Polskie Radio
Section05
polityka

Tusk pisze o "Paryżu w Warszawie". Dr Anusz: porównanie nie do końca szczęśliwe

- W dużym stopniu, cała polityka francuska nie odpowiada na to wyzwanie i tę dramatyczną sytuację, jaka ma miejsce na Ukrainie. Potrzeba dużo większej zmiany i by Francja w sposób aktywny włączyła się w rozwiązywanie tego problemu i dała sygnał, że jasno stoi po stronie Ukrainy - powiedział w Polskim Radiu 24 politolog dr Andrzej Anusz.
Zobacz więcej na temat:  polityka Mirosław Skowron Andrzej Anusz Platforma Obywatelska Francja Donald Tusk Emmanuel Macron

Wybory we Francji. Wiceszef MON: czas pokaże, czy dojdzie do ocieplenia relacji polsko-francuskich

- Kurz wyborczej rywalizacji we Francji już opadł i mam nadzieję, że dziś Macron będzie realizował te zadania, które powinien realizować jako prezydent wielkiego europejskiego kraju w stosunku do wschodu Europy, szczególnie w stosunku do Rosji - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceszef MON Wojciech Skurskiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Skurkiewicz MON polityka Mirosław Skowron Francja wybory we Francji Emmanuel Macron

Przetasowania w Słowenii. Partia rządząca przegrywa w wyborach parlamentarnych

Znane są już nieoficjalne wyniki wyborów parlamentarnych w Słowenii po przeliczeniu 91,77 proc. głosów - poinformowała w niedzielę wieczorem Słoweńska Agencja Prasowa (STA). Prowadzi liberalna partia Ruch Wolności Roberta Goloba, która uzyskała 33,96 proc. poparcia. Rządząca dotychczas centroprawicowa Słoweńska Partia Demokratyczna (SDS) Janeza Janszy otrzymała 24,2 proc. głosów.
Zobacz więcej na temat:  Słowenia wybory polityka sondaże ŚWIAT Europa

Przyspieszone wybory? Terlecki wskazuje, kiedy "taka sytuacja może okazać się realna"

- Przyspieszone wybory mogą okazać się konieczne wtedy, kiedy rząd straci możliwość funkcjonowania w oparciu o większość parlamentarną. Taka sytuacja może się okazać realna, gdy rozmaite grupy, które próbują teraz coś urwać dla siebie, przechylą szalę, doprowadzą do wykolejenia tego pociągu - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu.
Zobacz więcej na temat:  Sejm polityka wybory wybory w Polsce POLSKA

Wydanie specjalne Szef ONZ złoży wizytę w Moskwie. Mariusz Cielma: nie spodziewam się po niej wiele

We wtorek sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych pojedzie do Moskwy, by spotkać się z Władimirem Putinem. – Nie spodziewam się po tej wizycie wiele. Obie strony raczej chcą przełożyć wajchę działań wojennych na swoją korzyść – mówił w specjalnym wydaniu programu "Śniadanie w Trójce" Mariusz Cielma, redaktor naczelny miesięcznika "Nowa Technika Wojskowa". Gośćmi Beaty Michniewicz byli też: były ambasador Polski na Ukrainie Jan Piekło, redaktor naczelny pisma "Res Publica Nowa" Marcin Zaborowski oraz Piotr Żochowski z OSW.
Zobacz więcej na temat:  polityka Beata Michniewicz Trójka wojna 2022 wojna na Ukrainie Wielkanoc Rosja Władimir Putin Wołodymyr Zełenski Ukraina

"Podpisaliśmy memorandum o współpracy". Premierzy Polski i Ukrainy spotkali się w Krakowie

Premierzy Polski i Ukrainy Mateusz Morawiecki i Denis Shmyhal spotkali się w Krakowie. Obaj zgodzili się, że sankcje nałożone dotychczas na Rosję są zdecydowanie niewystarczające - przekazał szef polskiego rządu. Podpisaliśmy memorandum o współpracy przy eksporcie i imporcie towarów ukraińskich - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki wojna na Ukrainie wojna 2022 Ukraina serwis wschodni polityka

Prof. Tomasz Panfil o dekomunizacji: ideologia sprawia, że ludzie zapierają się prawdy

- Ze smutkiem patrzę na to, że choć minęło 30 lat, to znaczna część Polski wciąż mentalnie tkwi w czasach sprzed 1989 r. To, o czym mówił Piłsudski, "niewolnicza dusza, która zalęgłą się w niektórych Polakach" to najgorszy przeciwnik, z nim trzeba walczyć - powiedział w Polskim Radiu 24 Prof. Tomasz Panfil, historyk (KUL).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Unia Europejska Tadeusz Płużański Ukraina Rosja wojna 2022 dekomunizacja

"Powrót w stare koleiny to droga do nowej Jałty". Prof. Legutko o postawie Niemiec wobec wojny na Ukrainie

- Część elit niemieckich zakłada, że pokój w Europie opiera się na jakimś układzie między Niemcami a Rosją. Nawet jeśli jego ceną będzie utrata części terytorium przez Ukrainę czy inny kraj, to Niemcy i Rosja są tu najważniejsze - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Ryszard Legutko, europoseł (Prawo i Sprawiedliwość).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Unia Europejska Tadeusz Płużański Ryszard Legutko Krajowy Plan Odbudowy Ukraina Rosja wojna 2022