Polskie Radio
Section05

Piotr Skwieciński

"Kurz wypowiada się przeciwko ideom Europy dwóch prędkości”

- Do tej pory Austria była naszym sojusznikiem, choć w ograniczonym zakresie, ponieważ reagowała na kwestię migrantów najbardziej podobnie do państw Wyszehradu – powiedział w audycji W Gruncie Rzeczy Piotr Skwieciński (Sieci). O tym, co dla Polski i regionu może oznaczać zwycięstwo Sebastiana Kurza i jak zarysowują się kontury nowej Europy Środkowej po wyborach w Austrii, mówił także Bartłomiej Radziejewski z Nowej Konfederacji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Austria Unia Europejska wybory parlamentarne

Polsko-rosyjska „wojna pomnikowa”

Nowelizacja ustawy o zakazie propagowania komunizmu reguluje kwestie usunięcia obiektów nieużytkowych, np. pomników gloryfikujących ustrój totalitarny. W reakcji na tę ustawę izba wyższa parlamentu Rosji, zwróciła się we wtorek do prezydenta Władimira Putina, by zlecił władzom przedstawienie propozycji „działań o charakterze ograniczającym” w sferach współpracy dwustronnej z Polską. O polsko-rosyjskim sporze mówili w audycji Spojrzenie na Wschód historyk dr Paweł Kowal oraz Piotr Skwieciński, zastępca redaktora naczelnego „Sieci”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja ZSRR pomniki Paweł Kowal

„Rosjanie zrobili co chcieli, ponieważ nikt ich nie pilnował”

- Nie zachowano jakiejkolwiek staranności przy przewożeniu ciał ofiar katastrofy smoleńskiej do Polski. To prokurator Pasionek był w kwietniu 2010 roku w Moskwie i powinien sam siebie przesłuchać w tej sprawie. Fakt, że trumny nie zostały otwarte w Polsce, to była decyzja prokuratury. Żal mi jest rodzin ofiar, ponieważ przez zaniedbania państwa teoretycznego, na nowo muszą cierpieć – powiedział w audycji Debata Dnia Jarosław Włodarczyk, przewodniczący Press Club Polska. Gościem debaty był też Piotr Skwieciński z tygodnika „wSieci”.
Zobacz więcej na temat:  Smoleńsk katastrofa smoleńska Lech Kaczyński ekshumacja Rosja Ewa Kopacz Antoni Macierewicz

Spotkanie prezesa PiS z szefem MON. Misiewicz odchodzi z PGZ

Jarosław Kaczyński spotkał się z szefem MON Antonim Macierewiczem. Politycy rozmawiali o informacjach przekazanych przez media, dotyczących Bartłomieja Misiewicza. Już po tym spotkaniu PAP podała, że PGZ rozwiązała za porozumieniem stron umowę z byłym rzecznikiem MON. Sytuację w PiS komentowali w Debacie Dnia Piotr Skwieciński (W Sieci) i Janusz Schwertner (Onet.pl).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Macierewicz Jarosław Kaczyński Polska Grupa Zbrojeniowa Bartłomiej Misiewicz PiS

Ile wspólnoty jest w Grupie Wyszehradzkiej?

Premierzy krajów Grupy Wyszehradzkiej podpisali Deklarację Warszawską. Mówi ona między innymi o tym, że kraje V4 mają stać się centrum innowacji w Europie. Podpisy pod dokumentem złożyli premierzy Polski, Czech, Słowacji i Węgier. W Debacie Dnia o współpracy w ramach V4 rozmawiali Piotr Skwieciński a (wSieci) i Jarosław Włodarczyk (Press Club Polska).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 rząd Beaty Szydło grupa wyszehradzka Unia Europejska Czechy Słowacja Węgry innowacyjność start-up Zuzanna Dąbrowska

Szerokie uprawnienia komisji ds. reprywatyzacji

Powstanie komisja weryfikacyjna, badająca warszawską reprywatyzację. Taką decyzję podjął w piątek Sejm. Celem ustawy jest ostateczne uregulowanie praw do nieruchomości położonych w Warszawie oraz roszczeń byłych właścicieli, którym własność odebrano na podstawie tak zwanego Dekretu Bieruta, a następnie zwrócono z naruszeniem prawa. O komisji mówili w Debacie Dnia Tomasz Pietryga (Rzeczpospolita), Piotr Skwieciński (wPolityce.pl) i Marcin Celiński (Liberte).
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Kaczyński Sejm reprywatyzacja Robert Bogdański Komisja Weryfikacyjna Warszawa Hanna Gronkiewicz-Waltz Platforma Obywatelska Marcin Celiński

Wiceszef MSZ: chcemy bardzo dobrych relacji z Ukrainą

Chcemy zbudować pomost między Polakami i Ukraińcami. To jest proces bardzo długi. To co robimy, jest pewną inwestycją w przyszłość – deklarował w Jedynce wiceminister Jan Dziedziczak, pytany o słowa prezesa PiS w sprawie polityki Polski wobec Ukrainy. Gość Jedynki stwierdził, że "kluczem do bezpieczeństwa Polski jest bezpieczna Ukraina".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ukraina Donbas Rosja Wojciech Szymański Grzegorz Ślubowski Jan Dziedziczak

Pięć osób zatrzymanych w związków z aferą reprywatyzacyjną

Zarzuty o charakterze korupcyjnym usłyszy 5 zatrzymanych przez CBA w sprawie nieprawidłowości przy reprywatyzacji w stolicy. Są wśród nich warszawski adwokat Robert N., były zastępca dyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami Urzędu m.st. Warszawy Jakub R. oraz jego rodzice - Wojciech R. i Alina D. O aferze reprywatyzacyjnej mówili w Debacie Dnia w Polskim Radiu 24 Piotr Skwieciński (W Sieci) i Piotr Pałka (rebelya.pl).
Zobacz więcej na temat:  CBA reprywatyzacja Warszawa sądownictwo prawo przestępczość Wiktor Świetlik PiS Hanna Gronkiewicz-Waltz

Blokada mównicy. "Trzeba walczyć o wolność słowa, ale"

– Pomysł "wyrzucenia" dziennikarzy z Sejmu służy ograniczeniu dostępu do informacji – mówił w Debacie Dnia Grzegorz Lindenberg, publicysta. – Nowe regulacje nie służą wolności mediów – dodawał Piotr Skwieciński z tygodnika "wSieci". Posłowie opozycji, po wykluczeniu z obrad Michała Szczerby, blokują sejmową mównicę. Poseł PO podczas swojego wystąpienia miał ze sobą kartkę z napisem "Wolne media w Sejmie".
Zobacz więcej na temat:  Sejm dziennikarstwo dziennikarze Grzegorz Osiecki Łukasz Warzecha Robert Bogdański Marek Kuchciński Platforma Obywatelska PiS media

Debata Dnia: rekonstrukcja rządu

Premier Beata Szydło dokonała zmian w Radzie Ministrów. Z rządu odszedł Paweł Szałamacha, a za kierowany przez niego resort finansów będzie odpowiadał Mateusz Morawiecki. Wicepremier będzie też nadal sprawował funkcję ministra rozwoju. O rekonstrukcji rządu w Debacie Dnia mówili Tomasz Wróblewski, publicysta i Piotr Skwieciński z „Do Rzeczy”.
Zobacz więcej na temat:  Beata Szydło Mateusz Morawiecki Ministerstwo Finansów Paweł Szałamacha polityka POLSKA premier Rząd RP Tomasz Wróblewski