Polskie Radio
Section05

Rosja

"Rosja jest zagrożeniem dla naszego kraju"

Szef MON Mariusz Błaszczak podpisał w Warszawie umowę na zakup amerykańskiego systemu rakietowego Patriot. Minister obrony narodowej poinformował, że cena pierwszej fazy programu „Wisła” to 4,75 mld dolarów. O bezpieczeństwie Polski w kontekście zakupu rakiet Patriot mówił w audycji W Gruncie Rzeczy współpracownik PAP Witold Repetowicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Stany Zjednoczone USA Waszyngton Biały Dom Ministerstwo Obrony Narodowej Patriot Mariusz Błaszczak NATO bezpieczeństwo

Po ataku na Skripala: 27 krajów wydala rosyjskich dyplomatów

Łącznie 27 krajów, w tym USA, 18 państw UE, a także m.in. Ukraina, Kanada i Australia, ogłosiło od poniedziałku wydalenie 122 rosyjskich dyplomatów w reakcji na próbę otrucia w Salisbury byłego oficera rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU Siergieja Skripala. O dyplomatycznej wymianie ciosów pomiędzy Zachodem a Rosją mówił w audycji Światowa Szachownica prof. Piotr Grochmalski z Akademii Sztuki Wojennej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Siergiej Skripal Moskwa USA Wielka Brytania Theresa May Władimir Putin Światowa Szachownica - archiwalne

„Polska jest w zainteresowaniu rosyjskich służb specjalnych”

- Mam wrażenie, że przez ostatnie lata nasze służby lepiej czytają to, co Rosjanie na naszym terytorium starają się robić, nie tylko pod kątem czysto szpiegowskim, ale też pod kątem agentów wpływu, którzy pomagają nie tylko w zdobywaniu i przetwarzaniu informacji, ale i dezinformacji – powiedział w audycji Spojrzenie na Wschód Maciej Sankowski z portalu Osluzbach.pl. Gościem audycji był także Kamil Basaj z Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Moskwa Władimir Putin służby specjalne szpieg GRU

Debata Poranka: Będą kolejne sankcje wobec Rosji?

Większość państw Unii Europejskiej, w tym Polska, a także m.in. Stany Zjednoczone i Kanada, w geście solidarności z Wielką Brytanią zdecydowało się na wydalenie części rosyjskich dyplomatów. Czy Zachód zdecyduje się na kolejne restrykcje? O tym w Polskim Radiu 24 rozmawiali Wojciech Biedroń z portalu „wPolityce.pl” i Grzegorz Osiecki z „Dziennika Gazety Prawnej”.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska USA Władimir Putin sankcje Unii Europejskiej sankcje USA Siergiej Skripal Grzegorz Osiecki Wojciech Biedroń

Kemerowo: ludzie żądają dymisji władz. "NIe ratowano dzieci"

Ofiarami pożaru w centrum handlowym są w większości dzieci. Drzwi do sali w kinie, gdzie zginęła część z nich były zamknięte, wiadomo o tym choćby dlatego, że dzieci dzwoniły do rodziców z prośbą o pomoc. Na mityngu w Kemerowie ludzie domagali się dymisji władz - oskarżają służby o bezczynność, w ich ocenie wielu można było pomóc. Nie jest znana dokładna liczba ofiar. 
Zobacz więcej na temat:  Władimir Putin ŚWIAT pożar

NATO redukuje liczbę rosyjskich dyplomatów. Komentarz

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ogłosił, że wycofał akredytację dla siedmiu dyplomatów rosyjskiego przedstawicielstwa przy Sojuszu w reakcji na atak w brytyjskim Salisbury. NATO ograniczy również liczebność rosyjskiego przedstawicielstwa o jedną trzecią, do dwudziestu osób. O reakcji NATO na atak na Siergieja Skripala mówił w audycji Północ-Południe Maciej Zaniewicz z portalu Eastbook.eu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 NATO Jens Stoltenberg Siergiej Skripal USA Unia Europejska Turcja Austria Nord Stream 2

Niemcy wydały ostateczną zgodę na budowę Nord Stream 2

Niemcy jako pierwszy kraj wydał wszelkie potrzebne zezwolenia na rozpoczęcie budowy na swych wodach terytorialnych i ekonomicznych gazociągu Nord Stream 2. W niemieckiej strefie budowa rozpocznie się już w maju. Jak ocenił wiceprezes Polskiego Radia Mariusz Staniszewski, decyzja o wydaniu zezwoleń nie przesądza o budowie. W TVP Info zwrócił uwagę, że na przykład Dania jeszcze nie wydała zgody na budowę gazociągu na jej terytorium.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Nord Stream 2

Zatrzymany przez ABW Marek W. tworzył siatkę szpiegów?

W piątek ABW zatrzymała podejrzewanego o szpiegostwo na rzecz Rosji urzędnika Ministerstwa Energii Marka W. Miał on przekazywać rosyjskim służbom informacje m.in. o planowanych działaniach polskiego rządu ws. budowy gazociągu Nord Stream 2. O rosyjskich szpiegach w Polsce mówił w audycji Kulisy Spraw Jarosław Jakimczyk, b. dziennikarz śledczy, badacz historii szpiegostwa.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 szpieg ABW Ministerstwo Energii Nord Stream 2 bezpieczeństwo energetyczne Unia Europejska Kulisy Spraw

Sprawa Nord Stream 2. Niemcy odrzucą rosyjską "marchewkę"?

Kreml ma powody do obaw. Atmosfera wobec jego sztandarowego projektu – liczącej 1200 km dwunitkowej magistrali gazowej z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie – zagęszcza się. Warszawa nie zamierza odpuszczać i zwiera szyki przeciwników rosyjskiej dominacji energetycznej. Znajduje ich nie tylko wśród państw członkowskich, ale i w Parlamencie Europejskim i Waszyngtonie.
Zobacz więcej na temat:  Nord Stream 2 ANALIZA Unia Europejska USA