Polskie Radio
Section05

pieniądze

Gratyfikacja finansowa czy prośba o przysługę? Wiadomo, jak zmotywować pracowników

Badaniom i poglądom wielu ekonomistów przyświeca założenie, w myśl którego gratyfikacja finansowa jest bardziej skutecznym bodźcem do działania wśród mieszkańców uboższych krajów niż w społeczeństwach zamożnych. Wyniki badań opublikowanych ostatnio w "Nature Human Behaviour" przeczą tej tezie sugerując, że "mentalność rynkowa", stwarzająca oczekiwanie zapłaty za poświęcony czas i wysiłek, charakteryzuje przede wszystkim społeczeństwa rozwinięte.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA praca kariera

TVP chce odszkodowania od byłego kierownictwa TAI. Adamczyk, Pereira i Tulicki mają zapłacić 1,3 mln zł

Likwidator TVP Daniel Gorgosz skierował do byłych członków kierownictwa Telewizyjnej Agencji Informacyjnej - Michała Adamczyka, Marcina Tulickiego i Samuela Pereiry - przedsądowe wezwanie do zapłaty odszkodowania w wysokości ponad 1,3 miliona złotych wraz z odsetkami. Adamczyk, Tulicki i Pereira mają dwa tygodnie na wpłacenie tej kwoty.
Zobacz więcej na temat:  TVP media publiczne odszkodowanie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego POLSKA polityka

Wykorzystanie zamrożonych aktywów Rosji przy odbudowie Ukrainy. Sikorski: jest na to polityczna zgoda w UE

Jest polityczna zgoda w Unii Europejskiej na wykorzystanie zamrożonych aktywów Rosji do odbudowy Ukrainy. Chodzi o zyski generowane z zablokowanych aktywów rosyjskiego Banku Centralnego. Polityczne porozumienie osiągnęli ministrowie spraw zagranicznych państw członkowskich na spotkaniu w Brukseli – o czym poinformował szef polskiego MSZ Radosław Sikorski. Pula unieruchomionych aktywów rosyjskiego Banku Centralnego w świecie to około 300 miliardów euro z czego prawie 200 miliardów w samej Unii, większość w Belgii na rachunkach Euroclear, jednej z największych izb rozliczeniowych.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Rosja wojna na Ukrainie Radosław Sikorski ŚWIAT Europa Beata Płomecka

Część Lotosu została sprzedana znacznie poniżej wartości? Dziennikarze dotarli do niepublikowanego raportu NIK

Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła, że Saudi Aramco zapłaciło o 7 miliardów 200 milionów złotych mniej za część Lotosu niż była ona warta - wynika z ustaleń dziennikarzy magazynu "Czarno na białym" w TVN24, którzy dotarli do najnowszego, nadal nieopublikowanego raportu NIK z lipca 2023 roku.
Zobacz więcej na temat:  Najwyższa Izba Kontroli lotos Orlen POLSKA polityka