Polskie Radio
Section05

reforma sądownictwa

"Destrukcja ważnego w organizacji państwa systemu". Krzysztof Kawęcki o sądownictwie

- Nie byłoby wczorajszej uchwały Sądu Najwyższego, gdyby nie świadomość grupy sędziów, bardzo wpływowych, że mają wsparcie zewnętrzne, instytucji unijnych, Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i Trybunału Sprawiedliwości UE - mówił w Polskim Radiu 24 politolog Krzysztof Kawęcki. Spór wokół reformy sądownictwa komentował także prof. Andrzej Zybała.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo polityka Prawo i Sprawiedliwość Magdalena Złotnicka Krajowa Rada Sądownictwa Sąd Najwyższy Trybunał Sprawiedliwości UE

Publicysta: w sporze o sądownictwo czekam na głos Jarosława Kaczyńskiego

- Trzeba zachęcać prezydenta Andrzeja Dudę i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, żeby wzięli sprawy we własne ręce i zaproponowali kompromisowe rozwiązanie ws. reformy wymiaru sprawiedliwości - nawoływał Jerzy Mosoń ("Polish Market"). Gośćmi Polskiego Radia 24 byli także publicyści: Kamila Baranowska ("Do Rzeczy") i Paweł Krulikowski.
Zobacz więcej na temat:  sądownictwo krs POLSKA Eliza Olczyk Sejm

Kolejny krok UE ws. Izby Dyscyplinarnej. Otrzymano wniosek Komisji Europejskiej

Unijny Trybunał Sprawiedliwości otrzymał wniosek Komisji Europejskiej dotyczący zawieszenia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Komisarze zdecydowali w ubiegłym tygodniu, że zwrócą się do Luksemburga o środki tymczasowe i zamrożenie przepisów do czasu rozpatrzenia przez sędziów skargi Komisji z października ubiegłego roku.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Trybunał Sprawiedliwości UE sąd Sąd Najwyższy sądownictwo Polska w Unii Europejskiej

Michał Woś: nie można kwestionować statusu sędziego powołanego przez prezydenta

- Sąd Najwyższy, czyli grupa osób, która powinna stać na straży polskiego sadownictwa, próbuje wysadzić polski wymiar sprawiedliwości - mówił na antenie Polskiego Radia 24 minister środowiska Michał Woś. - Sędzia powołany przez prezydenta RP jest sędzią i nie można kwestionować jego statusu - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Sąd Najwyższy Ministerstwo Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro sądownictwo

Gersdorf w 2017 roku o podważaniu Trybunału Konstytucyjnego: to są zabiegi półpolityczne

- Mimo że czasy są nadzwyczajne, to nie możemy łamać dogmatu, że orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego są wiążące, bo na to cały czas się powołujemy - powiedziała I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf w marcu 2017 r. podczas konferencji poświęconej "rozproszonej kontroli zgodności prawa z konstytucją". Stanowisko to jest zgodne z wypowiedzią sędziego Stanisława Bernata z grudnia 2016 r. odnośnie uznania wyboru szefowej TK.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Małgorzata Gersdorf Sąd Najwyższy Trybunał Konstytucyjny sądownictwo Julia Przyłębska

Prezydent: naprawa wymiaru sprawiedliwości jest niezbędna. To jeden z fundamentów państwa

- Mam nadzieję, że dzięki pracy Izby Dyscyplinarnej dojdzie do naprawy wymiaru sprawiedliwości oraz wzrostu jego oceny w polskim społeczeństwie. Dziś jest ona fatalna. Naprawa wymiaru sprawiedliwości jest niezbędna. To jeden z fundamentów państwa - powiedział w TVP Info prezydent Andrzej Duda.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda Sąd Najwyższy Trybunał Konstytucyjny Unia Europejska

"Chcemy, żeby ten spór się zakończył". Marek Suski ws. głosowania nad ustawami sądowymi

Wiceszef klubu Prawa i Sprawiedliwości Marek Suski powiedział portalowi PolskieRadio24.pl, że jego klub poprze ustawę dyscyplinującą sędziów. - Chcemy, żeby ten spór się zakończył, żeby sądownictwo służyło społeczeństwu - mówi polityk PiS. Głosowanie nad ustawą w czwartek późnym popołudniem w Sejmie. 
Zobacz więcej na temat:  Marek Suski Sejm POLSKA sądownictwo Prawo i Sprawiedliwość PiS parlament w Polsce

Piotr Gursztyn: kontrola władzy sądowniczej była i nadal jest fikcją

- Sądy, władza z nimi związana, wytworzyła wokół siebie aurę dostojeństwa, wyższości i nieomylności. Jej kontrola była i nadal jest fikcją. W demokracji to sytuacja nieznośna - tak Piotr Gursztyn (TVP) komentował w Polskim Radiu 24 spór wokół reformy sądownictwa. Gośćmi "Debaty Poranka" byli ponadto Agaton Koziński ("Polska The Times") oraz Rafał Woś ("Tygodnik Powszechny").
Zobacz więcej na temat:  sądownictwo krs POLSKA Sejm Stanisław Janecki Piotr Gursztyn Agaton Koziński

Magdalena Sroka: sędziowie nie mogą zajmować się zmianami ustrojowymi

- Zmierzamy do tego, by sędziowie orzekali w sprawach bezstronnie, by wydawali wyroki, z którymi nie będzie się dyskutowało. To ich zadanie. Nie mogą natomiast podważać legalności innych sędziów, ich wyboru - powiedziała Magdalena Sroka z Porozumienia. - Stoimy twardo na stanowisku, że zmiany w ustroju sądowym są potrzebne - dodała.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 sądownictwo POLSKA Piotr Nisztor sąd Porozumienie Jarosława Gowina

Reforma sądownictwa. Mariusz Gierej: politycy i sędziowie zapędzili się w kruczkach prawnych

- Będę złośliwy, ale przeciętny obywatel nie wie już, czy na przykład nie powoływać się przed sądem na przepisy RODO. Politycy i sędziowie zapędzili się w kruczkach prawnych, a w tej sytuacji obywatel staje się bezradny. Nie widać sposobu wyjścia z sytuacji - mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Gierej (mPolska24). Gościem Debaty Dnia był również Jakub Pacan (Tygodnik Solidarność).
Zobacz więcej na temat:  Sąd Najwyższy Trybunał Konstytucyjny

"Posiedzenie izb odbędzie się". Rzecznik Sądu Najwyższego o decyzji prezes TK

- Posiedzenie trzech izb Sądu Najwyższego odbędzie się w czwartek - powiedział Michał Laskowski, rzecznik Sądu Najwyższego. Nastąpi to mimo decyzji prezes Trybunału Konstytucyjnego o zawieszeniu SN. Sędziowie Izby Cywilnej, Karnej oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych mają obradować w związku z pytaniami prawnymi dotyczącymi sędziów powołanych przez KRS.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sąd Najwyższy Trybunał Konstytucyjny sądownictwo