Polskie Radio
Section05

Michał Strzałkowski

"Bez uszczerbku dla obrony strategicznych celów". Talaga o możliwym wycofaniu z Niemiec części żołnierzy USA

- Wycofywanie amerykańskich żołnierzy z Europy jest złą oznaką, ponieważ oznacza przesuwanie się militarnej obecności USA z Europy na Pacyfik - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute. Czy faktycznie może dojść do wyjazdu amerykańskich wojsk stacjonujących w Niemczech?
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Talaga ŚWIAT Więcej świata USA Niemcy

Relacje UE - Chiny. Dr Marcin Przychodniak: Europa próbuje znaleźć złoty środek

- Europa w pewnych elementach jest silnie zależna od współpracy z Chinami - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Marcin Przychodniak z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Szczególnie dotyczy to Niemiec. Czy w związku z tym Unia Europejska nie może sobie pozwolić na tak ostre reakcje w stosunku do Chin jak Stany Zjednoczone?
Zobacz więcej na temat:  USA dyplomacja Unia Europejska Chiny Więcej świata

Wsparcie z Unii Europejskiej. Konończuk: Ukraina bardzo potrzebuje tych pieniędzy

- Wołodymyr Zełenski musiał osiągnąć ten sukces. Inaczej trudno byłoby gospodarce ukraińskiej przeżyć bez tych pieniędzy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Wojciech Konończuk z Ośrodka Studiów Wschodnich. Ukraina otrzymuje od Unii Europejskiej największe wsparcie finansowe spośród wszystkich krajów spoza Wspólnoty.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata ŚWIAT Ukraina Unia Europejska Wołodymyr Zełenski

Czy to koniec chińskiej doktryny jeden kraj, dwa systemy?

Pekińskie władze zapowiedziały wspieranie swojej gospodarki, która ucierpiała w wyniku pandemii koronawirusa. W stolicy kraju rozpoczął się doroczny zjazd Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych, czyli parlamentu, który pełni rolę zasadniczo fasadową i zatwierdza decyzje kierownictwa rządzącej niepodzielnie Komunistycznej Partii Chin. Zjazd prawdopodobnie ograniczy autonomię Hongkongu.
Zobacz więcej na temat:  Chiny Hongkong gospodarka chin

Ekspert: zwiększenie unijnego budżetu niezbędne

Premier Mateusz Morawiecki w liście do unijnych przywódców zaproponował zwiększenie budżetu Wspólnej Polityki Rolnej (WSP) o 10 proc. (w przybliżeniu około 0,03 proc. unijnego dochodu narodowego) wobec wielkości zaproponowanej w 2018 r. Dodatkowe środki obejmowałyby równo wszystkie koperty narodowe, jak też byłyby przeznaczone na środowisko i klimat w I i II filarze.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska budżet unijny budżet ue

Prof. Czesław Kłak: występuje kolizyjność orzecznictwa krajowego i europejskiego

- Państwa członkowskie Unii Europejskiej starają się zwrócić uwagę na to, że organy europejskie muszą ściśle przestrzegać swoich kompetencji, nie mogą interpretować ich rozszerzająco i dodawać sobie kompetencji, których nie mają - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prof. Czesław Kłak, prawnik i sędzia Trybunału Stanu. 
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Trybunał Sprawiedliwości UE Niemcy Komisja Europejska Ursula von der Leyen

Bałtycka "bańka podróżnicza". Kinga Raś: nastawienie na ratowanie gospodarki

- Jest to nastawione na ratowanie gospodarki i prewencyjnie zwalczanie kryzysu gospodarczego, który jest przewidywany w większym lub mniejszym wymiarze - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Kinga Raś z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych o bałtyckiej "bańce podróżniczej". Czy Litwa, Łotwa i Estonia ograniczą obostrzenia na swoich granicach?
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Litwa granica koronawirus

"Konstytucje państw członkowskich mają pierwszeństwo nad prawem europejskim". Prof. Grabowska o orzeczeniu ws. TSUE

- Nie wszystko, co ogłasza i mówi Bruksela jest ostateczne i niepodważalne - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Genowefa Grabowska z Wyższej Szkoły Menedżerskiej. Czy wyrok Niemieckiego Federalnego Trybunału Konstytucyjnego zmieni porządek prawny w Unii Europejskiej?
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Komisja Europejska Unia Europejska Trybunał Sprawiedliwości UE Niemcy Genowefa Grabowska Marta Szpala

Dr Czerep: do tej pory migracja definiowała europejskie spojrzenie na Afrykę

Centrum epidemii koronawirusa przenosi się z Europy do Afryki. Państwa Unii Europejskiej rozważają umorzenie części długu państw afrykańskich, aby ułatwić im walkę z koronawirusem. Wspólnota obawia się nowej fali uchodźców i migrantów w związku z pandemią. - Perspektywa migracyjna zdominowała w ostatnich latach i dotąd definiowała spojrzenie europejskie na Afrykę - mówi w "Więcej Świata" dr Jędrzej Czerep z PISM.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Komisja Europejska koronawirus Afryka RPA