Polskie Radio
Section05

Raport Białoruś

NASZ WYWIAD Legendarny białoruski pisarz Uładzimir Arłou: dziś trzeba dochować wierności językowi i pamięci historycznej

- Obecnie mamy czasy bardzo trudne dla białoruskiej kultury. Tym ważniejsze jest, by zachowywać wierność swojemu ojczystemu językowi i pamięci historycznej w imię europejskiej perspektywy i przyszłości Białorusi - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Uładzimir Arłou, białoruski pisarz i poeta.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD literatura Bialoruś KULTURA

NASZ WYWIAD Labiedźka: Szuszkiewicz pomógł odesłać imperium na śmietnik historii, świat wciąż nie docenił należycie jego zasług

- Niezależna Białoruś będzie pamiętała o Stanisławie Szuszkiewiczu - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Anatol Labiedźka, były deputowany Rady Najwyższej XII i XIII kadencji, białoruski opozycjonista i obecnie dysydent. Przez wiele lat współpracował z pierwszym przywódcą niepodległej Białorusi najpierw w parlamencie, potem w kręgach opozycji demokratycznej. Jego zdaniem historycy, analitycy polityczni z czasem docenią wkład Szuszkiewicza w historię Białorusi i Europy.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Stanisław Szuszkiewicz MSZ NASZ WYWIAD ŚWIAT Rosja Ukraina opozycja demokratyczna Anatol Labiedźka Aleksander Łukaszenka

NASZ WYWIAD Sannikau: Stanisław Szuszkiewicz zasłużył na nagrodę Nobla za wkład w pokój na świecie

- Stanisław Szuszkiewicz miał ogromny wkład w zapobieżenie konfliktom w naszym regionie i w pokojowe rozwiązywanie konfliktów. Powinien był otrzymać Pokojową Nagrodę Nobla. Staraliśmy się o to swego czasu - powiedział portalowi Polskieradio24.pl Andrej Sannikau, dysydent, przyjaciel pierwszego przywódcy niepodległej Białorusi.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Stanisław Szuszkiewicz MSZ NASZ WYWIAD ŚWIAT Rosja Ukraina opozycja demokratyczna Andrej Sannikau

"Powinien mieć stałe miejsce w naszej pamięci". Żurawski vel Grajewski o zmarłym Stanisławie Szuszkiewiczu

- Stanisław Szuszkiewicz był przewodniczącym ówczesnej rady parlamentu Białorusi i gospodarzem spotkania w Wiskulach w Puszczy Białowieskiej 8 grudnia 1991, gdzie z przedstawicielami Ukrainy i Rosji podjęto decyzję o rozwiązaniu ZSRR - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski, politolog.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś HISTORIA ŚWIAT Europa Stanisław Szuszkiewicz śmierć odeszli 2022

NASZ WYWIAD "Szuszkiewicz bez rozlewu krwi zniszczył imperium zła". Siwczyk: to było osiągnięcie całej europejskiej cywilizacji

- Porozumienie białowieskie o rozpadzie ZSRR, które podpisał Stanisław Szuszkiewicz, to było doprawdy wielkie, historyczne osiągnięcie. Chodzi nie tylko o państwa, które w efekcie w pełni się uniezależniły. Było to wielkie osiągnięcie całej europejskiej cywilizacji - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Wiaczesław Siwczyk, białoruski działacz opozycyjny. Jak ważny był to krok, widzimy dzisiaj, gdy rosyjski imperializm znowu się odradza. Możemy zobaczyć, jakie są tego skutki - podkreślił działacz.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Stanisław Szuszkiewicz MSZ NASZ WYWIAD ŚWIAT Rosja Ukraina opozycja demokratyczna

NASZ WYWIAD Łukaszenka i Putin przeciw Ukrainie. Doradca Cichanouskiej: zagrożone jest przetrwanie białoruskiego państwa

- Musimy obronić Ukrainę i musimy pokonać Władimira Putina. Władimir Putin nie zatrzyma się na Ukrainie. Europa musi zrozumieć, że Ukraina i Białoruś nie są dla Putina celami samymi w sobie - to szczeble, po których zamierza wspiąć się dalej, by zagrozić pozostałej części Europy - ostrzegł doradca Swiatłany Cichanouskiej, Walery Kawaleuski, w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Białoruś Rosja Ukraina Walery Kawaleuski

RAPORT Jak Polacy reagują na fake newsy? Zaskakujące wyniki raportu

Jak reagujemy na nieprawdziwe informacje? Akademickie Centrum Komunikacji Strategicznej (ACKS) zleciło badania podatności Polaków na dezinformację na przykładzie kryzysu na granicy polsko-białoruskiej. Wśród wyników badań znalazły się wnioski dotyczące naszych reakcji na fake newsy i podatność na dezinformację w zależności od odległości od centrum wydarzeń.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo społeczeństwo dezinformacja granica Białoruś fake news kryzys na granicy imigranci w Europie Akademia Sztuki Wojennej straż graniczna Wojsko Polskie raport serwis wschodni

TYLKO U NAS Uwięziony filozof był przeciw integracji Białorusi z Rosją. Życie Mackiewicza jest zagrożone, nie przyjmuje płynów

Uładzimir Mackiewicz, filozof, białoruski intelektualista, twórca kampanii na rzecz tworzenia środowisk niezależnej białoruskiej myśli w sowietyzowanym przez władzę społeczeństwie, przeciwnik integracji z Rosją, od sierpnia znajduje się w mińskim areszcie śledczym. Od kilkunastu dni prowadzi protest głodowy, od dwóch dni odmawia także przyjmowania płynów, co stwarza poważne zagrożenie dla jego życia. Jego stan się pogarsza.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Rosja prawa człowieka Władimir Putin ŚWIAT

NASZ WYWIAD O tym, jak Stanisław Szuszkiewicz doprowadził do upadku ZSRR. "Swoją pracę zawsze chciałem wykonać jak najlepiej"

Czy pierwszy szef białoruskiego niepodległego państwa Stanisław Szuszkiewicz miał poczucie, że zmienił historię, gdy podpisał wraz z przedstawicielami Rosji i Ukrainy porozumienie o rozpadzie Związku Radzieckiego? O tym, jak wspomina grudzień 1991 roku - opowiedział portalowi PolskieRadio24.pl.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Stanisław Szuszkiewicz ZSRR Związek Radziecki serwis wschodni

NASZ WYWIAD Białoruski Wolny Teatr teraz działa w Polsce. Mikałaj Chalezin: aktorzy byli więzieni, wielu było pobitych

- Udało nam się wywieźć cały teatr z Białorusi, kiedy już stało się zrozumiałe, że wszyscy będą represjonowani w taki sposób, że będą mieli przedstawione sprawy karne, że kary więzienia nie będą wynosić miesiące, ale lata – mówi portalowi PolskieRadio24.pl dyrektor Białoruskiego Wolnego Teatru Mikałaj Chalezin. Teraz teatr przyjechał do Polski i będzie tutaj przygotowywał sztuki, które online będą mogli oglądać Białorusini.
Zobacz więcej na temat:  TEATR KULTURA NASZ WYWIAD serwis wschodni

Białoruski Wolny Teatr w Polsce. Chalezin: w stanie wojennym nie mogliśmy pomóc, ale dziś Polska wyciąga pomocną dłoń

- Białorusini nie mogli pomóc Polakom w stanie wojennym, ale rozumieliśmy, co się dzieje. Dziś, między innymi dzięki tamtym doświadczeniom Polacy są w stanie zrozumieć Białorusinów  – mówił w Warszawie Mikałaj Chalezin, dyrektor Białoruskiego Wolnego Teatru na spotkaniu z dziennikarzami po przybyciu Białoruskiego Wolnego Teatru do Polski.  
Zobacz więcej na temat:  TEATR KULTURA

WSPOMNIENIE Dyrektor Białoruskiego Wolnego Teatru: Włodzimierz Pac był twarzą polskiego dziennikarstwa na Białorusi

- Włodzimierz Pac, razem z jeszcze kilkoma dziennikarzami, był twarzą polskiego dziennikarstwa dla Białorusinów. To olbrzymia odpowiedzialność. Przez pryzmat jego osoby postrzegaliśmy polskie dziennikarstwo. I to bardzo duża korzyść i dla Polski, i dla Białorusi, że to właśnie on był korespondentem Polskiego Radia w Mińsku - mówił portalowi PolskieRadio24.pl dyrektor Białoruskiego Wolnego Teatru Nikołaj Chalezin.
Zobacz więcej na temat:  wspomnienie Włodzimierz Pac Białoruś SZTUKA TEATR ŚWIAT