniu ws. TSUE

- Nie wszystko, co ogłasza i mówi Bruksela jest ostateczne i niepodważalne - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Genowefa Grabowska z Wyższej Szkoły Menedżerskiej. Czy wyrok Niemieckiego Federalnego Trybunału Konstytucyjnego zmieni porządek prawny w Unii Europejskiej?
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Więcej świata Komisja Europejska Unia Europejska Trybunał Sprawiedliwości UE Niemcy Genowefa Grabowska

Prof. Lewicki o USA: mamy do zyskania bardzo ważnego sojusznika

- Prezydent Polski spotyka się z prezydentem USA czwarty raz w ciągu dwóch lat. Nie znam w historii powojennej USA podobnego przykładu. Takiej intensywności nie było nawet swego czasu z najbliższymi sojusznikami - mówi prof. Zbigniew Lewicki z UKSW. Co oznacza dla Polski trzydniowa wizyta Donalda Trumpa w naszym kraju, która rozpocznie się już 31 sierpnia?
Zobacz więcej na temat:  Serbia Rosja Donald Trump w Polsce Donald Trump polityka ŚWIAT Paweł Lekki Zbigniew Lewicki

Czy Kościół prawosławny w Bułgarii ma problem z wizytą papieża?

- Ta wizyta ma bardzo mocny wymiar ekumeniczny. Papież nawiązuje tutaj do Cyryla i Metodego i wspólnej tradycji obu Kościołów, rzymskokatolickiego i prawosławnego. Widać natomiast bardzo duży dystans po stronie bułgarskiej Cerkwii, i to jest chyba w ogóle problem Kościołów prawosławnych z dość dużą ostrożnością w kontaktach ze Stolicą Apostolską - mówiła w Dwójce Marta Szpala z OSW. 
Zobacz więcej na temat:  papież ŚWIAT Dariusz Rosiak Bałkany pielgrzymka Bułgaria macedonia Ośrodek Studiów Wschodnich aktualności katolickie

Europejskie perspektywy krajów Bałkanów Zachodnich

– Chęć integracji ze strony instytucji europejskich jest duża, gorzej jest w przypadku samych państw członkowskich – powiedziała Marta Szpala z Ośrodka Studiów Wschodnich. W audycji „Świat w Powiększeniu” rozmowa o europejskich perspektywach krajów Bałkanów Zachodnich w kontekście rozpoczynającej się wizyty Jean-Claude’a Junckera w krajach tego regionu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Bałkany Unia Europejska Jean Claude-Juncker Serbia Czarnogóra Albania macedonia Bośnia i Hercegowina Kosowo

Kosowo obchodzi 10-lecie niepodległości

Kosowo świętuje 10-lecie ogłoszenia niepodległości. 17 lutego 2008 roku ogłosiło niepodległość i odłączyło się od Serbii. Rząd w Belgradzie deklaruje, że nigdy Kosowa nie uzna. Jednocześnie normalizacja relacji między Kosowem a Serbią jest warunkiem, by obydwa państwa zbliżyły się do Unii Europejskiej. O 10 latach funkcjonowania kosowskiego państwa mówiła w Polskim Radiu 24 Marta Szpala z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kosowo Serbia Adrian Bąk Bałkany