Polskie Radio
Section05

Roch Siciński

Studio Jazzowe Polskiego Radia - orkiestra solistów

- W Studiu Jazzowym pojawili się chyba wszyscy muzycy, którzy mieli cokolwiek do powiedzenia wtedy w Polsce. Bywało, żeśmy rozszerzaliśmy skład do nieprawdopodobnych granic, bo nam było żal poszczególnych ludzi. Kiedyś mieliśmy siedem saksofonów, dwie perkusje, dwa kontrabasy. To był rzeczywiście zespół zapalony do roboty - mówił na antenie Dwójki Jan Ptaszyn Wróblewski, dyrektor legendarnego Studia Jazzowego Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Jan Ptaszyn Wróblewski Jazz Studio Jazzowe Polskiego Radia Andrzej Zieliński Piotr Metz Dwójka

Centrum Dokumentowania Zbrodni Rosyjskich - żeby świat nie zapomniał

- Świat nie znał historii opowiedzianej ustami świadków powstania warszawskiego, rzezi Woli, pacyfikacji Warszawy (...). Nie pozwolimy, żeby Ukraińcom stało się to samo - mówił w "Poranku Dwójki" Jakub Kiersikowski, szef Centrum Dokumentowania Zbrodni Rosyjskich w Ukrainie im. Rafała Lemkina, które gromadzi relacje i świadectwa skali zbrodni dokonywanych przez Rosjan.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Dwójka Ukraina zbrodnie wojenne Dwójka Instytut Pileckiego

Nikola Kołodziejczyk: powrót Studia Jazzowego to wielostronna łączność pokoleń

- Ta praca była dużą przyjemnością. To dwieście ręcznie pisanych partytur Studia Jazzowego Polskiego Radia, dzieła największych jazzowych osobistości, kompozytorów, ale również osób, które nie są z kompozycją kojarzone. Bardzo ciekawe było odkrywanie innych stron wielu muzyków, znanych jako wspaniali soliści i liderzy swoich zespołów - mówił w Dwójce Nikola Kołodziejczyk przed setnym koncertem z cyklu "Jazz.PL".
Zobacz więcej na temat:  Jazz Dwójka koncert Nikola Kołodziejczyk Studio Jazzowe Polskiego Radia

Dźwięk w eterze. "Pierwsza stacja radiowa zaczęła nadawanie w 1920 roku"

- Listopad, rok 1920 i stacja KDKA z Pittsburga w Stanach Zjednoczonych. Tam to wszystko się zaczęło - mówił w Dwójce Krzysztof Sagan, realizator dźwięku w Polskim Radiu, znawca i miłośnik radiofonii. Trochę ponad 4 lata później, 1 lutego 1925 roku, pierwszą oficjalną audycję radiową nadało Polskie Towarzystwo Radiotechniczne.
Zobacz więcej na temat:  historia radiofonii Polskie Radio Monika Zając KULTURA Dwójka Studio Eksperymentalne Polskiego Radia Teatr Polskiego Radia

"Hajstry" - książka o przeoczonych krajobrazach

- Biorąc się za bary z pisaniem tej książki, trochę nie wiedziałem, co robię. Byłem dziennikarzem wprawionym w pisaniu o wiele krótszych form, choć wprawdzie obeznanym z tematyką ochrony przyrody. Nie były to więc dla mnie obce tematy, natomiast nie miałem zielonego pojęcia, czy podołam napisaniu tych dwustu czy trzystu tysięcy znaków - mówił w "Poranku Dwójki" Adam Robiński o swojej debiutanckiej książce "Hajstry. Krajobraz bocznych dróg". Tytuł właśnie doczekał się wznowienia.
Zobacz więcej na temat:  podróże Dwójka Adam Robiński przyroda KSIĄŻKA

Stefan Raczkowski przed debiutem superminimalism w "Jazz.PL"

- Ten koncert to bardzo dobra motywacja do tego, żeby dopiąć cały materiał. Miałem wcześniej mnóstwo różnych pomysłów, zakomponowanych fragmentów, natomiast pozwoliło mi to spiąć to, mam nadzieję, w logiczną całość, z pewną narracją - mówił w Dwójce perkusista Stefan Raczkowski, który w piątek wystąpi w cyklu "Jazz.PL" ze swoim zespołem superminimalism.
Zobacz więcej na temat:  Jazz koncert Dwójka perkusja MUZYKA

"Nosiciel tajemnicy" - portrecista z Auschwitz Wilhelm Brasse

- Jest to jedna z najciekawszych, prawdziwych historii, jaką może poznać świat. Człowiek, który był Polakiem, trafił do Auschwitz nieprzypadkowo, bo był więźniem politycznym - mówiła Anna Dobrowolska, autorka książki "Byłem fotografem w Auschwitz". 27 stycznia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu oraz 78. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz rocznica Dwójka literatura fotografia fotograf

"Jego portret". Włodzimierz Nahorny i przyjaciele w NOSPR

- Zawsze się cieszę, widząc tylu przyjaciół, tylu dobrych ludzi na scenie. To jest dla mnie olbrzymia radość i satysfakcja, honor grać z takimi ludźmi na wspólnej scenie. Bardzo dziękuję kochani, że będziecie - mówił w Dwójce muzyk Włodzimierz Nahorny. Artysta w minionym roku świętował 80. urodziny, a koncert, na który zapraszał, jest kontynuacją jubileuszowych obchodów.
Zobacz więcej na temat:  Włodzimierz Nahorny Dwójka Jazz jubileusz

Trendy i premiery. Co w tym roku czeka nas w kinie?

Rok 2023 zapowiada się bardzo ciekawie dla koneserów kina. Choć wciąż pozostaje kilka niewiadomych, wiele premier zostało ogłoszonych. Czekają na nas nie tylko horrory czy komedie, ale również kino autorskie. - Wydaje mi się, że będzie to rok, który może zadowolić bardzo szeroką grupę - zwraca uwagę filmoznawczyni, Diana Dąbrowska. Wiele premier już ogłoszono, ale wciąż nie wszystko odkryto. - Mam wrażenie, że kiniarze, dystrybutorzy i producenci bardzo mocno czekają na ten czas.
Zobacz więcej na temat:  kino Dwójka KULTURA film polski Eryk Kulm streaming

Staropolskie pastorałki w barokowym Teatrze Stanisławowskim

- Powstał muzyczny patchwork, na który składają się znane kolędy, melodie staropolskich kompozytorów, melodie ludowe, melodie orientalne i wreszcie moje kompozycje - mówił w "Poranku Dwójki" Jacek Urbaniak, autor muzycznego opracowania przedstawienia "Pastorałki staropolskie" Polskiej Opery Królewskiej. Premiera w piątek (30.12) w Łazienkach Królewskich w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  kolędy spektakl Dwójka MUZYKA Łazienki Królewskie