Polskie Radio
Section05

reportaż

"W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua". Kolejny odcinek audioserialu o polskich dzieciach w Nowej Zelandii

To poruszająca historia dzieci, które w czasie II wojny światowej po traumatycznych przeżyciach na zesłaniu w ZSRR znalazły dom w Nowej Zelandii. Audioserial to wspólna produkcja Studia Reportażu Polskiego Radia i Instytutu Pileckiego.
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu i Dokumentu Bartosz Panek Martyna Wojtkowska Janusz Deblessem Nowa Zelandia Polacy za granicą historia Polski

Audycja "Co jest na tej taśmie?" i reportaż Moniki Chrobak "Dziadziuś"

Rozpoczął się sezon skoków narciarskich i w audycji wspomnienie jednego z najbardziej uznanych kurierów tatrzańskich i skoczków narciarskich. Stanisław Marusarz (1913-1993) był mistrzem Polski, czterokrotnym olimpijczykiem a także wicemistrzem świata w skokach z 1938 w Lahti. Był też najukochańszym dziadkiem dla swojej wnuczki, graficzki i malarki Magdaleny Gądek.
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu i Dokumentu Skoki narciarskie Monika Chrobak Dorota Boniecka-Górny

"Najtrudniejsza lekcja" – reportaż Antoniego Rokickiego

Antoni Rokicki wraca do Lądka-Zdroju i szkoły podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka, która została zalana podczas tegorocznej powodzi. Zniszczona przez wodę placówka przez kilka tygodni była zamknięta, a zajęcia przeniesiono do sąsiedniego liceum. W szkole wciąż trwa remont, czasami brakuje prądu w gniazdkach, a w wielu pomieszczeniach pracują osuszacze. Na szczęście, słychać już dzwonek na lekcje, a w czasie przerw najmłodsi uczniowie bawią się i żartują po szkolnych korytarzach.
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu i Dokumentu Antoni Rokicki powódź szkoła pomoc pr poleca

Trudna rozmowa o przemocy seksualnej: życie "po" i z bolesną traumą

Wysłuchanie tego reportażu może zaboleć. Dosłownie. Fizycznie. Bo jak inaczej mógłby brzmieć krzyk kobiety PO. "Po" to tytuł reportażu Magdy Skawińskiej i Urszuli Żółtowskiej. Przejmujący dokument o wychodzeniu z traumy, której doświadcza każda zgwałcona kobieta. Tyle że większość po prostu nigdy o tym nie opowie. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Anna Dudzińska przemoc seksualna Urszula Żółtowska Magdalena Skawińska

Audycja "Co jest na tej taśmie?" i reportaż "Kronika strachu" Hanny Dołęgowskiej i Antoniego Rokickiego

W drugiej połowie września tego roku w Polsce miały miejsce dramatyczne wydarzenia związane z powodzią, która nawiedziła wiele regionów kraju. Intensywne opady deszczu spowodowały gwałtowne podniesienie poziomu rzek, co doprowadziło do zalania licznych miejscowości. Najbardziej dotknięte zostały województwa południowe i zachodnie, gdzie woda zalała domy, drogi i pola uprawne, powodując ogromne straty materialne i zmuszając tysiące ludzi do ewakuacji.
Zobacz więcej na temat: 

"Kronika strachu" - reportaż Hanny Dołęgowskiej i Antoniego Rokickiego

We drugiej połowie września miały miejsce dramatyczne wydarzenia związane z powodzią, która nawiedziła wiele regionów kraju, mi. Intensywne opady deszczu spowodowały gwałtowne podniesienie poziomu rzek, co doprowadziło do zalania wielu miejscowości. Najbardziej dotknięte zostały województwa południowe i zachodnie, gdzie wielka woda wywołała ogromne straty materialne i zmusiła tysiące ludzi do ewakuacji. 
Zobacz więcej na temat:  powódź Dorota Boniecka-Górny

"Karma wraca" - reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego

Obcy pomagają obcemu. Wolontariusze z Poznania chcą zbudować 77-letniemu Franciszkowi Iwańskiemu z popowodziowej wioski Radochów koło Lądka-Zdroju nowy dom - "na górce". Tam gdzie powódź nie dotrze, tak jak to się stało we wrześniu tego roku. To "zapłata" za dobro, które przez całe życie okazywał innym. Pan Franciszek to 77-letni inwalida, cieszący się uznaniem w swojej wiosce za bezinteresowną pomoc innym i prawe życie.
Zobacz więcej na temat:  Adam Bogoryja-Zakrzewski powódź

"Poloniści ze starówki" - reportaż Antoniego Rokickiego

Zainteresowanie językiem polskim na Morawach rośnie. - Jedni chodzą na fitness, inni biegają, a ja uczę się języka polskiego… - opowiada Magdalena Franková, studentka Uniwersytetu Palackiego. Na poddaszu zabytkowej ołomunieckiej kamienicy mieści się Katedra Slawistyki. Odwiedził ją Antoni Rokicki, szukając odpowiedzi na pytanie, dlaczego Czesi tak bardzo interesują się Polską.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Rokicki reportaż w Jedynce Morawy język polski nauczyciel pr poleca