Polskie Radio
Section05

radio bez reklam

Jak radzić sobie z napięciem i stresem, w różnych obszarach życia?

Jak radzić sobie z napięciem i stresem, w różnych obszarach życia. Stres może być pozytywny. W ekstremalnych sytuacjach uaktywnia adrenalinę, noradrenalinę oraz kortyzol, a hormony te mobilizują do większej aktywności i szybszego działania. Jeśli jednak stres towarzyszy przewlekle, zamienia się w stres negatywny, czyli dystres. Jak on działa na organizm człowieka?
Zobacz więcej na temat:  stres psychologia emocje rozwój osobisty radio dla rodziców

"Strefa rodzica". Kleszcz w ciele dziecka. Co zrobić?

Lasy i parki, ale także przydomowe ogródki, osiedlowe place zabaw i wszelkie miejsca, w których są trawy czy krzewy mogą być siedliskami kleszczy. W jaki sposób chronić się przed kleszczami i nie odbierać sobie przyjemności z korzystania z takich miejsc, które przecież uwielbiamy wiosną i latem? Swoje propozycje przedstawiła w audycji "Strefa Rodzica" pediatra, Ewa Miśko-Wąsowska.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica zdrowie dziecka radio dla rodziców las

Edukacja dla bezpieczeństwa: czy młodzież powinna strzelać?

Niespełna miesiąc po inwazji Rosji na Ukrainę minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek udzielił w "Sygnałach dnia" w programie 1 Polskiego Radia wywiadu, w którym zwrócił uwagę na obecny sposób prowadzenia przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa i zgłosił postulat włączenia zajęć do pewnych elementów dawnego przysposobienia obronnego. Na ten temat wypowiedzieli  się w audycji "Strefa rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom Renata Sypniewska, która uczy edukacji dla bezpieczeństwa w jednej z warszawskich szkół podstawowych, a także major Dariusz Paździoch, który jest nauczycielem klas mundurowych i również uczy tego przedmiotu.
Zobacz więcej na temat:  edukacja młodzież szkoła podstawowa radio dla rodziców

Pierwsza wizyta z dzieckiem u stomatologa. Kiedy jest najlepszy moment?

Bardzo często powodem zgłoszenia się do dentysty jest problem w jamie ustnej, który trzeba szybko rozwiązać. Taka wizyta zwykle nie jest przyjemna i wiąże się z bólem. Zamiast udawać się do stomatologa w ostatniej chwili, zdecydowanie lepiej działać profilaktycznie i zapobiegać pewnym sytuacjom. O tym, kiedy wybrać się z dzieckiem do stomatologa po raz pierwszy, a także o tym, w jaki sposób dbać o zęby dziecka w domowym zaciszu, w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom, której gościem był lekarz stomatolog, Łukasz Zadrożny.  
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców Strefa Rodzica zdrowie dziecka dentysta

Premiera filmu "Dogtanian. Psi Muszkieterier"

Film dla najmłodszych, inspirowany klasyczną powieścią Aleksandra Dumasa, oparty na serialu animowanym, który pokochały dzieci na kilku kontynentach. Młody Dogtanian marzy, by pójść w ślady ojca i dołączyć do straży króla. W poszukiwaniu przygód, wraz z koniem Ptysiem wyrusza do Paryża. Towarzyszy mu Pic, sprytna i gadatliwa mysz, która świetnie się sprawdza w roli giermka. Po brawurowym pokazie swoich umiejętności Dogtanian zyskuje szacunek i zaufanie trzech słynnych muszkieterierów: Atosa, Portosa i Aramisa. Ta dzielna psia czwórka będzie musiała obronić króla przed spiskiem nikczemnego kardynała Richelieu, który chce przejąć władzę. Czy Dogtanianowi uda się zostać muszkieterierem i zdobyć serce pięknej Juliette? Ta psia drużyna podbije kina! Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego! 
Zobacz więcej na temat:  patronat Polskiego Radia Dzieciom radio dla dzieci radio dla rodziców

W "Kuferku przyjemności" o zamiłowaniu sześciolatka do matematyki 

Szymon ma sześć lat i chodzi do zerówki. Choć jest jeszcze bardzo młody, wie już, co go fascynuje, a przedmiotem jego zainteresowań jest matematyka. Według Szymona matematyka to różnego rodzaju działania na liczbach i oczywiście liczenie. Nie bez powodu mówi się, że matematyka to królowa nauk – mieści się w niej zarówno liczenie, jak i rozumowanie, szukanie odpowiedzi na wiele pytań oraz sprawdzanie czy to, co myślimy jest prawdą. 
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci

"Szanowny Panie" i "Jak się kochamy w domu?". Rozmowa z Klaudią Paź

Całkiem niedawno wydała swoją pierwszą powieść zatytułowaną "Szanowny Panie", a jej powstanie wiąże się z komediodramatem "Jak się kochamy w domu?" granym na deskach Mazowieckiego Teatru Muzycznego. Jest to ponadczasowa i wielowymiarowa historia w trzech jednoaktówkach o budowaniu i rozpadzie relacji między ludźmi. Muzykę skomponowała Urszula Borkowska, a teksty stworzył Kamil Banasiak. Utwory wykonane na żywo przez utalentowanych muzyków są komentarzem i dopełnieniem akcji scenicznej.
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa Martyna Chuderska radio dla rodziców kultura dla dzieci

Wystawa "To tu, to tam" w Państwowym Muzeum Entograficznym w Warszawie – Muzeum dla Dzieci

Państwowe Muzeum Etnograficzne przy ulicy Kredytowej 1 w Warszawie to przestrzeń, w której dorobek kultury światowej spotyka się z indywidualną wrażliwością. W nowocześnie urządzonych wnętrzach prezentowane są wystawy stałe oraz czasowe o interdyscyplinarnym charakterze i zróżnicowanej tematyce.
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa kultura dla dzieci radio dla dzieci patronat Polskiego Radia Dzieciom Martyna Chuderska

Jak mogłaby wyglądać planeta, którą zamieszkiwałyby ufoludki?

We wtorkowym "Poranku" w Polskim Radiu Dzieciom, zaprosiliśmy w kosmiczną podróż międzyplanetarną. To nie była zwyczajna audycja ponieważ przez 3 godziny od 7.00 do 10.00, poszukiwaliśmy ufoludków. Pomógł nam w tym gość z Centrum Nauki Kopernik - Tomasz Drela zajmujący się kosmosem. Zapraszamy do wysłuchania audycji!
Zobacz więcej na temat:  Poranek Polskiego Radia Dzieciom radio dla dzieci Centrum Nauki Kopernik Martyna Chuderska UFO

"Gdzie jest czarny neseser?" Polskie Radio i kolekcja płyt z 1939 roku

Polskie Radio inicjuje narodowe poszukiwania zaginionego zbioru płyt z września 1939 roku. Akcję "Gdzie jest czarny neseser?" wspierają: Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Pamięci Narodowej. Część odnalezionej kolekcji – w postaci 93. metalowych płyt gramofonowych – została wpisana w ubiegłym roku na Listę Krajową programu UNESCO "Pamięć świata". Nagrania te zostały wydane właśnie przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia w postaci pięciopłytowego, ekskluzywnego boxu. Premierze "Kolekcji płyt gramofonowych Polskiego Radia z września 1939 roku" patronuje Rada Mediów Narodowych, a wszelkie informacje na temat akcji można znaleźć w specjalnym serwisie internetowym czarnyneseser.pl.
Zobacz więcej na temat:  radio dla rodziców radio dla dzieci

"Jesteś okej taki, jaki jesteś". Rozmowa z psychologiem

Dlaczego tak często opieramy się na starej hierarchii władzy i traktujemy dzieci jak "poddanych", którzy są zdani na naszą łaskę i niełaskę? Jaką rolę chcemy jako rodzice odgrywać wobec swoich dzieci? Czy powinniśmy w ogóle przyjmować jakąś rolę, czy też możemy zachowywać się wobec nich autentycznie jako człowiek?
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców rozwój dziecka psychologia dziecięca psychologia rodzicielstwo wychowanie

"Muzyczne podróże" po Zamku Królewskim w Warszawie

W 1791 roku na Zamku Królewskim w Warszawie została uchwalona Konstytucja 3 maja, która miała regulować ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Mówi się, że to pierwsza spisana konstytucja w Europie. Projekt konstytucji przygotował król Stanisław August Poniatowski wraz z licznymi ważnymi postaciami historycznymi z tamtego okresu i to właśnie Stanisław August dokonał jej zaprzysiężenia. Konstytucja została uchwalona w Sali Senatorskiej Zamku Królewskiego, a o jej przyjęciu przesądził przypadek. Jeśli jesteście ciekawi, o jakim przypadku mowa, posłuchajcie załączonej audycji i i przenieście się wraz z Polskim Radiem Dzieciom do komnat Zamku Królewskiego.
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże radio dla dzieci

Edukacja plastyczna w szkole i poza nią. Jak powinna wyglądać?

Większość dzieci rozpoczyna swoją aktywność artystyczną we wczesnym dzieciństwie, często na długo przed tym rozpoczęciem przygody ze szkołą czy nawet przedszkolem. O tym, jak powinna wyglądać edukacja plastyczna oraz jaką jej część powinna stanowić własna ekspresja dziecka, a jaką poznawanie historii sztuki w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom, której gościniami były Beata Grzeszczuk-Nędza – ekspertka w dziedzinie edukacji plastycznej oraz profesor Urszula Szuścik z Instytutu Pedagogiki wydziału Sztuk i Nauk o Edukacji na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców zdolności rozwój dziecka

Jak rozmawiać o swoim ciele, by nie budzić kompleksów u dziecka?

Kompleksy dotyczące wyglądu leżą w interesie producentów kosmetyków, ubrań, a także miejsc świadczących usługi związane z poprawianiem urody. Świat, w którym przyszło nam żyć, promuje określone kanony piękna, a celem wielu z nas stało się dążenie do nieistniejącego ideału. Już w dzieciństwie dostrzegamy, co jest w wyglądzie mile widziane, a co mniej. Nie pomaga także matka, która sama zmaga się z kompleksami.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica psychologia psychologia dziecięca rozwój dziecka kobieta radio dla rodziców Podcast Strefa rodzica rodzicielstwo