Polskie Radio
Section05

Rada Europy

NRL - unijny dokument w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych

17 czerwca 2024 roku przegłosowano, a 24 czerwca opublikowano Nature Restoration Law (NRL), czyli Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady Europy w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych, które zobowiązuje do "długoterminowej i trwałej odbudowy różnorodnych biologicznie i odpornych ekosystemów na terenach lądowych i morskich państw członkowskich poprzez odbudowę zdegradowanych ekosystemów".
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Nowak ekologia natura Parlament Europejski rozporządzenie Dwójka

Jabłko owocem polskiej prezydencji w Radzie UE. Które najlepsze? Zobacz nasz Wielki Test Jabłek

Jabłko dla Polski jest owocem szczególnym i powodem do dumy. Jesteśmy największym producentem jabłek na Starym Kontynencie i czwartym co do wielkości na świecie. Dlatego zostało ono oficjalnym owocem przewodnictwa Polski w Radzie Unii Europejskiej. Owoce będą rozdawane uczestnikom wydarzeń w Polsce i Brukseli. Polskie jabłka słyną ze swojego smaku i jakości. Które są najlepsze? Grójeckie, Wareckie czy może z Sompolna?
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Zobacz także prezydencja Polski w UE Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi owoce jabłko

Wielka gala w Warszawie. Premier o przejęciu prezydencji

Polska oficjalnie przejęła w piątek prezydencję w Radzie UE. Z tej okazji zorganizowano inaugurację w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie. - Zróbmy wszystko, aby Europa i Polska nie musiały płacić najwyższej ceny za wolność, za siłę, za suwerenność. (...) Mamy wszystkie powody, żeby stać się na nowo silną Europą. Polska jest przygotowana do tego zadania - mówił premier Donald Tusk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Donald Tusk Antonio Costa Unia Europejska

Dezinformacja, rozwój AI, zmiany klimatu. Pierwsza Polka w ETPCz o misji Trybunału

Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPCz) w Strasburgu powitał pierwszą Polkę w gronie sędziów – dr Annę Adamską-Gallant. W rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy sędzia Adamska-Gallant opowiedziała o swojej drodze do Trybunału, wyzwaniach, z jakimi zmaga się ETPCz, oraz swojej wizji ochrony praw człowieka w Europie.
Zobacz więcej na temat:  Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu prawa człowieka Strasburg prawo

Immunitet Romanowskiego. Poseł nie stawił się przed komisją

Marcin Romanowski nie stawił się w Strasburgu na przesłuchaniu ws. uchylenia jego immunitetu. Były wiceminister sprawiedliwości w rządzie Zjednoczonej Prawicy miał zostać przesłuchany przez komisję regulaminową Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Immunitet tej instytucji chroni w śledztwie ws. nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Marcin Romanowski Fundusz Sprawiedliwości Unia Europejska polityka immunitet Stefan Foltzer prokuratura zjednoczona prawica

Polskie Radio 24 Sprawa Romanowskiego. "To jest ciekawy sygnał dla prawników"

- Nikt już nie będzie mógł powiedzieć, że immunitet Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy obowiązuje tylko wtedy, gdy odbywają się dwa razy do roku spotkania posłów - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta Agaton Koziński, nawiązując do sprawy Marcina Romanowskiego. Gościem programu "Dwie strony" był również politolog dr Andrzej Anusz. 
Zobacz więcej na temat:  Marcin Romanowski Fundusz Sprawiedliwości POLSKA polityka immunitet

Nowe "prawo do naprawy". Unia Europejska walczy z nadmierną konsumpcją

Zdecydowana większość konsumentów w przypadku wady towaru decyduje się na wymianę, a nie naprawę. Według badań Komisji Europejskiej, produkty, które konsumenci decydują się wymienić, mogłyby potencjalnie służyć dwukrotnie dłużej. Z analiz wynika, że dalsze użytkowanie zamiast wymiany na nowe pozwoliłoby zaoszczędzić rocznie 30 mln ton zasobów naturalnych i ograniczyć produkcję niepotrzebnych odpadów o 35 mln ton.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA Komisja Europejska sprzęt naprawa odpady

Koniec "ekościemy". Parlament Europejski chce zakazać pseudoekologicznego marketingu

Parlament Europejski w Strasburgu zatwierdził dyrektywę, która poprawi oznakowanie produktów i zakaże pseudoekologicznego marketingu. Jak poinformowano, nowe przepisy unijne wprowadzą "zakaz ekościemy" i zwodniczych informacji o produktach. Europosłowie przyjęli dyrektywę stosunkiem głosów 593 do 21 (14 posłów wstrzymało się od głosu).
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ekologia sprzedaż Parlament Europejski dyrektywa UE