Polskie Radio
Section05

Senat

USA: senat nie przyjął reformy służby zdrowia

W Senacie USA nie powiodła się w piątek ostatnia próba Republikanów, by częściowo wycofać ustawę o dostępnej opiece zdrowotnej, znaną pod nazwą Obamacare, i spełnić obietnicę wyborczą Donalda Trumpa. Powodem było wyłamanie się trzech republikańskich senatorów. "Troje Republikanów oraz 48 Demokratów zawiodło Amerykanów" - tak prezydent USA Donald Trump skomentował na Twitterze głosowania..
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Północna Stany Zjednoczone Donald Trump służba zdrowia

Jest nieścisłość legislacyjna w ustawie o Sądzie Najwyższym

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro przyznał w rozmowie z Polskim Radiem, że w ustawie o Sądzie Najwyższym znalazła się "nieścisłość legislacyjna". Chodzi o różne zapisy, dotyczące liczby kandydatów na Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, którego wskazuje prezydent spośród kandydatów Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego. 
Zobacz więcej na temat:  reforma sądownictwa Sąd Najwyższy Zbigniew Ziobro Ministerstwo Sprawiedliwości Stanisław Karczewski Sejm Krzysztof Łapiński prezydent Andrzej Duda

Senat przyjął ustawę o Sądzie Najwyższym. Nie wniósł żadnych poprawek

O godz. 1.57 w nocy z piątku na sobotę, Senat przyjął bez poprawek ustawę o Sądzie Najwyższym. Wcześniej odrzucił wniosek PO o odrzucenie ustawy w całości. Za przyjęciem ustawy bez poprawek głosowało 55 senatorów, 23 było przeciw, a 2 wstrzymało się. Od głosu wstrzymali się dwaj senatorowie PiS - Jarosław Obremski i Aleksander Bobko. Senatorowie PO przyjęli wyniki głosowania okrzykami "Wolne sądy" i podniesieniem kartek z tym tekstem.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sąd Najwyższy sądownictwo prawo

"Koszty polityczne, które PiS poniesie, mogą być wysokie"

Ustawą o Sądzie Najwyższym zajmuje się Senat. Późno w nocy, po kilku godzinach prac, senacka komisja praw człowieka, praworządności i petycji zdecydowała o przyjęciu ustawy bez poprawek. O reformie sądownictwa w Polskim Radiu 24 mówili mec. Paweł Jabłoński, prawnik dr Tymoteusz Zych (Ordo Iuris), dr Andrzej Anusz (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego), mecenas Artur Wdowczyk i Bartosz Pilitowski z Fundacji Court Watch.
Zobacz więcej na temat:  reforma sądownictwa sądownictwo Sąd Najwyższy krs Andrzej Anusz Artur Wdowczyk PiS Ministerstwo Sprawiedliwości

Nowa ustawa o SN uchwalona. Opozycja protestuje

Sejm uchwalił dziś nową ustawę o Sądzie Najwyższym, która przewiduje m.in. możliwość przeniesienia obecnych sędziów SN w stan spoczynku. Poprawki PiS zostały przyjęte w całości, a wszystkie poprawki opozycji zostały odrzucone. - Agresja i frustracja elit III RP nie zatrzyma procesów naprawczych - powiedziała w orędziu premier Beata Szydło. Po godz. 1.30 senacka komisja przyjęła ustawę o SN bez poprawek.
Zobacz więcej na temat:  Sąd Najwyższy Sejm POLSKA