Polskie Radio
Section05

mniejszości narodowe

"Są szanse na kontynuację nauki". Sytuację gimnazjum na Litwie przybliżyła jego dyrektor

- Szanse na kontynuowanie nauki przez uczniów w naszej szkole są, tylko potrzeba wyrozumiałości samorządu rejonu trockiego oraz dobrych chęci - przyznała na antenie Polskiego Radia 24 dyrektor Gimnazjum im. Longina Komołowskiego w Połukniu, które jest zagrożone likwidacją, Renata Krasowska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Litwa Polacy za granicą edukacja szkoła relacje polsko-litewskie

Mapa do karaimskiego skarbu

Po raz pierwszy w historii konkursów fonograficznych Polskiego Radia przyszło nam nagrodzić jedno wydawnictwo w dwóch kategoriach: „Karaimska Mapa Muzyczna” jako album dwupłytowy został wyróżniony za muzykę folkową dla Karoliny Cichej & Company oraz za muzykę źródeł dla Związku Karaimów Polskich i Karoliny Cichej.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Kuba Borysiak Karolina Cicha Nowa Tradycja

Białoruś: działacz mniejszości i dziennikarz Andrzej Poczobut spędza kolejne święta w więzieniu

Andrzej Poczobut, dziennikarz i aktywista Związku Polaków na Białorusi, spędza kolejne święta w białoruskim więzieniu. Więzień polityczny jest w areszcie od ponad roku, postępowanie karne w jego sprawie jest owiane tajemnicą. W sobotę Poczobut obchodził 49. urodziny.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Białoruś Andrzej Poczobut Andżelika Borys areszt Związek Polaków na Białorusi Polacy na Białorusi Ministerstwo Spraw Zagranicznych prawa człowieka dziennikarze więźniowie polityczni

Rusyfikacja polskich szkół w Grodnie i Wołkowysku na Białorusi. Specjalne posiedzenie komisji w Sejmie

Komisja łączności z Polakami za Granicą wysłuchała informacji przedstawicieli rządu na temat Szkół Polskich w Grodnie i Wołkowysku na Białorusi. Posiedzenie zwołano w związku z tym, że 1 września na Białorusi wchodzi w życie znowelizowany kodeks edukacji. Oznacza to, że żadna ze szkół nie będzie mogła nauczać w innym języku niż państwowe: rosyjski lub białoruski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Białoruś Rosja edukacja szkoła wojna na Ukrainie wojna 2022

Likwidacja nauczania po polsku. MSZ potępia atak władz białoruskich na prawa mniejszości

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zdecydowanie potępia kolejny drastyczny atak władz białoruskich na podstawowe prawa mniejszości polskiej. W ten sposób resort odniósł się do decyzji o całkowitej rusyfikacji nauczania w państwowych szkołach z polskim językiem wykładowym w Grodnie i w Wołkowysku, a także w szkole w Brześciu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka MSZ Białoruś edukacja szkoła

Prezydent spotkał się z przedstawicielami Kościołów. "Dziękuję za postawę współdziałania w niesieniu dobra"

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w spotkaniu z przedstawicielami Kościołów i związków wyznaniowych obecnych w Polsce oraz Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Przybyłym do Pałacu Prezydenckiego podziękował przede wszystkim za słowa nadziei i otuchy wlewane w serca wiernych w trudnym czasie pandemii. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa kancelaria prezydenta Andrzej Duda prezydent Kościół wiara religia chrześcijaństwo katolicyzm służby i bezpieczeństwo pandemia koronawirus COVID-19 Kościół katolicki

"Nie mają złotówki finansowania". Czarnek o braku wsparcia Polonii przez rząd niemiecki

- Nie może być dalej tak, że w Polsce płacimy 236 mln zł na mniejszość niemiecką i język niemiecki, a w Niemczech - gdzie jest dwa i dwie dziesiąte miliona Polaków - nie ma ani jednego euro od rządu federalnego dla mniejszości polskiej - powiedział  szef Ministerstwa Edukacji i Nauki przed głosowaniem nad projektem budżetu państwa, w którym jedna z poselskich poprawek zakładała zmniejszenie w 2022 r. nakładów na naukę mniejszościowych i języka regionalnego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sejm Przemysław Czarnek Ministerstwo Edukacji i Nauki

Były ambasador RP na Ukrainie: Łukaszence nie udało się zburzyć polskiej granicy

- Sprawa zburzenia polskiej, litewskiej i łotewskiej granicy przy pomocy importowanych migrantów się nie udała. Więc w tej chwili Łukaszenko reaguje w sposób znacznie bardziej emocjonalny, niż logiczny - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Piekło, były ambasador RP na Ukrainie.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Białoruś opozycja Europa Aleksander Łukaszenka Rosja Władimir Putin granica kryzys migracyjny

Sytuacja na granicy. Dyner: białoruska służba graniczna konsultuje się z Moskwą

- Sposób, w jaki rosyjskie media zaczęły komentować kryzys migracyjny na białoruskiej granicy, pokazuje, że Rosja przestała być w miarę neutralna - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Maria Dyner z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Gościem "Spojrzenia na Wschód" był także Jan Piekło, były ambasador RP na Ukrainie. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Białoruś opozycja Europa Aleksander Łukaszenka Rosja Władimir Putin granica kryzys migracyjny