Polskie Radio
Section05

Rosja

Rosjanie tworzą "strefę sterylną" wokół wraku tupolewa

W Smoleńsku polscy prokuratorzy przeprowadzą oględziny wraku samolotu Tu-154M. Czynności polskich ekspertów nadzorują funkcjonariusze rosyjskiego Komitetu Śledczego. Jak zauważają niezależni komentatorzy, władze Rosji wbrew dotychczasowej praktyce chcą przekonać opinię publiczną, że wspierają działania polskich organów ścigania w wyjaśnieniu przyczyn katastrofy lotniczej z 10 kwietnia 2010 roku.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Smoleńsk katastrofa smoleńska

Ekspert: Rosja jest silna słabością swoich adwersarzy

O transformacji ustrojowej państw Europy Wschodniej i Rosji oraz obecnej kondycji tego ostatniego kraju mówił gość Polskiego Radia 24 dr Adam Eberhardt, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich. - Rosja jest silna słabością swoich adwersarzy. Europa jest w dużym kryzysie w każdym aspekcie - ocenił szef OSW.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Ukraina Białoruś transformacja ustrojowa Azja Europa Światowa Szachownica

Publicyści o badaniach wraku Tu-154M: nikt nie wie jakie były motywy Rosjan

- Polska prokuratura wyszła z założenia, że lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu. Chyba nikt, włącznie z prokuratorami, nie spodziewa się jakiegoś przełomu po tej wizycie w Smoleńsku, natomiast uznano, że warto przyjrzeć się temu w jakim stanie jest wrak i co z niego zostało - powiedział w Polskim Radiu 24 Grzegorz Wierzchołowski z portalu Niezależna.pl. Do sprawy odniósł sie również Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny "Gazety Polskiej".
Zobacz więcej na temat:  służby i bezpieczeństwo Smoleńsk katastrofa smoleńska

Rosja to nie jedyne zagrożenie. "Trzeba zmienić mentalność"

W związku z agresywnymi działaniami Rosji w ostatnich latach zmieniła się sytuacja bezpieczeństwa Polski. Jednak to nie jedyne wyzwanie – z wielu zagrożeń nie zdajemy sobie sprawy i potrzebna jest edukacja społeczeństwa oraz elit, klasy politycznej - mówi w rozmowie z portalem Polskiego Radia  dr Łukasz Jasina, ekspert Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD II wojna światowa USA bezpieczeństwo Łukasz Jasina Polski Instytut Spraw Międzynarodowych

Polityka zagraniczna Rosji i Niemiec 79 lat po agresji na Polskę

Tragiczny wrzesień 1939 roku - agresja militarna na Polskę przebiegała wówczas w dwóch etapach: 1 września - niemiecka, a 17 dni później - sowiecka. Nie ma wątpliwości, że w 1939 roku oba te państwa realizowały politykę agresji wobec swoich sąsiadów. Jakie wobec tego miejsce na współczesnej mapie Europy zajmują Niemcy i Rosja niemal 80 lat po wojnie? Jaką politykę obecnie realizują? Gościem Polskiego Radia 24 był Łukasz Jasina, z PISM.
Zobacz więcej na temat:  Europa Europa Środkowo-Wschodnia Niemcy