Polskie Radio
Section05

NATO

PROSTO Z USA Wizyta prezydenta i premiera w USA. Polonia dziękuje Bidenowi

Jedna z najbardziej zasłużonych polonijnych organizacji w USA - Fundacja Kościuszkowska podziękowała prezydentowi Joe Bidenowi za wsparcie NATO, Polski i niepodległości Ukrainy. List do amerykańskiego przywódcy szefowie Fundacji opublikowali w przededniu wizyty prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Donalda Tuska w Białym Domu.
Zobacz więcej na temat:  USA ŚWIAT Ameryka Północna Stany Zjednoczone Marek Wałkuski Tadeusz Kościuszko Andrzej Duda Donald Tusk Ukraina

Szwecja. Tajemnicze loty dronów nad infrastrukturą krytyczną

W Szwecji miały miejsce nocne i poranne loty dronów nad obiektami strategicznymi. Policja została zaalarmowana po tym, jak obiekty latały nad nieczynną elektrownią atomową Barsebaeck oraz nad lotniskiem w pobliskim Malmoe. Pojawiły się też doniesienia o lotach dronów nad pobliską Svedalą i portem w Ystad. Policja bada sprawę.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Szwecja dron drony policja bezpieczeństwo infrastruktura krytyczna

NASZ WYWIAD Europa jest zagrożona? Radziejewski: musi szybko się zbroić

- Po zimnej wojnie Europa rozbroiła się w sposób niesłychany, lekceważący zagrożenia i przepojony złudzeniami o końcu historii oraz wiecznym pokoju. Musi zacząć się zbroić na poważnie, i to szybko - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Bartłomiej Radziejewski, prezes i założyciel Nowej Konfederacji, ekspert ds. międzynarodowych, autor książki "Nowy porządek globalny".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa polityka wojna na Ukrainie wojna 2024 Francja Niemcy Ukraina bezpieczeństwo

KORESPONDENCJA Z PRAGI 25 lat Polski w NATO. Co będzie najważniejsze dla Sojuszu?

- Wojna w Ukrainie pokazała spójność NATO - ocenił były szef sztabu czeskiej armii. Jego zdaniem w najbliższych latach najważniejsza dla Sojuszu będzie zdolność podejmowania trudnych decyzji politycznych. W rozmowie z Polskim Radiem Jiří Šedivý wspominał też proces akcesyjny do Sojuszu, przez który Czechy przechodziły wraz z Polską i Węgrami. 12 marca od przyjęcia trzech państw do NATO minie 25 lat.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Czechy wojna 2024 Wojciech Stobba

PR24 25 lat Polski w NATO. Gen. Wojciechowski: niekończący się proces zmian

12 marca 1999 roku Polska została członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego. - Największe wyzwania były kulturowe, związane, jak nam się wydawało, z nowymi wymogami. Tak naprawdę nie były wymogami, chodziło o inne traktowanie niektórych spraw - mówił w Polskim Radiu 24 gen. Sławomir Wojciechowski, polski przedstawiciel wojskowy przy Komitecie Wojskowym NATO i Komitecie Wojskowym UE.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wojsko Polskie Agnieszka Drążkiewicz

"Dziś Polska jest autentycznym liderem Sojuszu". W Sejmie debata o 25. latach członkostwa Polski w NATO

Wstąpienie Polski do NATO pozwoliło naszemu krajowi utrzymać zdobytą wolność i demokrację, a dziś Polska jest autentycznym liderem Sojuszu - mówił w piątek wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podczas debaty o 25 latach członkostwa Polski w NATO.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ministerstwo Obrony Narodowej historia Polski Wojsko Polskie dyplomacja

Rosja reaguje na rozszerzenie NATO. Bombowce i kalibry w rejonie Bałtyku

Wywiad litewski ocenia, że w tle wojny w Ukrainie, Rosja przygotowuje się do konfrontacji z NATO w dłuższej perspektywie. Dla Moskwy kluczowy ma być w tym kontekście region Morza Bałtyckiego. W związku z tym, Rosjanie poczynili już konkretne działania, przemieszczając część sił w newralgiczne rejony. Rosja systematycznie zwiększa obecność na Bałtyku od 2023 roku, czyli od momentu, gdy do Sojuszu Północnoatlantyckiego przystąpiła Finlandia.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Bałtyk siły zbrojne