Polskie Radio
Section05

odpady

Segregacja śmieci: czy na pewno wiemy, jak to robić? Gdzie szukać informacji?

Wśród wielu niecodziennych świąt znalazł się także Dzień Baterii, w tym roku obchodzony w niedzielę, 18 lutego. Jak się zastanowić, to słusznie upamiętniamy baterie, gdyż są właściwie wszechobecne. A oprócz tego są też bardzo różne: duże, małe, płaskie, w kształcie walca. Te ostatnie mogą też być większe i mniejsze: trudno się rozeznać i zapamiętać nazwy. A czy przynajmniej pamiętamy, gdzie je należy wyrzucać? I co z innymi elektrośmieciami i nietypowymi odpadami?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo STYL ŻYCIA segregacja śmieci recykling edukacja śmieci Kuba Witkowski Raf Uzar Robert Grzędowski Trójka

Nowe "prawo do naprawy". Unia Europejska walczy z nadmierną konsumpcją

Zdecydowana większość konsumentów w przypadku wady towaru decyduje się na wymianę, a nie naprawę. Według badań Komisji Europejskiej, produkty, które konsumenci decydują się wymienić, mogłyby potencjalnie służyć dwukrotnie dłużej. Z analiz wynika, że dalsze użytkowanie zamiast wymiany na nowe pozwoliłoby zaoszczędzić rocznie 30 mln ton zasobów naturalnych i ograniczyć produkcję niepotrzebnych odpadów o 35 mln ton.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA Komisja Europejska Rada Europy sprzęt naprawa

Resort klimatu zapowiada walkę z nielegalnymi składowiskami odpadów. "Musimy racjonalnie podejść do tego procesu"

Wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska zleciła inwentaryzację nielegalnych składowisk odpadów niebezpiecznych. Zaznaczyła, że chodzi m.in. o sprawdzenie, ile takich odpadów może być unieszkodliwionych w naszym kraju. Zapowiedziała także, że jej priorytetem będzie gospodarka obiegu zamkniętego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Klimatu i Środowiska gospodarka odpadami samorząd

"Niedopełnienie obowiązków wynikających z prawa UE". Polska złożyła do TSUE skargę na Niemcy ws. odpadów

Polska złożyła skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na Niemcy w związku z niedopełnieniem obowiązków wynikających z prawa UE - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Sprawa dotyczy uchylania się od uprzątnięcia 35 tys. ton odpadów, które z Niemiec trafiły nielegalnie do Polski.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ekologia ochrona środowiska Niemcy Ministerstwo Klimatu i Środowiska POLSKA

GDDKiA buduje drogi z odpadów. "Destrukt asfaltowy będzie ponownie wykorzystany"

Starosta leski wydał decyzję zezwalającą na ponowne użycie destruktu asfaltowego - odpadu, który powstanie w trakcie remontu drogi krajowej nr 84. Ta decyzja oznacza oszczędności nie tylko ekonomiczne, ale również dla środowiska - poinformowała rzeczniczka rzeszowskiego oddziału GDDKiA Joanna Rarus. To już siódma tego typu decyzja, jaką uzyskał oddział GDDKiA w Rzeszowie na wykorzystanie destruktu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA infrastruktura GDDKiA podkarpackie drogi