Polskie Radio
Section05

Rosja

Dezinformacja jako zagrożenie dla współczesnego świata

– Największy problem dotyczy braku odpowiedniej liczby ekspertów, którzy mogliby zająć się tym problemem – powiedział dr Adam Lelonek, prezes Fundacji Centrum Analiz Propagandy i Dezinformacji. W Polskim Radiu 24 rozmowa o zagadnieniach dotyczących wojny psychologicznej oraz dezinformacyjnej we współczesnym świecie, a także o tym, jak bronić się przed zagrożeniami, które z nich płyną.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 dezinformacja

„Wyścig zbrojeń na Facebooku”. Manipulacje Rosji

Szef Facebooka Mark Zuckerberg zeznał przed komisją Senatu USA, że „w Rosji są ludzie, których pracą jest eksploatowanie naszych systemów, a także innych systemów internetowych. Więc jest to wyścig zbrojeń”. O wykorzystywaniu mediów społecznościowych przez Rosjan mówił w audycji 7 Dni Wschód Alieksiej Sidorenko, ekspert do spraw bezpieczeństwa w internecie.
Zobacz więcej na temat:  Mark Zuckerberg Facebook USA wojna hybrydowa Wielka Brytania

„Strzelano tak, by nie wejść w interakcję bojową z Rosją”

Resort obrony USA oświadczył, że sobotnie naloty na Syrię miały przekazać syryjskiemu reżimowi jasny i jednoznaczny komunikat oraz powstrzymać użycie broni chemicznej w przyszłości. Do zaatakowania trzech celów w Syrii użyto 105 pocisków. Na temat ataku wymierzonego w reżim Baszara el-Asada mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Syria USA Donald Trump Baszar al-Assad Andrzej Talaga broń chemiczna

Ponad sto rakiet spadło na Damaszek i pobliskie Homs

Połączone siły lotnictwa amerykańskiego, brytyjskiego i francuskiego przeprowadziły w nocy z piątku na sobotę serię nalotów w Syrii w odwecie za użycie broni chemicznej podczas ataku 7 kwietnia w Dumie we Wschodniej Gucie. O atak chemiczny kraje zachodnie oskarżają siły reżimu prezydenta Syrii Baszara el-Asada. Koalicja zbombardowała obiekty w Damaszku i na zachód od miasta Hims. O ataku rakietowym w Syrii mówili w Polskim Radiu 24 Dawid Piekarz (politolog) Jerzy Mosoń (Fundacja FIBRE) i Wojciech Cegielski (IAR).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Syria Wojna w Syrii Wojciech Cegielski broń chemiczna Baszar al-Assad USA Francja Wielka Brytania

Uderzenie na Syrię. "Baszszar al.-Asad to zbrodniarz"

Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Francja dokonały ataku rakietowego w Syrii. Ma to być odwet za ubiegłotygodniowy atak chemiczny na szpital w mieście Duma niedaleko Damaszku. Według syryjskich mediów państwowych atak na Syrię był "bezprawny", a Rosja wezwała do zwołania Zgromadzenia Ogólnego ONZ. O ataku w Syrii mówili w Polskim Radiu 24 Jerzy Haszczyński (szef działu zagranicznego „Rzeczpospolitej”), amerykanista prof. Zbigniew Lewicki (Uniwersytet Warszawski) i Michał Kobosko (Atlantic Council).
Zobacz więcej na temat:  NATO Unia Europejska Syria USA Wielka Brytania Francja Jens Stoltenberg Donald Tusk Władimir Putin Baszar al-Assad Biały Dom Zbigniew Lewicki Jerzy Haszczyński

Atak rakietowy w Syrii. Komentarze

Połączone siły lotnictwa amerykańskiego, brytyjskiego i francuskiego przeprowadziły w nocy z piątku na sobotę serię nalotów w Syrii w ramach akcji odwetowej za użycie broni chemicznej podczas ataku w mieście Duma 7 kwietnia, w którym zginęło ponad 60 osób. O ataku rakietowym USA, Wielkiej Brytanii i Francji na Syrię mówili w Polskim Radiu 24 m.in. Agnieszka Bryc (UMK w Toruniu), Jakub Palowski (Defence24.pl), dr Jacek Raubo (UAM w Poznaniu), amerykanista Artur Wróblewski (Uczelni Łazarskiego) arabista dr George Yacoub (UW), socjolog dr Ryszard Żółtaniecki (Collegium Civitas), Witold Repetowicz (PAP), dr Magdalena El Ghamari (Collegium Civitas) i prof. Włodzimierz Fehler (Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach).
Zobacz więcej na temat:  Syria USA Wielka Brytania Francja