Polskie Radio
Section05

polecane24

Mieczysław Wachowski - najbliższy powiernik Lecha Wałęsy

Od początku budził zaniepokojenie części działaczy Solidarności, ze względu na pojawiające się podejrzenia o jego współpracy z Służbą Bezpieczeństwa. Po wygranych przez Lecha Wałęsę wyborach prezydenckich w 1990 roku, został zatrudniony w Kancelarii Prezydenta jako podsekretarz stanu i szef gabinetu prezydenta. O Mieczysławie Wachowskim mówił w audycji Kulisy Spraw Tomasz Skłodowski, dziennikarz śledczy i interwencyjny.
Zobacz więcej na temat:  Lech Wałęsa historia Polski Solidarność PRL

"KOD wyrusza sprzed b. siedziby PZPR. To symboliczne"

– Marsz KOD rusza sprzed byłej siedziby Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. To jest symboliczne – mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Naimski, sekretarz stanu w kancelarii premiera, opozycjonista w czasach PRL. Gość Rozmowy Poranka wspominał 13 grudnia 1981 roku, a także odniósł się do dzisiejszych podziałów społeczno-politycznych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 stan wojenny PRL PZPR KOD 13 grudnia demonstracje Piotr Naimski Solidarność Gazeta Wyborcza Adam Michnik Czesław Kiszczak Wojciech Jaruzelski historia Polski

Odbierane dzieci. "Obowiązkiem państwa jest pomóc rodzinie"

Co kilka tygodni głośno jest o kolejnej sprawie dotyczącej odbierania przez sąd małych dzieci rodzicom lub opiekunom i przekazywania do placówek opiekuńczo-wychowawczych. Zarzuca się, że nie zawsze decyzje te są słuszne i podyktowane dobrem najmłodszych. O tym jakie jest prawo, a jaka praktyka mówiła w Polskim Radiu 24 sędzia Agnieszka Rękas – główny specjalista ds. prawnych w Biurze Rzecznika Praw Dziecka.
Zobacz więcej na temat:  dzieci sądownictwo Rzecznik Praw Dziecka rodzina zastępcza POLSKA

"O 5:00 zadzwonili do drzwi. Nie ukrywali, że są uzbrojeni"

– O 5 rano zadzwonili do drzwi, wylegitymowali się, że są z milicji. Nie wiedziałem, że jest stan wojenny. Poprosili, żebym udał się z nimi w celu złożenia wyjaśnień. Pomyślałem, że nie warto odmawiać, bo nie ukrywali, że są uzbrojeni – tak noc z 12 na 13 grudnia ’81 wspomina Jarosław Maciej Goliszewski, fotoreporter stanu wojennego i Solidarności.
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny historia Polski internowani Białołęka HISTORIA

Turcja zmieni swoje granice? "To dość możliwe"

– Wygląda na to, że strona polityczna idzie w kierunku tego, by przesunąć granice tureckie – tak, by południowo-wschodni kraniec Turcji oddać w ręce Kurdów. Jedynym sposobem na uporanie się z problemem kurdyjskim jest nadanie temu regionowi specjalnego statusu – mówiła w Polskim Radiu 24 Joanna Pietrzak, turkolog, Polka mieszkająca w Stambule.
Zobacz więcej na temat:  Turcja Kurdowie zamach terroryzm Partia Pracujących Kurdystanu Stambuł

Ruszyła akcja "Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo"

Ustawienie świateł w ok. połowie pojazdów jest niezadowalające i niewystarczające – wynika z badań Instytutu Transportu Samochodowego i policji. O stanie oświetlenia samochodów, które jest szczególnie ważne w okresie zimowym, mówił w Magazynie Samorządowym dr inż. Tomasz Targosiński. Ekspert Instytutu Transportu Samochodowego zachęcał również do wzięcia udziału w akcji bezpłatnego sprawdzenia świateł na stacjach kontroli pojazdów.
Zobacz więcej na temat:  motoryzacja samochody zima POLSKA światło

Prof. Kazimierz Kik: w Polsce nie ma opozycji

– Opozycja tropi w PiS "Piotrowiczów", a sama ma w swoich szeregach osoby wywodzące się z PZPR. To pomieszanie z poplątaniem – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Kazimierz Kik. Politolog na naszej antenie komentował również m.in. sprawę organizowania przez opozycję antyrządowych demonstracji 13 grudnia, w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  polityka Kazimierz Kik 13 grudnia PRL Stanisław Piotrowicz PZPR Prawo i Sprawiedliwość stan wojenny PiS demonstracje

Lillehammer zdobyte przez Polaków. Stoch i Kot na "pudle"

Kamil Stoch wygrał niedzielny konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich w norweskim Lillehammer. Drugie miejsce zajął Maciej Kot, który po raz pierwszy w karierze stanął na podium zawodów cyklu. Trzeci był Niemiec Markus Eisenbichler. O wyczynie polskich skoczków mówili na antenie Polskiego Radia 24 Robert Błoński, dziennikarz „Przeglądu Sportowego” i Marek Rudziński z TVP Sport.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24

"Niemcy i Polacy potrzebują siebie wzajemnie"

W Berlinie prezydenci Polski i Niemiec, Andrzej Duda i Joachim Gauck, wezmą udział w koncercie z okazji 25. rocznicy podpisania polsko-niemieckiego traktatu o dobrej współpracy. Jak wyglądały polsko niemieckie relacje w ostatnich latach i jakie są perspektywy współpracy? Mówili o tym goście Polskiego Radia 24: Andrzej Godlewski (dziennikarz i publicysta) oraz Tomasz Krawczyk (Klub Jagielloński).  
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Wojciech Szymański Andrzej Godlewski stosunki polsko-niemieckie Andrzej Duda Joachim Gauck