Polskie Radio
Section05
pr24

Światowy Dzień Mokradeł. "Zmniejszają ryzyko katastrof"

Czy mokradła pomagają chronić Bałtyk? Jak ich osuszanie wpływa na choroby przenoszone przez komary i inne owady i jak regulacje rzek i budowa zapór wpływają na bezpieczeństwo powodziowe? Te i inne zagadnienia poruszane są podczas trwającej na Uniwersytecie Warszawskim konferencji pt. „Mokradła zmniejszają ryzyko katastrof”. O mokradłach w Polskim Radiu 24 mówił Piotr Panek z Centrum Ochrony Mokradeł.
Zobacz więcej na temat:  przyroda środowisko ekologia

"Naszym celem jest pełne członkostwo w UE i NATO"

- By w Gruzji były kontynuowane reformy, Bruksela powinna zaoferować Tbilisi perspektywę członkostwa w Unii Europejskiej na poziomie politycznym. Nie mamy żadnych iluzji co do jakichś dat czy szybkiego wejścia do UE choć naszym celem jest pełnowartościowe członkostwo we Wspólnocie i NATO – powiedział w Polskim Radiu 24 gruziński minister integracji europejskiej i euroatlantyckiej Wiktor Dolidze.
Zobacz więcej na temat:  Gruzja NATO Unia Europejska

Patronite.pl - nowoczesne formy mecenatu kulturalnego

Patronite.pl to serwis społecznościowy, za pomocą którego można wspierać młodych, często dopiero rozpoczynających swoją działalność artystyczną twórców, w formie tzw. e-mecenatu. Osoby, które tworzą lub robią w życiu coś ciekawego i chcą się tym dzielić, mogą za jego pośrednictwem uzyskać środki finansowe na realizację swojej pracy. Serwis zyskuje na popularności – na koniec 2016 r. na Patronite.pl aktywnie działało ponad 600 twórców oraz ponad 5,5 tys. internautów wspierających artystów, a suma całkowitego wsparcia sięgnęła blisko pół miliona złotych. O mecenacie w sieci mówił w Polskim Radiu 24 Michał Kanownik, "Cyfrowa Polska".
Zobacz więcej na temat:  finansowanie finansowanie firm artysta internet

Historia polskich rajdów na wesoło

Mijają lata, zmieniają się rajdowe epoki i style. Odchodzą automobiliści, którzy tworzyli historię sportu samochodowego. Pozostają po nich sportowe trofea i barwne anegdoty. Zostały one zebrane w książce "Uśmiechnięte Rajdy - Anegdoty z oesów" . To czwarty tom serii "Biblioteka Auto Klubu Dziennikarzy Polskich", wydany na 40-lecie klubu. O najciekawszych wesołych wydarzeniach na rajdach opowiedział w Polskim Radiu 24 Henryk Gawuć – wiceprezes Stowarzyszenia Auto Klub Dziennikarzy Polskich.
Zobacz więcej na temat: 

Ustawa metropolitalna. "Ewidentny kontekst polityczny"

Miniony tydzień upłynął pod znakiem dyskusji nad projektem ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy. - Prawo i Sprawiedliwość głosem Jacka Sasina próbuje narzucić przekaz, że partia rządząca realizuje projekt Platformy Obywatelskiej, czyli ustawę metropolitalną, którą PO forsowała w 2015 roku, tylko w sposób ulepszony. Podstawową różnicą jest to, że PO nie ingerowała w wybór prezydenta Warszawy, a gminy musiały się zgodzić na te rozwiązania – mówił Michał Wróblewski, "Fakt". Gościem Polskiego Radia 24 był również Jakub Jałowiczor, "Gość Niedzielny".
Zobacz więcej na temat:  Prawo i Sprawiedliwość Warszawa aglomeracja aglomeracja warszawska

Władimir Putin on-line. Wyobrażenie o władcy idealnym

Fenomen corocznych telekonferencji, w których Władimir Putin odpowiada na pytania Rosjan, stał się przyczynkiem do powstania książki "Prezydent on-line. Wizerunek głowy państwa w odbiorze społecznym w przestrzeni poradzieckiej". Autorzy książki Alicja Curanovič, Instytut Stosunków Międzynarodowych UW i Szymon Kardaś, Ośrodek Studiów Wschodnich opowiadali w audycji 7 Dni: Wschód o kreacji medialnej prezydenta Rosji.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Władimir Putin media

"Ikony" - portrety terrorystów walczących z caratem

Stefan Türschmid, autor powieści "Mrok i mgła", tym razem przenosi nas do Rosji z przełomu XIX i XX wieku. W jego najnowszej książce "Ikony" znajdziemy fascynujące portrety terrorystów walczących z caratem. - Terror w Rosji wynikał z braku możliwości podjęcia działalności opozycyjnej. W związku z tym nie można było zrobić nic innego, jak tylko się zbuntować. Paradoksalnie, wielu kapitalistów i arystokratów przeznaczało środki na działalność partii opozycyjnych i terrorystycznych, ponieważ wydawało im się, że to jedyne co można zrobić, by zmienić ustrój i go zeuropeizować – mówił w audycji Między Kropkami Stefan Türschmid.
Zobacz więcej na temat:  książki Rosja Włodzimierz Lenin literatura

Tylko co czwarty niepełnosprawny ma pracę

Ruszyła kampania "Akcja: praca" Fundacji Integracja, której celem jest zwrócenie uwagi na problem zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Według danych GUS, w Polsce niezmiennie od wielu lat zaledwie co czwarta osoba z niepełnosprawnością jest aktywna zawodowo. Tymczasem w Unii Europejskiej – co druga. O sytuacji osób niepełnosprawnych na rynku pracy mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Przybyszewski, sekretarz redakcji portalu Niepelnosprawni.pl.
Zobacz więcej na temat:  praca niepełnosprawni bezrobocie pracodawcy pracownicy

Pomóż Pamiętać, imigranci z Aleppo i dekret Trumpa

Oddolna walka ze sformułowaniem "polski obóz śmierci" w ramach akcji Pomóż Pamiętać; decyzja sędziego federalnego o cofnięciu zakazów wizowych w USA; zamieszanie wokół przyjęcia do Sopotu dzieci z Aleppo – to główne tematy, które w Podsumowaniu Dania komentowali Aleksander Wierzejski (Telewizja Republika), prof. Zbigniew Lewicki (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego) i Aleksandra Rybińska (wPolityce.pl)
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Aleppo Sopot rząd Beaty Szydło Syria imigranci w Europie USA Donald Trump