Polskie Radio
Section05

polityka

Gospodarka w czasie pandemii. Kazimierz Smoliński: najważniejsze, by utrzymać miejsca pracy

- Myślę, że rząd, a szczególnie przedsiębiorcy bardzo dobrze dają sobie radę ze skutkami obostrzeń. Opozycja już w ubiegłym roku wieszczyła, że będzie dramat, bezrobocie największe na świecie czy w Europie. A mamy jedno z najniższych w Europie. To jest najważniejsze, by ludzie mieli pracę. Dlatego wydaliśmy już ponad 170 mld złotych, by te miejsca pracy utrzymać. Wiemy, że to jest najważniejsze. Łatwiej jest utrzymać takie miejsca, niż zlikwidować, a potem je odtwarzać, bo to są już dużo większe środki - powiedział w Polskim Radiu 24 Kazimierz Smoliński, poseł PiS. Gościem audycji był także Jacek Protasiewicz z Koalicji Polskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Prawo i Sprawiedliwość społeczeństwo Sejm Koronawirus w Polsce COVID-19 Stanisław Janecki Jacek Protasiewicz GOSPODARKA Kazimierz Smoliński przedsiębiorca firmy

20 lat Platformy Obywatelskiej. Dr Herudziński: brak silnego przywództwa ciąży tej partii najbardziej

- Platforma Obywatelska nie jest partią wygraną, ponieważ od dłuższego czasu stara się uzyskać władzę, ale nie uzyskuje jej od społeczeństwa. Mimo wielu błędów, trudności z jednoznacznym przedstawieniem propozycji dla społeczeństwa polskiego, nadal znaczna jego część popiera to ugrupowanie - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Herudziński, socjolog. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Stanisław Janecki Platforma Obywatelska Borys Budka Donald Tusk

Szczepienia na COVID-19. Teresa Wargocka: jedyny problem to liczba dostarczanych szczepionek

- Jedynym problemem, jaki mamy w tej chwili, a ma go cała UE, to liczba szczepionek, która jest dostarczana tygodniowo do każdego z krajów. Jesteśmy w systemie UE traktowani na równi z innymi krajami, czyli dostajemy liczbę szczepionek w stosunku do liczby ludności - powiedziała o sytuacji szczepień w Polsce poseł PiS, Teresa Wargocka.
Zobacz więcej na temat:  szczepienia szczepionka koronawirus COVID-19 pandemia służba zdrowia Prawo i Sprawiedliwość rząd lekarz opozycja Jan Grabiec POLSKA Polskie Radio 24

Ambasada Rosji pisze o "wyzwoleniu Polski" przez Sowietów. Stanowcza reakcja prezesa IPN

Ambasada Rosji w Polsce podała na Twitterze informację, że Armia Czerwona w styczniu 1945 r. wyzwalała Polskę od hitlerowców. W ocenie IPN, informacja o "wyzwalaniu" stoi w sprzeczności z wiedzą historyczną, ponieważ Kreml i posłuszne mu wojska sowieckie w tym czasie zniewalały Polskę.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA dyplomacja Rosja Polityka zagraniczna Polski II wojna światowa zbrodnie sowieckie polityka historyczna IPN Instytut Pamięci Narodowej PRL historia PRL historia Polski Jarosław Szarek

NASZ WYWIAD Rezolucja Senatu ws. współpracy z USA. Senator PiS: czysta hipokryzja opozycji

Senat podjął rezolucję w sprawie wzmocnienia współpracy ze Stanami Zjednoczonymi. Przeciw głosowali senatorowie Prawa i Sprawiedliwości. - Opozycja, która przygotowała treść wspomnianej rezolucji, sama w 2015 roku okupowała mównicę sejmową, uniemożliwiając prowadzenie obrad Sejmu i przeprowadzanie głosowań (...). A teraz, gdy podobne sytuacje zaszły w USA, choć na nieco większą skalę, to wyraża oburzenie. To jest naprawdę czysta hipokryzja - mówi portalowi PolskieRadio24.pl senator PiS Maria Koc. 
Zobacz więcej na temat:  Senat USA POLSKA relacje polsko-amerykańskie

Sytuacja przedsiębiorców w Polsce. Zuber: państwo musi jeszcze głębiej sięgnąć do kieszeni

- Nie ma innego pomysłu na walkę z tym, co się dzieje, niż pożyczanie pieniędzy. W związku z tym moim zdaniem trzeba będzie jeszcze głębiej sięgnąć do kieszeni. Pamiętajmy o tym, że jeżeli będziemy mieli upadłości i istotniejszy wzrost bezrobocia, to też będzie to kosztowało - powiedział o sytuacji w Polsce w związku z koronawirusem ekonomista Marek Zuber.
Zobacz więcej na temat:  pandemia koronawirus COVID-19 gospodarka polska gastronomia restauracja hotel stoki narciarskie pomoc pieniądze przedsiębiorstwo POLSKA Polskie Radio 24

Cezary Gmyz: Afera Amber Gold wciąż nie została wyjaśniona

- Fakt, że Marcin Plichta został skazany i siedzi w więzieniu, podobnie jak jego żona, nie oznacza, że w tej aferze wszystko wyjaśniono. Od początku było jasne, że człowiek, który kierował tą piramidową finansową, jest tak naprawdę "słupem" - mówił w Polskim Radiu 24 Cezary Gmyz (TVP).  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Michał Rachoń twitter Cezary Gmyz Amber Gold Gdańsk Trójmiasto POLSKA sądownictwo

"Po 1989 roku nie doszło w Polsce do przeorania elit". Marian Kowalski o sprawie Amber Gold

- To nie jest wyjątkowa sytuacja. Cała transformacja, zamiana komunistów w biznesmenów i kapitalistów tak się odbyła, ukradli część majątku narodowego, a potem mieli większe pieniądze, by inwestować w projekty polityczne i zarabiać coraz wiecej - mówił o aferze Amber Gold Marian Kowalski (KowalskiTv). W dyskusji wzięła udział Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska (portal Dzień Dobry Białystok).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Michał Rachoń twitter Cezary Gmyz Amber Gold Gdańsk Trójmiasto POLSKA sądownictwo

Wznowiono obrady Senatu. Izba wyższa zajmie się m.in. nowelami związanymi z zapobieganiem pandemii

Senat w środę o godz.10.30 wznowił obrady. Odbędą się głosowania m.in. nad nowelą ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 oraz wywołaną nimi sytuacją kryzysową, w której znalazły się rozwiązania dotyczące osób z niepełnosprawnościami.
Zobacz więcej na temat:  Senat POLSKA pandemia COVID-19 Koronawirus w Polsce

Jadwiga Emilewicz: nie złamałam rozporządzenia rządu o zamknięciu stoków

Jadwiga Emilewicz napisała, że ani ona, ani jej rodzina nie naruszyła rządowego rozporządzenia o zamknięciu stoków narciarskich. W oświadczeniu opublikowanym w mediach społecznościowych wyjaśnia, że jej synowie od lat są członkami klubów narciarskich i posiadają licencje sportowe, które umożliwiają im branie udziału w zawodach i zgrupowaniach organizowanych przez ich kluby narciarskie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Koronawirus w Polsce pandemia Jadwiga Emilewicz stoki narciarskie

"Jeżeli rząd ustąpi którejś grupie, to wszystko ruszy lawinowo". Politolog o przedłużeniu obostrzeń

- Nie będzie łatwo znaleźć tu optymalne rozwiązanie. Nawet z perspektywy górali zwróćmy uwagę na to, że Austria przedłużyła lockdown, Szwajcaria chce zamykać stoki. To są problemy, których puszczenie na żywioł będzie miało dramatyczne konsekwencje - ocenił sytuację związaną z przedłużeniem obostrzeń dr hab. Łukasz Młyńczyk, politolog.
Zobacz więcej na temat:  pandemia koronawirus COVID-19 gospodarka polska restauracja gastronomia hotel stoki narciarskie rząd Adam Niedzielski POLSKA Polskie Radio 24

"Odciążenie sądów". Jacek Łęski o projekcie dot. mandatów karnych

- Każdy człowiek ma prawo do sądu i zaprotestowania, w momencie gdy uważa, że mandat dostał niesłusznie (…) ten projekt nie ma absolutnie nic wspólnego z odbieraniem praw obywatelskich, to pewna zmiana obyczaju, który panuje w Polsce, pytanie, czy jest to dobry moment na jego wprowadzanie - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Łęski (TVP). W dyskusji wzięli również udział Tomasz Pietryga ("Rzeczpospolita") i Jakub Pacan ("Tygodnik Solidarność").
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Eliza Olczyk POLSKA prawo policja sąd Polskie Radio 24

Müller: rektor WUM ma prawo nie podawać się do dymisji. Opinia publiczna oceni go negatywnie

Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział w poranku rozgłośni katolickich "Siódma - Dziewiąta", że choć z formalnego punktu widzenia rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Zbigniew Gaciong ma prawo nie podać się do dymisji, to opinia publiczna zapewne jego działania ocenia negatywnie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA szczepionka szczepienia COVID-19 Koronawirus w Polsce pandemia Piotr Müller Adam Niedzielski Ministerstwo Zdrowia