Polskie Radio
Section05

Michał Strzałkowski

Ekspert: dla Rosji Donbas w dalszym ciągu jest instrumentem wpływu na Ukrainę

W niedzielę wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał z prezydentem Rosji Władimirem Putinem na temat realizacji porozumień o zawieszeniu broni w Donbasie. - Nie do końca chodzi o trwałe zawieszenie broni, ale o to, żeby negocjować, ponieważ Donbas dla strony rosyjskiej w dalszym ciągu jest instrumentem wpływu na Ukrainę - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Daniel Szeligowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Czy kolejny rozejm zostanie tym razem dotrzymany? 
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Ukraina Rosja Donbas ŚWIAT

"Mamy trudne negocjacje". Prof. Płóciennik o konsultacjach ws. unijnego budżetu na lata 2021-2027

- W tej chwili cały spór toczy się wokół pytania, jaka powinna być proporcja pomiędzy pożyczkami a gratami bezzwrotnymi. Europa południowa chciałaby jak najwięcej bezzwrotnych grantów, natomiast Europa północna uważa, że jest to przesada i jest za wspieraniem popytów w tych krajach - mówi w "Więcej świata" prof. Sebastian Płóciennik z PISM.  
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Unia Europejska Rada Europejska Mateusz Morawiecki Hong Kong Rosja

Dr Krzysztof Winkler: utworzenie rządu wielkiej koalicji jest w irlandzkiej polityce przełomem

Lider centrowej partii Fianna Fail, Micheal Martin, został w sobotę nowym premierem Irlandii i tym samym skończył się najdłuższy w historii tego kraju, trwający 140 dni, proces powyborczego formowania rządu. Zgodnie z umową koalicyjną premierem przez pierwsze dwa lata będzie Micheál Martin, lider Fianna Fáil, a w roku 2022 zastąpi go kierujący Fine Gael Leo Varadkar.
Zobacz więcej na temat:  Irlandia rząd Unia Europejska USA Somalia Więcej świata ŚWIAT

Andrzej Talaga: negocjacje z Amerykanami o pobycie ich wojsk nie są łatwe

Prezydent Andrzej Duda jest już w Waszyngtonie i ok. godz. 21 polskiego czasu zostanie przyjęty przez prezydenta Donalda Trumpa. Spotkanie potrwa ok. 25 minut, a potem zaplanowano konferencję prasową obu prezydentów. Wtedy powinniśmy dowiedzieć się, jakie są podpisane deklaracje i umowy, i jakie były wszystkie tematy rozmów między prezydentami.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Andrzej Duda w USA Stany Zjednoczone USA Waszyngton

Marek Wałkuski o wizycie Andrzej Dudy w Waszyngtonie: dowód na bliskie relacje Polski i USA

Wieczorem prezydent Andrzej Duda odlatuje do Stanów Zjednoczonych, gdzie w środę spotka się z prezydentem Donaldem Trumpem. Do wizyty dochodzi w tydzień po zapowiedzi Donalda Trumpa, że z Niemiec zostanie wycofana część amerykańskiego kontyngentu. Dlatego oczekuje się, że prezydenci będą rozmawiali o amerykańskiej obecności w Europie i być może zwiększonej obecności w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Andrzej Duda w USA Marek Wałkuski Donald Trump

Dr Małgorzata Bonikowska: UE musi zewrzeć szeregi, inaczej się rozpadnie

W tym tygodniu bardzo ważny szczyt Unii Europejskiej, jeszcze w formie wideokonferencji. Mają być omówione propozycje nowego siedmioletniego budżetu Unii po 2020 roku i tego, co do budżetu zostało dodane, czyli wartego 750 miliardów euro Funduszu Odbudowy. Rozmowy łatwe nie będą, ale z części europejskich stolic płyną pozytywne sygnały. Budżet w pewien sposób zadecyduje o przyszłości Unii.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska budżet unijny budżet ue budżet UE 2021-2027 ŚWIAT

Dr Bonikowska: KE zależy na tym, aby państwa członkowskie otworzyły granice w tym samym czasie

- Granice przywraca się w sposób nieskoordynowany, każde pojedyncze państwo podejmuje decyzje samodzielnie. Komisji Europejskiej zależy na tym, żeby granice zniknęły i znów można było się przemieszczać i żebyśmy mogli to zrobić mniej więcej w tym samym czasie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych. 
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Komisja Europejska Strefa Schengen Francja Ukraina Petro Poroszenko

Polska otwiera granice z państwami UE. Prof. Grabowska: wracamy do normalności, do której przywykli Polacy

13 czerwca b.r. Polska otworzy granicę dla obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej zamkniętych z powodu epidemii koronawirusa. - Wracamy do normalności, do której przywykliśmy, ponieważ brakuje nam oddechu i możliwości swobodnego poruszania się - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof, Genowefa Grabowska z Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Komisja Europejska Mateusz Morawiecki migracja uchodźcy Czechy Chiny WHO