Polskie Radio
Section05

papież

"Mamy do czynienia z drugim zamachem na papieża". Piotr Litka o reportażu nt. Jana Pawła II

- Osoby, które mienią się obrońcami i poszukiwaczami prawdy, zasłaniają swoją niekompetencję dobrem ofiar. Nadinterpretują dokumenty bezpieki, które w tych samych środowiskach były kiedyś traktowane jak śmieci. Dziś ten wektor się odwrócił. Obok Jana Pawła II zaatakowano też jego mentora kardynała Stefana Sapiehę - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta Piotr Litka. 
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II pedofilia Kościół katolicki bronimy Jana Pawła II

"Kościół ma wskazywać drogę, a nie rozwiązania". Najważniejsze encykliki Jana Pawła II

W trakcie swojego 27-letniego pontyfikatu Jan Paweł II ogłosił aż czternaście encyklik. Nauczanie Jana Pawła II było oryginalnym połączeniem polskiej formacji kulturowej oraz wielowiekowego dziedzictwa Kościoła katolickiego. Papież uważał, że myśli przekazywane w encyklikach powinny wskazywać drogę dla świata, a nie służyć jako konkretne rozwiązania.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II Karol Wojtyła Kościół katolicki chrześcijaństwo bronimy Jana Pawła II

"Atakujący nie bazują na faktografii". Prof. Żaryn o niszczeniu wizerunku Jana Pawła II

Niszczenie wizerunku Jana Pawła II odbywa się za pomocą metod, z których korzystała Służba Bezpieczeństwa. Przecież w PRL aparat bezpieczeństwa po to atakował różne autorytety, aby pomniejszyć ich wpływ i oddziaływanie na społeczeństwo - mówi historyk prof. Jan Żaryn, dyr. Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II POLSKA KSIĄŻKA Jan Żaryn społeczeństwo Kościół katolicki bronimy Jana Pawła II

Wiceprezes IPN: beatyfikacja Ulmów będzie ważna nie tylko dla świata katolickiego

Mateusz Szpytma wyraził nadzieję, że beatyfikacja rodziny Ulmów będzie ważnym wydarzeniem nie tylko dla lokalnego Kościoła, ale całego świata. Ogłoszono, że decyzją papieża, uroczystości odbędą się 10 września w Markowej na Podkarpaciu. Tam mieści się Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ulmowie rodzina beatyfikacja nazizm II wojna światowa społeczeństwo

Papież Franciszek w Sudanie Południowym: ten, kto idzie za Chrystusem, zawsze wybiera pokój"

W Dżubie, stolicy Sudanu Południowego, papież wraz z prymasem Wspólnoty Anglikańskiej arcybiskupem Justinem Welbym i przewodniczącym Zgromadzenia Ogólnego Kościołów Szkocji Iainem Greenshieldsem wziął udział w modlitwie ekumenicznej w intencji pokoju. Hasłem wspólnej pielgrzymki są słowa Jezusa "Proszę, aby wszyscy byli jedno".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Watykan Sudan papież Franciszek

Papież w Demokratycznej Republice Konga: złóżcie broń, przyjmijcie miłosierdzie

Ponad milion osób uczestniczyło w środę w mszy pod przewodnictwem papieża Franciszka w stolicy Demokratycznej Republiki Konga, Kinszasie. Do sprawców przemocy i uczestników zbrojnego konfliktu w kraju apelował: niech to będzie właściwy czas dla was, którzy w tym kraju nazywacie się chrześcijanami, ale dopuszczacie się przemocy; to do was Pan mówi: złóżcie broń, przyjmijcie miłosierdzie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT demokratyczna republika konga Afryka katolicyzm

Korona królów. Dlaczego Jagiełło i Krzyżacy starali się o przychylność papieża?

Kierowanie sprawy do papieża było w średniowieczu - w dużym uproszczeniu - odpowiednikiem zwracania się do Unii Europejskiej. Biskup Rzymu był instancją spajającą christianitas - cywilizację Starego Kontynentu. Jego zdanie było kluczowe w konflikcie konfliktu polsko-krzyżackiego - w końcu sensem istnienia zakonu nad Bałtykiem była walka z pogaństwem. W interesie Władysława Jagiełły leżało zatem przekonanie Stolicy Apostolskiej o nawróceniu Litwy - do niedawna ostatniego bastionu starych wierzeń w Europie.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Władysław Jagiełło średniowiecze Krzyżacy

"Módlmy się codziennie o trwały pokój". Papież Franciszek spotkał się z Wszechukraińską Radą Kościołów

Papież powiedział, że w modlitwach i refleksjach chrześcijan nie może zabraknąć miejsca dla umęczonej, cierpiącej Ukrainy. Franciszek spotkał się z wiernymi na audiencji ogólnej w watykańskiej auli Pawła VI.
Zobacz więcej na temat:  Watykan Ukraina Białoruś ŚWIAT Europa Benedykt XVI Kościół katolicki aktualności katolickie papież Franciszek wojna na Ukrainie serwis wschodni

"Strażnik chrześcijańskiego wyznania wiary". Ks. dr hab. Skrzypczak o wartościach Benedykta XVI

- Był tym, którego stawia się w roli strażnika credo, czyli chrześcijańskiego wyznania wiary. [...] Jego diagnozy dotyczące Kościoła, stanu chrześcijaństwa, a także tego, co się dzieje ze współczesnym człowiekiem, będą jeszcze długo aktualne - skomentował na antenie Programu 1 Polskiego Radia ks. dr hab. Robert Skrzypczak.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Watykan Benedykt XVI Małgorzata Raczyńska-Weinsberg wiara Kościół katolicki

W Świątyni Opatrzności Bożej msza dziękczynna za Benedykta XVI. "Umiłował Chrystusa całym życiem"

W Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odprawiona została msza święta dziękczynna w intencji Benedykta XVI. Nabożeństwu przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce arcybiskup Salvatore Pennacchio. Homilię wygłosił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki. Jak podkreślił msza jest ogólnopolskim dziękczynieniem "za życie i dzieło Ojca Świętego Benedykta XIV, który umiłował Chrystusa całym swoim życiem". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Benedykt XVI Msza święta świątynia opatrzności Kościół katolicki

Abp Gądecki: Benedykt XIV powtarzał, że bez prawdy nauka, sztuka, moralność i religia popadają w fałsz

Benedykt XVI z doświadczenia życia wyniósł przekonanie o konieczności więzi między wiarą a rozumem - mówił przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki podczas mszy św. w intencji zmarłego papieża. Dodał, że Benedykt XVI często powtarzał, że "bez prawdy nauka, sztuka, moralność i religia popadają w fałsz".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA religia Benedykt XVI katolicyzm