Polskie Radio
Section05

porty

Gwałtowny wzrost przestępczości narkotykowej w Europie Zachodniej. Praworządność w UE jest zagrożona?

- Praworządność w europejskich demokracjach będzie zagrożona, jeśli przywódcy UE nie zintensyfikują reakcji na gwałtowny wzrost przestępczości narkotykowej - powiedziała portalowi Politico szefowa Europolu Catherine De Bolle. Dodała, że największe problemy w tej kwestii występują w Holandii, Belgii, Szwecji, Hiszpanii i Niemczech.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Hamburg Europol Holandia Niemcy Szwecja Belgia Hiszpania przestępczość narkotyki służby i bezpieczeństwo policja

Polskie porty morskie dynamicznie się zmieniają. Inwestycje zaplanowane na kilka następnych lat

Według danych Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, w 2019 roku przeładunki w polskich portach morskich wyniosły 108,3 mln ton (wzrost o 2,4 proc. r/r). Po raz drugi w historii przekroczyły barierę 100 mln ton. W 2020 roku polskie porty (Gdańsk, Gdynia, Szczecin-Świnoujście) przeładowały łącznie ponad 113 mln ton ładunków, co stanowi wzrost o 8,9% w stosunku do 2019 roku. W 2022 roku polskie porty przeładowały łącznie 133,2 mln ton ładunków, co stanowi wzrost o ok. 18 proc. w porównaniu do 2021r. Polskie porty morskie są więc w bardzo dobrej kondycji i rozwijają się dynamicznie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA Morze Bałtyckie infrastruktura handel Szczecin Gdynia Gdańsk

Rząd przyjął nowelę o ochronie żeglugi i portów morskich. "To pozwoli elastyczniej reagować na zagrożenia"

- Nowelizacja ustawy o ochronie żeglugi i portów morskich pozwoli wojsku elastyczniej reagować w przypadku potencjalnych zagrożeń terrorystycznych. Były zgłaszane uwagi, że te przepisy wymagają uściślenia i właśnie to czynimy - powiedział w piątek rzecznik rządu Piotr Müller.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Piotr Müller wojsko Rząd RP żegluga śródlądowa Wojsko Polskie