Polskie Radio
Section05

sars-cov-2

POLSKIE RADIO 24 Sutkowski o COVID-19: nie można go lekceważyć

- Nie można nad tymi danymi przejść do porządku dziennego, ale alarmujące zapowiedzi są zupełnie niepotrzebne. Te dwie skrajności powodują, że albo ktoś ma element wyparcia, albo jest nadmiarowo przestraszony - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Sutkowski, prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych, komentując najnowsze dane epidemiologiczne.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 COVID-19 pandemia koronawirus Koronawirus w Polsce

POLSKIE RADIO 24 Wrócą maseczki? Wiceminister zdrowia alarmuje

- Dalej mówimy o zachowaniu dystansu, jeżeli ktoś czuje się nieswojo, czuje, że być może jest zakażony, kaszle, kicha itd. Nie wstydźmy się maseczek, jeżeli mamy pojawić się wśród ludzi, w metrze w sklepie, załóżmy tę maseczkę, wszyscy je nosiliśmy, to nie było aż tak uciążliwe - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Konieczny, wiceminister zdrowia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ministerstwo Zdrowia COVID-19 pandemia koronawirus Koronawirus w Polsce

NASZ WYWIAD WOŚP 2024 i "Płuca po pandemii". Dr Czajkowska-Malinowska: osób z chorobami płuc będzie przybywać

- Od wielu lat medycyna płucna jest specjalizacją niedocenianą i niedofinansowaną. Pandemia zwróciła uwagę na problem płuc, które są jednym z pięciu najważniejszych zagadnień zdrowia publicznego - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl dr n. med. Małgorzata Czajkowska-Malinowska, pulmonolog, prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc. Jednocześnie wyjaśnia, dlaczego w kolejnych latach pacjentów z chorobami płuc będzie coraz więcej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA COVID-19 choroby płuc zdrowie medycyna lekarz pandemia społeczeństwo zapalenie płuc nowotwory rak płuca WOŚP WOŚP 2024 Jerzy Owsiak dobroczynność

Nowa szczepionka przeciw COVID-19. Wiceminister zdrowia: liczę, że przekona osoby, które nie ufały poprzednim preparatom

- Wczoraj chęć szczepienia wyrażało ok. 100 tys. osób. Dzisiaj, wychodząc do studia, dowiedziałem się, że jest zapotrzebowanie na poziomie 160 tys. Polacy chcą się zatem szczepić. To jest bardzo dobra wiadomość - mówił w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister zdrowia, senator PiS Waldemar Kraska, odnosząc się do udostępnionej społeczeństwu nowej szczepionki przeciw COVID-19.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Waldemar Kraska zdrowie pandemia szczepienia COVID-19 służba zdrowia Ministerstwo Zdrowia bezpieczeństwo społeczeństwo medycyna Paweł Zieliński

Nie żyje Michèle Rivasi. Francuska europoseł badała aferę "Pfizergate"

Nie żyje Michèle Rivasi, francuska deputowana do Parlamentu Europejskiego z ramienia partii Zielonych, która badała tzw. aferę "Pfizergate" (zwaną też aferą SMS-ową). Polityk zmarła w środę w drodze do Brukseli; przyczyną był zawał serca. Miała 70 lat.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja Bruksela Unia Europejska Komisja Europejska Ursula von der Leyen pandemia Pfizer szczepionka szczepienia COVID-19

Symboliczny koniec pandemii COVID-19 w Polsce. Przestał obowiązywać stan zagrożenia epidemicznego

Od dziś zostaje zniesiony stan zagrożenia epidemicznego wprowadzony w związku z pandemią koronawirusa. Nie ma już więc obowiązku noszenia maseczek w szpitalach i przychodniach. To symboliczny moment, ponieważ oznacza on koniec wszelkich pandemicznych ograniczeń, a te po raz pierwszy zostały wprowadzone ponad 3 lata temu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA koronawirus zdrowie medycyna COVID-19 pandemia

Nieznana choroba zagraża kotom. Stanowisko Głównego Lekarza Weterynarii rozwiewa tylko część wątpliwości

Media informują o rosnącej liczbie przypadków nieznanej choroby, która atakuje koty. W wyniku infekcji dochodzi do nagłych zgonów, a u chorych zwierząt obserwowane są objawy neurologiczno-oddechowe. Jak mówią lekarze weterynarii nowe zachorowania określają "tajemniczą chorobą kotów" lub "kocim pomorem".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA zwierzęta domowe ptasia grypa koty kot choroba zwierzęta

Prof. Skarżyński: będziemy mieć do czynienia z kolejnymi falami koronawirusa

- Uważam, że w dalszym ciągu możemy spodziewać się tego, iż koronawirus w naszym społeczeństwie będzie obecny falami. Jednak jego intensywność jest pod znakiem zapytania. Myślę, że kierunek, w którym to wszystko zmierza, pokazuje, iż te dolegliwości są i będą coraz mniejsze - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Skarżyński, otolaryngolog.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA zdrowie koronawirus Koronawirus w Polsce pandemia COVID-19