Polskie Radio
Section05

Robert Bogdański

Szerokie uprawnienia komisji ds. reprywatyzacji

Powstanie komisja weryfikacyjna, badająca warszawską reprywatyzację. Taką decyzję podjął w piątek Sejm. Celem ustawy jest ostateczne uregulowanie praw do nieruchomości położonych w Warszawie oraz roszczeń byłych właścicieli, którym własność odebrano na podstawie tak zwanego Dekretu Bieruta, a następnie zwrócono z naruszeniem prawa. O komisji mówili w Debacie Dnia Tomasz Pietryga (Rzeczpospolita), Piotr Skwieciński (wPolityce.pl) i Marcin Celiński (Liberte).
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Kaczyński Sejm reprywatyzacja Komisja Weryfikacyjna Warszawa Hanna Gronkiewicz-Waltz Piotr Skwieciński Platforma Obywatelska Marcin Celiński

Donald Trump a Unia Europejska. Koniec polityki USA jaką znamy?

Jaki będzie nowy światowy ład? Jaką pozycję będzie w nim zajmować Unia Europejska, a jaką Stany Zjednoczone? O tym rozmawiali w Debacie Dnia politolodzy, specjaliści od spraw międzynarodowych prof. Jacek Czaputowicz z Uniwersytetu Warszawskiego i Paweł Kowal z Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Unia Europejska USA Rosja Donald Trump Theresa May Paweł Kowal Jacek Czaputowicz Brexit Wielka Brytania

Wojska USA w Polsce. "Możemy czuć się bezpieczniej"

- Polska powinna się czuć bezpieczniej, ze względu wymiar strategiczny tego wydarzenia. Polega on na tym, że jest elementem powstrzymującym nieprzyjaciela przed  rozpoczęciem agresji. Jeżeli na naszym terytorium znajdują się jednostki Stanów Zjednoczonych, to potencjalny agresor, mam tu na myśli Rosję, będzie miał do czynienia nie tylko z nami, ale i ze Stanami Zjednoczonymi – mówił w Debacie Dnia prof. Romuald Szeremietiew, były minister obrony narodowej. Gościem Debaty Dnia był również Juliusz Sabak, ekspert serwisu Defence24.
Zobacz więcej na temat:  Romuald Szeremietiew bezpieczeństwo NATO wojsko USA lotnictwo Litwa Łotwa Estonia POLSKA

Blokada mównicy. "Trzeba walczyć o wolność słowa, ale"

– Pomysł "wyrzucenia" dziennikarzy z Sejmu służy ograniczeniu dostępu do informacji – mówił w Debacie Dnia Grzegorz Lindenberg, publicysta. – Nowe regulacje nie służą wolności mediów – dodawał Piotr Skwieciński z tygodnika "wSieci". Posłowie opozycji, po wykluczeniu z obrad Michała Szczerby, blokują sejmową mównicę. Poseł PO podczas swojego wystąpienia miał ze sobą kartkę z napisem "Wolne media w Sejmie".
Zobacz więcej na temat:  Sejm dziennikarstwo dziennikarze Grzegorz Osiecki Łukasz Warzecha Piotr Skwieciński Marek Kuchciński Platforma Obywatelska PiS media

Komisja Amber Gold? "Bez politycznej rąbanki"

Posłowie przesłuchali już byłego prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta, a w przyszłym tygodniu przed komisją stanie wicepremier Jarosław Gowin, były minister sprawiedliwości. W Debacie Dnia Polskiego Radia 24 działania sejmowych śledczych komentowali Karolina Lewestam z "Dziennika Gazety Prawnej" i Jakub Jałowiczor z "Gościa Niedzielnego".
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Piotrowicz Amber Gold komisja śledcza Andrzej Seremet stan wojenny 13 grudnia Sejm prokuratura Jarosław Gowin

Reforma edukacji. "Podpisuję się pod likwidacją gimnazjów"

Likwidację gimnazjów, wprowadzenie 8-letniej szkoły podstawowej oraz 4-letniego liceum zakłada reforma systemu edukacji. MEN przedstawiło już projekt nowej podstawy programowej. O uplanowanych zmianach rozmawiali w Debacie Dnia Piotr Zaremba (W Sieci) i Tomasz Krzyżak (Rzeczpospolita).
Zobacz więcej na temat:  szkoła szkoła podstawowa reformy Ministerstwo Edukacji Narodowej gimnazjum liceum reforma szkolnictwa Józef Pinior Trybunał Konstytucyjny Petro Poroszenko

"Nie można karać dwa razy za to samo"

Byli funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa będą mieli niższe emerytury i renty. Według przyjętego przez rząd projektu, ponad 30 tysięcy pracowników aparatu bezpieczeństwa PRL będzie otrzymywało świadczenia nie wyższe niż średnie emerytury i renty przyznawane przez ZUS. Sprawę w Debacie Dnia Polskiego Radia 24 komentowali Łukasz Zboralski z "Do Rzeczy" i Wiesław Dębski, publicysta.
Zobacz więcej na temat:  Wiesław Dębski ustawa PRL komunizm emerytury mundurowe emerytura

"Nie wrzucać wszystkich do jednego worka"

Ulgi dla rozpoczynających działalność gospodarczą, likwidacja numeru REGON czy odpowiedzialność urzędników za decyzje. To część zmian, które wprowadza Prawo Przedsiębiorców, przedstawione przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego. O tzw. konstytucji dla biznesu mówili w Debacie Dnia prof. Witold Modzelewski (Uniwersytet Warszawski) i Marek Tatała (wiceprezes Forum Obywatelskiego Rozwoju).
Zobacz więcej na temat:  biznes Mateusz Morawiecki przedsiębiorstwo Witold Modzelewski