Polskie Radio
Section05
Paweł Lekki

Ekspert: jeśli wygra Trump, nie będzie większych zmian w polityce USA wobec Polski

- Nie należy się spodziewać większych zmian w polityce USA wobec Polski - raczej korekty kursu. Oczywiście warunek jest jeden: wygrana Donalda Trumpa w jesiennych wyborach - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Winkler z Uniwersytetu Warszawskiego. Gościem audycji był także Mateusz Piotrowski z PISM. 
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Donald Trump USA Stany Zjednoczone Paweł Lekki polityka zagraniczna USA Polityka zagraniczna Polski

Prof. Genowefa Grabowska: zarzuty stawiane pakietowi mobilności są bardzo trafne

- Nie można wylewać dziecka z kąpielą i wprowadzać założeń, które mają działać na rzecz tylko tych firm przewozowych, którym nie chce się więcej pracować i są gorzej zorganizowane - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Genowefa Grabowska z Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Warszawie o pakiecie drogowym, który uderza w firmy transportowe z naszego regionu. 
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Paweł Lekki Więcej świata transport Genowefa Grabowska

Dr Winkler: Brytyjczycy nie są związani z UE i mogą wprowadzać sankcje na własną rękę

Zamrożenie pieniędzy na kontach i zakaz wjazdu do kraju. Londyn ogłosił indywidualne sankcje wobec Rosjan, Saudyjczyków oraz obywateli Korei Północnej i Birmy. Chodzi o ludzi zaangażowanych zdaniem Brytyjczyków w zabójstwo saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszogdżiego, a także tych, którzy mieli brać udział w prześladowaniu muzułmanów w Birmie.
Zobacz więcej na temat:  Wielka Brytania sankcje Unia Europejska Paweł Lekki Brexit

"Diagnoza Donalda Trumpa jest poniekąd słuszna". Mateusz Piotrowski o wystąpieniu prezydenta USA

- To jest diagnoza adresowana do twardych wyborców Partii Republikańskiej i Donalda Trumpa - ocenił w Programie 1 Polskiego Radia analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Mateusz Piotrowski, komentując słowa prezydenta USA o skrajnie lewicowym faszyzmie zagrażającym Stanom Zjednoczonym.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Ameryka Donald Trump dzień niepodległości Paweł Lekki

Odwołane negocjacje serbsko-kosowskie w Waszyngtonie. Marta Szpala: teraz może pójdzie ku dobremu

- Teraz może właśnie pójdzie ku dobremu. W ciągu ostatniego roku mieliśmy intensyfikację amerykańskiego zaangażowania, jeśli chodzi o negocjacje kosowsko-serbskie - mówiła Marta Szpala z Ośrodka Studiów Wschodnich. W ten sposób odniosła się do odwołanego w ostatniej chwili spotkania między przywódcami Serbii i Kosowa w Waszyngtonie.
Zobacz więcej na temat:  Marta Szpala Polskie Radio Paweł Lekki ŚWIAT Europa Bałkany Kosowo Serbia Stany Zjednoczone Ośrodek Studiów Wschodnich

Dr Karol Nawrocki: dla Putina historia jest tylko narzędziem do osiągania celów politycznych

- Rosja tyle lat po wojnie wciąż znajduje się w sposób symboliczny w latach stalinizmu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Polska i Stany Zjednoczone zamierzają wspólnie walczyć z dezinformacją rosyjską. Dlaczego Władimir Putin wykorzystuje historię do swoich celów politycznych?
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki Więcej świata USA Donald Trump Andrzej Duda Andrzej Duda w USA dezinformacja Rosja Władimir Putin Genowefa Grabowska

Jarosław Guzy: relacje Polski i USA weszły na całkowicie inny poziom

- Osobisty wkład Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa w pozytywny rozwój stosunków polsko-amerykańskich jest niewątpliwy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jarosław Guzy z Polskiego Agencji Prasowej. A jak wizytę prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu ocenia prof. Zbigniew Lewicki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego? 
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki Więcej świata Mateusz Morawiecki USA Donald Trump Andrzej Duda Andrzej Duda w USA Jarosław Guzy Zbigniew Lewicki

Artur Wróblewski: prezydent nie wyjeżdżałby do USA, gdyby miał wrócić bez konkretów

Biały Dom oficjalnie potwierdził, że prezydent Andrzej Duda w środę 24 czerwca złoży wizytę w Waszyngtonie. Informacja ta nadeszła zaledwie kilka dni po tym, jak Donald Trump ogłosił, że kontyngent wojsk amerykańskich stacjonujący w Niemczech zostanie zmniejszony o prawie 10 tysięcy żołnierzy. W związku z tym pojawiły się spekulacje, że część z nich może być przerzucona do Polski.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Andrzej Duda w USA Paweł Lekki Artur Wróblewski

USA wycofają część żołnierzy z Niemiec. Prof. Grosse: nie najlepsza wiadomość dla Polski

- To wiadomość, która z punktu widzenia interesów Polski nie jest najlepsza. Wycofanie tak dużej liczby żołnierzy z Niemiec jest na rękę naszemu zachodniemu sąsiadowi - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Grzegorz Grosse z Uniwersytetu Warszawskiego. W audycji "Kontrapunkt" wziął również udział dr Kamil Zajączkowski (UW).
Zobacz więcej na temat:  Niemcy USA Donald Trump Stany Zjednoczone Europa wojsko NATO armia Paweł Lekki Polskie Radio 24 POLSKA

Prof. Tomasz Grzegorz Grosse: Grupa Wyszehradzka stara się mieć wspólne zdanie

- Kraje Grupy Wyszehradzkiej w różnych ważnych tematach europejskich starają się mieć wspólne zdanie, żeby później bardziej skutecznie zabiegać o wspólne interesy na forum Unii Europejskiej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Tomasz Grzegorz Grosse z Uniwersytetu Warszawskiego. Czy Grupa Wyszehradzka przekona pozostałe kraje unijne do swojego stanowiska w sprawie budżetu Wspólnoty?
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Belgia Paweł Lekki grupa wyszehradzka Węgry Więcej świata Mateusz Morawiecki

Dialog UE z Chinami. Ekspert: różnicę wartości podkreśliła epidemia koronawirusa

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej szef unijnej dyplomacji Josep Borrell mówił o dialogu między Unią Europejską a Chinami. Po rozmowach ze swoim chińskim odpowiednikiem Borrell przekonywał, że planowany szczyt z Pekinem może przynieść pozytywne rezultaty. - Nic bardziej nie podkreśliło tych różnic jak epidemia koronawirusa, która uświadomiła konsekwencje związane z cenzurą, jaka prowadzona jest konsekwentnie w Chinach - mówił w "Więcej świata" prof. Piotr Grochmalski z Akademii Sztuki Wojennej. 
Zobacz więcej na temat:  USA Unia Europejska Chiny dezinformacja Nowa Zelandia koronawirus Belgia Paweł Lekki