Polskie Radio
Section05

porozumienia sierpniowe

Jedno z najważniejszych porozumień w historii Polski

Porozumienia sierpniowe podpisano w dwóch egzemplarzach. Jeden przypadł strajkującym, drugi wicepremierowi Mieczysławowi Jagiellskiemu. Oryginałów dokumentów do wielu lat już nie widziano, niewiadomo co się z nimi stało. - To jest pewien paradoks, że jedno z najważniejszych porozumień w historii Polski zaginęło - mówił Grzegorz Wołk z IPN.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Polskie Radio 24 historia Polski 1980 Solidarność Agnieszka Kamińska

Uroczystości wydarzeń historycznych elementem walki politycznej?

– Bardzo ubolewam nad tym, że pomimo podziałów politycznych, nie potrafimy wspólnie obchodzić rocznic wydarzeń historycznych – powiedział Nathan Organ z Forum Młodych Prawa i Sprawiedliwości. W Polskim Radiu 24 komentarze dotyczące najważniejszych wydarzeń minionego tygodnia, w tym uroczystości rocznicowych związanych z 79. rocznicą wybuchu II wojny światowej oraz Sierpniem ‘80.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Westerplatte Gdańsk II wojna światowa 1 września sierpień 80 sierpień 1980 obchody Szczecin historia Polski Paweł Adamowicz

Działacz opozycji PRL o wydarzeniach Sierpnia '80

- To, co nazywamy dzisiaj Porozumieniami Sierpniowymi, było kłamstwem z obu stron. Dokumenty mówią o tym, że Jaruzelski i Kania powiedzieli Gierkowi, który optował za siłowym rozwiązaniem, czyli pozabijaniem strajkujących i wjechaniem czołgami do Stoczni, że nie mają na to siły i nie są na to gotowi. Myśmy też kłamali, bo przecież tak naprawdę staraliśmy się przedłużyć ten szesnastomiesięczny okres "pseudowolności". Wkrótce okazało się, że komuniści przygotowali się do stanu wojennego - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Wyszkowski, działacz opozycji PRL.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo historia Polski

Były opozycjonista o Sierpniu '80: potrafiliśmy się zjednoczyć

W 1980 roku, w wyniku fali strajków, która przetoczyła się przez Polskę, narodził się ponad 10-milionowy ruch społeczny, wkrótce potem nazwany NSZZ "Solidarność". Wydarzenia były impulsem do przemian systemowych w całej Europie Wschodniej i krajach "demoludów". - To było piękne, że potrafiliśmy się wtedy zjednoczyć - mówił w Polskim Radiu 24 Ryszard Majdzik, działacz opozycji antykomunistycznej.
Zobacz więcej na temat:  1980 Polskie Radio 24 HISTORIA PRL komunizm Solidarność

"Władze PRL nie chciały respektować Porozumień Sierpniowych"

- To, co się stało, wydawałoby się dziś śmieszne. Pretekstem do protestów była podwyżka cen wędlin w bufetach zakładowych. To było samobójstwo dla władzy, załogi fabryk zauważyły zmianę natychmiast. Reakcja społeczna od razu nastąpiła, pierwsze strajki, po 1 lipca 1980 roku, były nieuniknione - wskazywał w Polskim Radiu 24 prof. Wojciech Roszkowski, historyk, mówiąc o genezie strajku w Stoczni Gdańskiej i podpisania Porozumień Sierpniowych. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Solidarność Wojciech Roszkowski Anna Walentynowicz Lech Wałęsa Adrian Klarenbach Stocznia Gdańska

Porozumienia Sierpniowe. "Tej fali nie dało się zatrzymać"

- Władza zdawała sobie sprawę, że przegrywa. Tej fali nie dało się zatrzymać - powiedział historyk prof. Wiesław Wysocki z UKSW. Mija 38 lat od podpisania w sali BHP Stoczni Gdańskiej Porozumień Sierpniowych, które pozwoliły na powstanie NSZZ "Solidarność" - pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Solidarność związki zawodowe Stocznia Gdańska PRL

Sławomir Cenckiewicz o Sierpniu '80: maksimum, które można było uzyskać

- Jeśli mówimy o tym, że sierpień równa się "Solidarność", że to jest początek powstania "Solidarności", to tkwi to właśnie w wydarzeniach z 16 sierpnia. Wtedy jest proklamowany strajk solidarnościowy, co oznacza że Stocznia Gdańska jest centrum akcji strajkowych - mówił w "Sygnałach dnia" prof. Sławomir Cenckiewicz, szef Wojskowego Biura Historycznego.
Zobacz więcej na temat:  Stocznia Gdańska Sławomir Cenckiewicz historia Polski POLSKA

Polacy ofiarami kłamstwa nt. agenturalnej przeszłości Wałęsy

Instytut Pamięci Narodowej prowadzi postępowanie karne w sprawie złożenia przez Lecha Wałęsę fałszywych zeznań. Chodzi między innymi o wypowiedzi, w których były prezydent negował autentyczność dokumentów, znalezionych w domu Czesława Kiszczaka, dotyczących tajnego współpracownika SB o pseudonimie "Bolek". – Wszyscy jesteśmy ofiarami tego kłamstwa – mówił w audycji Kulisy Spraw prof. Sławomir Cenckiewicz, wiceszef Kolegium IPN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 IPN Sławomir Cenckiewicz Lech Wałęsa Solidarność

"Oni myśleli, że skłócą nas o pieniądze"

31 sierpnia 1980 roku zostało podpisane w Gdańsku Porozumienie Sierpniowe, które miało zrealizować 21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. – Powołanie MKS w Gdańsku i wszystkich większych miastach były zalążkiem powstania „Solidarności”. Te porozumienia dawały nam możliwość pracy organizacyjnej – opowiadał w audycji Pamiętaj, to „Solidarność” współtwórca NSZZ „Solidarność” Andrzej Gwiazda.
Zobacz więcej na temat:  porozumienia sierpniowe PR24 PRL komunizm Andrzej Gwiazda Międzyzakładowy Komitet Strajkowy