Polskie Radio
Section05

reforma sądownictwa

Czy decyzja NSA wpłynie na funkcjonowanie Sądu Najwyższego?

– W tej chwili nie ma to znaczenia i w dalszej perspektywie najprawdopodobniej również nie będzie miało wpływu na funkcjonowanie Sądu Najwyższego – powiedział Marek Domagalski z działu prawnego „Rzeczpospolitej”. Odniósł się w ten sposób do decyzji Naczelnego Sądu Administracyjnego, który postanowił o wstrzymaniu wykonania uchwały Krajowej Rady Sądownictwa z wnioskami o powołanie sędziów SN do Izby Karnej. Do tematu odniósł sie również Tomasz Pietryga, także z dziennika "Rzeczpospolita".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 sądownictwo Sąd Najwyższy NSA Krajowa Rada Sądownictwa

Obsadzono stanowiska prezesów Izby Pracy i Izby Karnej

- Stanowiska prezesów Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych oraz Izby Karnej Sądu Najwyższego są obsadzone, nie wakujące; zwołanie zgromadzeń mających wyłonić kandydatów na te funkcje było bezprzedmiotowe - uznały zgromadzenia ogólne tych Izb, o czym poinformował sędzia SN Krzysztof Rączka. Do sprawy odniósł się na antenie Polskiego Radia 24 dr Jacek Sokołowski z Uniwersyetetu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sąd Najwyższy konstytucja sądownictwo

Debata Poranka. Co dla Polski oznacza skarga KE do TSUE?

- Myślę, że polski rząd teraz czeka na wszystkie decyzje, werdykty Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, by zobaczyć, w jakim aspekcie będzie musiał zrobić krok w tył, a w jakim będzie mógł pójść do przodu - oceniał w Polskim Radiu 24 Mirosław Skowron z "Super Expressu". W Debacie Poranka o sporze wokół reformy sądownictwa mówił również Jacek Liziniewicz z "Gazety Polskiej Codziennie". 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Trybunał Sprawiedliwości UE Komisja Europejska Jacek Liziniewicz polityka

Marcin Makowski: skarga zostanie przyjęta, ale nic nie zmieni

- Wydaje mi się, że Trybunał w Luksemburgu przyjmie skargę. Sądzę jednak, że formalnie niczego nie zmieni, ponieważ ten spór mocno się zaognił, a obie strony zbyt głęboko okopały się na swoich pozycjach - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Marcin Makowski, dziennikarz "Do Rzeczy" i Wirtualnej Polski, odnosząc się do Unijnego Trybunału Sprawiedliwości i polskiej ustawy o Sądzie Najwyższym.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Komisja Europejska Unia Europejska

Czy istnieje szansa na zażegnanie kryzysu pomiędzy rządem a sędziami?

– Urzędnicy w Brukseli bardzo pozytywnie odebrali spotkanie premiera Morawieckiego z prof. Gersdorf – powiedział prof. Waldemar Gontarski, dziekan Wydziału Prawa Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Londynie. W Polskim Radiu 24 rozmowa o szansach na zażegnanie kryzysu na linii rząd-środowisko sędziowskie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 sądownictwo Mateusz Morawiecki Małgorzata Gersdorf Sąd Najwyższy

Debata dnia. Reforma Kodeksu postępowania cywilnego

Zwolnienie z opłat sądowych dla mniej zamożnych Polaków, usprawnienie i przyspieszenie postępowań przed sądem - to główne założenia reformy Kodeksu postępowania cywilnego. Przedstawił je minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. O proponowanych zmianach dyskutowali w "Debacie dnia” Adam Borowski (Gazeta Polska Codziennie) i Adam Buła (Polska The Times).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sąd Najwyższy sądownictwo Zbigniew Ziobro