Polskie Radio
Section05

reforma sądownictwa

KE o praworządności w Polsce. Prof. Grabowska: ingerencja w polski system konstytucyjny

- Nasze podejście do tego raportu powinno być spokojne i ostrożne. Sam raport nie ma mocy prawnej, która czyniłaby Polsce krzywdę, niektórzy, którzy chcieliby nas ukarać, mogą ten raport wziąć jako podstawę, ale bezpośredniego przełożenia tu nie ma, co zresztą powiedział sam komisarz Didier Reinders - mówiła o raporcie Komisji Europejskiej dot. praworządności w Polsce prof. Genowefa Grabowska, ekspert ds. prawa międzynarodowego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Prawo i Sprawiedliwość Krajowy Plan Odbudowy sankcje Unii Europejskiej Komisja Europejska Antoni Trzmiel sądownictwo

Sprawozdanie KE ws. praworządności. Piotr Kaleta: to pokazuje, że UE wymaga reformy

- Jeśli uda nam się pokonać wspólnymi siłami sowietów na Ukrainie i nastąpią spokojne czasy, to naprawdę trzeba się zacząć zastanawiać, w jaki sposób Unia Europejska ma wyglądać, także pod tym względem instytucjonalnym, pod względem zarządzania. To, co w tej chwili się dzieje, to jest coś absolutnie ohydnego - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Piotr Kaleta.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krzysztof Świątek POLSKA polityka sądownictwo PiS Komisja Europejska Vera Jourova Unia Europejska

"Takich reform oczekują Polacy". Premier Morawiecki o zmianach w wymiarze sprawiedliwości

Premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla "Gościa Niedzielnego" mówił m.in. o konieczności "pilnych zmian" w wymiarze sprawiedliwości dotyczących: jak najszybszego doprowadzenia do informatyzacji wymiaru sprawiedliwości, przyspieszenia procedur sądowych, a także przywrócenia zaufania do tych instytucji. - Takich reform oczekują Polacy, a rozwiązań, które mają do tego doprowadzić, ja oczekuję od Ministerstwa Sprawiedliwości - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  premier Mateusz Morawiecki sąd sądownictwo Solidarna Polska POLSKA

Reforma sądownictwa. Kaleta: może należałoby znieść wszystkie immunitety

Piotr Kaleta z Prawa i Sprawiedliwości w Programie 1 Polskiego Radia odniósł się do ostatnich głośnych i niesprawiedliwych wyroków sądów. Jego zdaniem jest na to rozwiązanie, które w obrębie reformy sądownictwa byłoby wskazane. - Znieść wszystkie immunitety, żeby nie było, żadnej grupy uprzywilejowanej. Nieważne czy to jest poseł, sędzia czy prokurator - powiedział poseł PiS.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Magdalena Ogórek sądownictwo

Poseł Lewicy o środkach z KPO: wystarczy spełnić kamienie milowe

- Klub Lewicy od początku był za tym, żeby środki z KPO trafiły do Polski, głosowaliśmy za tym w parlamencie. Dziś w Polsce rządzi Zjednoczona Prawica, a tak naprawdę Zbigniew Ziobro, który wziął nas wszystkich za zakładników w politycznym konflikcie z premierem i szefem PiS - mówił w Polskim Radiu 24 Przemysław Koperski (Nowa Lewica).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Polska 2050 Komisja Europejska sądownictwo Sąd Najwyższy POLSKA Polska w Unii Europejskiej Krajowy Plan Odbudowy Eliza Olczyk

Michał Wójcik: nie zgadzamy się na federalizację UE

- Polakom należą się środki unijne, UE to nie są tylko zobowiązania, ale też uprawnienia. Rewizja traktatów to próba wymuszania na państwach członkowskich i na Polsce pewnych zachowań - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Wójcik (Solidarna Polska).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Polska 2050 Komisja Europejska sądownictwo Sąd Najwyższy POLSKA Polska w Unii Europejskiej Krajowy Plan Odbudowy Dorota Kania Michał Wójcik

Szefernaker o przyjęciu ustawy o SN: jestem przekonany, że to pozwoli na sprawną realizację KPO

- Sejm potwierdził przyjęcie tej ustawy w takim kształcie, w jakim wcześniej ją przyjął, bez poprawek Senatu. Jestem przekonany, że to pozwoli także na sprawną realizację KPO – powiedział w piątek wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker, komentując czwartkowe głosowanie nad nowelizacją ustawy o SN.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sąd Najwyższy sądownictwo polityka Krajowy Plan Odbudowy Krajowy Program Odbudowy Paweł Szefernaker

Sejmowa komisja zdecydowała ws. ustawy o SN. Rekomenduje odrzucenie większości senackich poprawek

Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka rekomenduje odrzucenie większości poprawek Senatu do prezydenckiej nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. We wszystkich głosowaniach 14 posłów było za, a 16 przeciw. Przyjęte zostały jedynie poprawki o charakterze legislacyjnym. W tym przypadku posłowie głosowali jednomyślnie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo Senat Sejm Sąd Najwyższy

Senackie poprawki ws. SN. Wójcik: nie godzimy się na demolowanie wymiaru sprawiedliwości

- Nie możemy zgodzić się na zdemolowanie wymiaru sprawiedliwości, na podważanie statusu sędziów, na wyższość prawa wspólnotowego nad polską konstytucją; nigdy na to się nie zgodzimy - oświadczył w imieniu Solidarnej Polski minister w KPRM Michał Wójcik, odnosząc się do senackich poprawek do ustawy o SN.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo Sąd Najwyższy Michał Wójcik Solidarna Polska Senat

Środki z KPO dla Polski. Krajewski: trzeba zrobić wszystko, by spełnić "kamienie milowe"

- Mam nadzieję, że nasze poprawki do ustawy, które poparła większość senatorów PiS, utrzymają się w Sejmie. Ufam, że te poprawki przybliżą nas do wypłacenia środków z KPO - mówił w Polskim Radiu 24 Stefan Krajewski (PSL). Gościem "Dwóch stron" była także poseł Monika Pawłowska (PiS). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Polska 2050 Komisja Europejska sądownictwo Sąd Najwyższy POLSKA Polska w Unii Europejskiej Krajowy Plan Odbudowy PSL-Koalicja Polska Eliza Olczyk

Środki z KPO dla Polski. Grzegorz Lorek: UE wymusza nadinterpretację traktatów

- Jest wielu polityków, szczególnie z PO, którzy nie chcieliby, aby pieniądze z KPO trafiły do Polski, chcieliby zaostrzenia restrykcji wobec państwa polskiego - mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Lorek (PiS). W audycji wziął również udział Krzysztof Paszyk (PSL).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Polska 2050 Komisja Europejska sądownictwo Sąd Najwyższy POLSKA Polska w Unii Europejskiej Krajowy Plan Odbudowy Mirosław Skowron

Zielone światło KE dla KPO. Kuźmiuk: pierwszych środków możemy się spodziewać we wrześniu

- Postawa szefowej KE Ursuli von der Leyen świadczy o tym, że Komisja chce się ułożyć z Polską i w związku z tym KPO powinien być już realizowany bez przeszkód. Pierwszych pieniędzy możemy się spodziewać we wrześniu - wskazał w Polskim Radiu 24 Zbigniew Kuźmiuk. Europoseł PiS skomentował w ten sposób kwestię polskiego Krajowego Planu Odbudowy, zaakceptowanego przez Komisję Europejską. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Zbigniew Kuźmiuk Magdalena Złotnicka POLSKA Polska w Unii Europejskiej Komisja Europejska Parlament Europejski Krajowy Plan Odbudowy fundusze unijne fundusze europejskie Sąd Najwyższy polityka sądownictwo Ursula von der Leyen Mateusz Morawiecki Andrzej Duda

Monika Pawłowska o działaniach opozycji ws. KPO

Większość senacka, złożona z opozycji, wciąż nie chce przyjąć ustawy o Sądzie Najwyższym uchwalonej przez Sejm. Zmiany w SN są kluczem do zakończenia sporu z Komisją Europejską o Krajowy Plan Odbudowy. - Nie wiem, czy jacykolwiek politycy, nawet z opozycji w innych krajach, kopią takie dołki pod swoim państwem. To sytuacja bezprecedensowa - podkreśliła w Programie 1 Polskiego Radia Monika Pawłowska z PiS.   
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Magdalena Ogórek Prawo i Sprawiedliwość Krajowy Plan Odbudowy opozycja Sąd Najwyższy

Polska czeka na środki z KPO. Marta Kubiak: stanęliśmy na wysokości zadania

- Te środki są nam bardzo potrzebne, także w kontekście przyjęcia tak dużej liczby uchodźców. Stanęliśmy na wysokości zadania, podjęliśmy negocjacje, mam nadzieję, że wizyta Ursuli von der Leyen spowoduje, że te środki do nas w końcu trafią - mówiła w Polskim Radiu 24 Marta Kubiak (PiS), która dyskutowała z Agnieszką Ścigaj (Koło Poselskie Polskie Sprawy).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Polska 2050 Komisja Europejska sądownictwo Sąd Najwyższy POLSKA Polska w Unii Europejskiej Eliza Olczyk

Ustawa o Sądzie Najwyższym. Teraz zajmą się nią senackie komisje

W środę rano (godz. 9.00) senackie komisje: ustawodawcza oraz praw człowieka, praworządności i petycji zajmie się prezydencką nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym. Zakłada ona między innymi likwidację Izby Dyscyplinarnej. Zmiany mają pozwolić na zakończenie sporu z Komisją Europejską i odblokowanie dla Polski pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sąd Najwyższy Sejm Senat sądownictwo Krajowy Plan Odbudowy Komisja Europejska