Polskie Radio
Section05
pr24

Czy papież Franciszek jest za bardzo miłosierny?

Książka Antonio Socciego "Ostatnie proroctwo. List do papieża Franciszka o Kościele w czasach ostatecznych" wywołała burzę. Autor stawia w niej zarzut o wewnętrzne osłabianie Kościoła przez papieża. Chodzi o jego ustępstwa wobec liberalnego i lewicowego sposobu myślenia. Czy ten zarzut jest słuszny? Odpowiadał w audycji "Życie z duszą czy bez" Tomasz Terlikowski, filozof, publicysta, redaktor naczelny TV Republika.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 religia Kościół katolicki papież Franciszek Tomasz Terlikowski wiara

Angela Merkel w Polsce. "To przełom"

Kanclerz Niemiec przyjedzie do Polski we wtorek. Angela Merkel spotka się m.in. z Jarosławem Kaczyńskim. Dlaczego do wizyty tej dochodzi dopiero ponad rok po objęciu władzy przez Prawo i Sprawiedliwość? Czego mogą dotyczyć rozmowy z prezesem PiS? M.in. na te pytania odpowiadali w audycji Łukasza Warzechy Wróżenie z Faktów Piotr Semka ("Do Rzeczy") i Marcin Celiński ("Liberte").
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Niemcy Angela Merkel Jarosław Kaczyński Prawo i Sprawiedliwość

Leszek Miller: ze współpracy Wałęsy z SB nie wynika nic

- Nie zaskoczył mnie wynik ekspertyzy grafologicznej ws. materiałów z archiwum gen. Kiszczaka. Kwestie te są znane od dawna i były już wielokrotnie omawiane. Częściowo w różnych wypowiedziach Lech Wałęsa nie kwestionował swojej współpracy więc potwierdzono to, o czym wszyscy wiedzą pod warunkiem, że chcą wiedzieć – powiedział w programie Dwoje Na Jednego były premier i przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Leszek Miller Lech Wałęsa TW Bolek Donald Tusk

Światowy Dzień Mokradeł. "Zmniejszają ryzyko katastrof"

Czy mokradła pomagają chronić Bałtyk? Jak ich osuszanie wpływa na choroby przenoszone przez komary i inne owady i jak regulacje rzek i budowa zapór wpływają na bezpieczeństwo powodziowe? Te i inne zagadnienia poruszane są podczas trwającej na Uniwersytecie Warszawskim konferencji pt. „Mokradła zmniejszają ryzyko katastrof”. O mokradłach w Polskim Radiu 24 mówił Piotr Panek z Centrum Ochrony Mokradeł.
Zobacz więcej na temat:  przyroda środowisko ekologia

"Naszym celem jest pełne członkostwo w UE i NATO"

- By w Gruzji były kontynuowane reformy, Bruksela powinna zaoferować Tbilisi perspektywę członkostwa w Unii Europejskiej na poziomie politycznym. Nie mamy żadnych iluzji co do jakichś dat czy szybkiego wejścia do UE choć naszym celem jest pełnowartościowe członkostwo we Wspólnocie i NATO – powiedział w Polskim Radiu 24 gruziński minister integracji europejskiej i euroatlantyckiej Wiktor Dolidze.
Zobacz więcej na temat:  Gruzja NATO Unia Europejska

Patronite.pl - nowoczesne formy mecenatu kulturalnego

Patronite.pl to serwis społecznościowy, za pomocą którego można wspierać młodych, często dopiero rozpoczynających swoją działalność artystyczną twórców, w formie tzw. e-mecenatu. Osoby, które tworzą lub robią w życiu coś ciekawego i chcą się tym dzielić, mogą za jego pośrednictwem uzyskać środki finansowe na realizację swojej pracy. Serwis zyskuje na popularności – na koniec 2016 r. na Patronite.pl aktywnie działało ponad 600 twórców oraz ponad 5,5 tys. internautów wspierających artystów, a suma całkowitego wsparcia sięgnęła blisko pół miliona złotych. O mecenacie w sieci mówił w Polskim Radiu 24 Michał Kanownik, "Cyfrowa Polska".
Zobacz więcej na temat:  finansowanie finansowanie firm artysta internet

Historia polskich rajdów na wesoło

Mijają lata, zmieniają się rajdowe epoki i style. Odchodzą automobiliści, którzy tworzyli historię sportu samochodowego. Pozostają po nich sportowe trofea i barwne anegdoty. Zostały one zebrane w książce "Uśmiechnięte Rajdy - Anegdoty z oesów" . To czwarty tom serii "Biblioteka Auto Klubu Dziennikarzy Polskich", wydany na 40-lecie klubu. O najciekawszych wesołych wydarzeniach na rajdach opowiedział w Polskim Radiu 24 Henryk Gawuć – wiceprezes Stowarzyszenia Auto Klub Dziennikarzy Polskich.
Zobacz więcej na temat: 

Ustawa metropolitalna. "Ewidentny kontekst polityczny"

Miniony tydzień upłynął pod znakiem dyskusji nad projektem ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy. - Prawo i Sprawiedliwość głosem Jacka Sasina próbuje narzucić przekaz, że partia rządząca realizuje projekt Platformy Obywatelskiej, czyli ustawę metropolitalną, którą PO forsowała w 2015 roku, tylko w sposób ulepszony. Podstawową różnicą jest to, że PO nie ingerowała w wybór prezydenta Warszawy, a gminy musiały się zgodzić na te rozwiązania – mówił Michał Wróblewski, "Fakt". Gościem Polskiego Radia 24 był również Jakub Jałowiczor, "Gość Niedzielny".
Zobacz więcej na temat:  Prawo i Sprawiedliwość Warszawa aglomeracja aglomeracja warszawska

Władimir Putin on-line. Wyobrażenie o władcy idealnym

Fenomen corocznych telekonferencji, w których Władimir Putin odpowiada na pytania Rosjan, stał się przyczynkiem do powstania książki "Prezydent on-line. Wizerunek głowy państwa w odbiorze społecznym w przestrzeni poradzieckiej". Autorzy książki Alicja Curanovič, Instytut Stosunków Międzynarodowych UW i Szymon Kardaś, Ośrodek Studiów Wschodnich opowiadali w audycji 7 Dni: Wschód o kreacji medialnej prezydenta Rosji.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Władimir Putin media

"Ikony" - portrety terrorystów walczących z caratem

Stefan Türschmid, autor powieści "Mrok i mgła", tym razem przenosi nas do Rosji z przełomu XIX i XX wieku. W jego najnowszej książce "Ikony" znajdziemy fascynujące portrety terrorystów walczących z caratem. - Terror w Rosji wynikał z braku możliwości podjęcia działalności opozycyjnej. W związku z tym nie można było zrobić nic innego, jak tylko się zbuntować. Paradoksalnie, wielu kapitalistów i arystokratów przeznaczało środki na działalność partii opozycyjnych i terrorystycznych, ponieważ wydawało im się, że to jedyne co można zrobić, by zmienić ustrój i go zeuropeizować – mówił w audycji Między Kropkami Stefan Türschmid.
Zobacz więcej na temat:  książki Rosja Włodzimierz Lenin literatura

Tylko co czwarty niepełnosprawny ma pracę

Ruszyła kampania "Akcja: praca" Fundacji Integracja, której celem jest zwrócenie uwagi na problem zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Według danych GUS, w Polsce niezmiennie od wielu lat zaledwie co czwarta osoba z niepełnosprawnością jest aktywna zawodowo. Tymczasem w Unii Europejskiej – co druga. O sytuacji osób niepełnosprawnych na rynku pracy mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Przybyszewski, sekretarz redakcji portalu Niepelnosprawni.pl.
Zobacz więcej na temat:  praca niepełnosprawni bezrobocie pracodawcy pracownicy