Polskie Radio
Section05
pr24 hp

"Sejm jest miejscem, gdzie tworzymy prawo"

- Sejm jest miejscem, gdzie tworzymy prawo. Tu się rozstrzygają ważne decyzje i politycy nie mogą być pod presją dziwnych ludzi, którzy biegają za nimi i pytają o bzdury. To wymaga uregulowania – powiedział w programie 24 Pytania były poseł PiS Arkadiusz Mularczyk. Odniósł się w ten sposób do zapowiedzi rządu dotyczących ograniczeń i zmian na dziennikarzy pracujących w parlamencie.
Zobacz więcej na temat:  Sejm media Arkadiusz Mularczyk PiS dziennikarze parlament w Polsce Stanisław Piotrowicz Trybunał Konstytucyjny

Amber Gold a Donald Tusk. „Nie sądzę, by afera zmiotła go"

Trwają prace komisji śledczej ds. Amber Gold. Mówi się o tym, że sejmowi śledczy w przyszłości będą chcieli przesłuchać m.in. Donalda Tuska, który w czasie funkcjonowania piramidy finansowej był premierem. – Nikt byłego szefa rządu za rękę nie złapie. Jego związki z tą sprawą pozostaną w sferze domysłów  – komentował w Kulisach Spraw Michał Krzymowski z „Newsweeka”.
Zobacz więcej na temat:  Michał Majewski Kulisy Spraw Donald Tusk Michał Krzymowski Amber Gold

"Zachód jest współwinny sytuacji na Bliskim Wschodzie"

– Konflikt w Syrii, doprowadzenie do chaosu i ludobójstwa, miały na celu wygenerowanie fali uchodźczej, która miała uderzyć w Europę – komentował w Polskim Radiu 24 Andrzej Stankiewicz, publicysta portalu „Onet.pl”. W Debacie Dnia o wpływie sytuacji na Bliskim Wschodzie na Unię Europejską mówili również Marcin Celiński z „Liberte!” i Bogumił Łoziński z „Gościa Niedzielnego”.
Zobacz więcej na temat:  Aleppo Andrzej Stankiewicz Marcin Celiński Bogumił Łoziński Syria Baszar al-Assad Rosja Grzegorz Osiecki Bliski Wschód

Aleppo: sytuacja na skraju katastrofy humanitarnej

Zaczął obowiązywać rozejm, który ma umożliwić ewakuację ludności cywilnej z oblężonego Aleppo. O pomocy humanitarnej dla Syryjczyków i o reakcjach Zachodu na przedłużający się konflikt mówili goście audycji Świat w południe Marcin Podleśny z Polskiej Akcji Humanitarnej i Mariusz Borkowski, wieloletni korespondent na Bliskim Wschodzie.
Zobacz więcej na temat:  Syria Baszar al-Assad PAH Wojna w Syrii Unia Europejska Stany Zjednoczone Al Kaida Państwo Islamskie Bliski Wschód Turcja Aleppo

Smog nie tylko w stolicy. Czy jesteśmy bezbronni?

- Raporty wydawane przez inspekcje ochrony środowiska pokazują, że przekroczenia dopuszczalnych norm zanieczyszczenia powietrza są w całej Polsce. Natomiast zgodnie z przepisami nie musimy być o smogu informowani – powiedział w Magazynie Samorządowym Paweł Szypulski z Greenpeace Polska. Gość odniósł się w programie m.in. do Warszawy, gdzie z powodu zagrożenia smogiem władze podjęły decyzję o wprowadzeniu bezpłatnej komunikacji miejskiej.
Zobacz więcej na temat:  smog Warszawa Greenpeace ochrona przyrody ekologia

Sejm wybrał nowego sędziego TK. Kim jest Michał Warciński?

Dr hab. prawa Michał Warciński został wybrany przez Sejm na nowego sędziego Trybunału Konstytucyjnego. – Na poziomie kompetencyjnym nie można mu niczego zarzucić. Problem tkwi w tym, że mamy już kolejną ustawę o Trybunale Konstytucyjnym powszechnie krytykowaną jako niezgodną z konstytucją, mieszającą kompetencje TK i ciał obieralnych, która nie gwarantuje tego, że Trybunał będzie badał polskie ustawodawstwo pod kątem zgodności z konstytucją – mówił w audycji Punkt Widzenia Bogumił Kolmasiak, bloger, publicysta.
Zobacz więcej na temat:  polityka Trybunał Konstytucyjny Andrzej Rzepliński

Honorowy Złoty Mikrofon dla Ernesta Brylla

- To wyjątkowy poeta, szczególnie mi bliski. Miałem przyjemność realizować dla Polskiego Radia większość jego scenariuszy. Mam nadzieję, że wręczając Honorowy Złoty Mikrofon sprawimy Ernestowi Bryllowi wielką przyjemność - mówił w Polskim Radiu 24 dyrektor Teatru Polskiego Radia, Janusz Kukuła.
Zobacz więcej na temat:  złote mikrofony Polskie Radio Ernest Bryll Janusz Kukuła Teatr Polskiego Radia W POLSKIM RADIU media publiczne

Włochy: wotum zaufania dla nowego rządu

Nowy rząd włoski Paolo Gentiloniego otrzymał wotum zaufania w Izbie Deputowanych. W głosowaniu nie wzięła udziału opozycja, w tym Ruch 5 Gwiazd byłego komika Beppe Grillo oraz separatystyczna Liga Północna. Obie te partie domagają się wyjścia Włoch ze strefy euro, ale nie z Unii Europejskiej. O sytuacji we Włoszech mówili w Świecie w Powiększeniu Marek Lehnert, korespondent Polskiego Radia w Rzymie i Piotr Podemski z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Włochy Unia Europejska Paolo Gentiloni Marek Lehnert strefa euro

Mieczysław Wachowski - najbliższy powiernik Lecha Wałęsy

Od początku budził zaniepokojenie części działaczy Solidarności, ze względu na pojawiające się podejrzenia o jego współpracy z Służbą Bezpieczeństwa. Po wygranych przez Lecha Wałęsę wyborach prezydenckich w 1990 roku, został zatrudniony w Kancelarii Prezydenta jako podsekretarz stanu i szef gabinetu prezydenta. O Mieczysławie Wachowskim mówił w audycji Kulisy Spraw Tomasz Skłodowski, dziennikarz śledczy i interwencyjny.
Zobacz więcej na temat:  Lech Wałęsa historia Polski Solidarność PRL

Warszawa: 13 grudnia pod znakiem manifestacji

Manifestacja Komitetu Obrony Demokracji i opozycji "Stop dewastacji Polski" oraz obchody zorganizowane przez PiS ku pamięci ofiar wydarzeń z lat 1981-1983. O 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego mówili w Debacie Dnia Piotr Zaremba (W Sieci), Janina Jankowska (dziennikarka, reporterka) i Jarosław Guzy (komentator).
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Jaruzelski Janina Jankowska Jarosław Guzy Zuzanna Dąbrowska stan wojenny PiS Komitet Obrony Demokracji historia PRL historia Polski