Polskie Radio
Section05

śledztwo

Kto się wstydzi czytania kryminałów?

We Wrocławiu w środę startuje 20. edycja Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2023. Jak przyznaje Ewa Dąbrowska, koordynatorka wydarzenia, od początku festiwalowej historii zmieniły się nie tylko sama impreza, ale także funkcjonowanie tego typu powieści w przestrzeni publicznej. To już nie jest coś, czego się wstydzimy. Do czytania kryminałów przyznają się profesorzy, piszą o tym artykuły naukowe – ocenia rozmówczyni Katarzyny Cygler. 
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA porwanie KSIĄŻKA Płock pisarz kryminał Katarzyna Cygler

Jacek Ostrowski: w dochodzeniu w sprawie porwania płockiej lekarki popełniono błędy

Gościem "Trójki pod Księżycem" był Jacek Ostrowski, autor cyklu o mecenas Zuzie Lewandowskiej. Najnowsza, dziewiąta już powieść z tej serii, zatytułowana "Bohomaz" ukazała się pod koniec kwietnia. Niedawno wznowiono też "Ostatnią wizytę, książkę nawiązującą do tajemniczego porwania płockiej lekarki na początku lat 70.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA porwanie KSIĄŻKA Płock pisarz kryminał Katarzyna Cygler

NASZ WYWIAD To bez precedensu. Dlaczego Słowacja ma techniczny rząd tuż przed wyborami i czego można się po nim spodziewać?

- Premier technicznego rządu Słowacji Ľudovít Ódor zapowiedział dalszą redukcję zależności energetycznej od Rosji. Ta zależność jest zminimalizowana m.in. przez współpracę polsko-słowacką i w sierpniu ubiegłego roku został otwarty interkonektor gazowy pomiędzy Strachociną i tłocznią Veľké Kapušany - przekazał portalowi PolskieRadio24.pl Łukasz Ogrodnik (PISM), mówiąc o zmianach politycznych na Słowacji. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Słowacja Zuzana Czaputova dziennikarstwo Robert Fico Jan Kuciak NASZ WYWIAD Ukraina Rosja

NASZ WYWIAD Zabójstwo Jána Kuciaka. Dr Łukasz Lewkowicz: skutkiem były zmiany polityczne na Słowacji, ale reform nie dokończono

- Antyrządowe demonstracje po śmierci dziennikarza śledczego Jána Kuciaka odbywały się w 30 miastach słowackich, nie tylko w Bratysławie. Na ulice wychodziło po kilkadziesiąt tysięcy osób. Były to największe manifestacje od 1989 roku, od przemian politycznych tamtego czasu. Skutkiem były zmiany polityczne w kraju - przekazał portalowi PolskieRadio24.pl dr Łukasz Lewkowicz (Instytut Europy Środkowej w Lublinie/UMCS).
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Słowacja Zuzana Czaputova dziennikarstwo Robert Fico Jan Kuciak NASZ WYWIAD

Były wątpliwości, są kontrole i śledztwo. Prokuratura i skarbówka zajęły się technicznym zbożem z Ukrainy

Krajowa Administracja Skarbowa wszczęła kilkanaście kontroli wobec importerów tzw. zboża technicznego z Ukrainy. W pięciu przypadkach prowadzone są już śledztwa przez specjalny zespół prokuratorski z Rzeszowa pod kątem oszustw celnych - powiedział w rozmowie z Business Insider Polska szef KAS Bartosz Zbaraszczuk. Nie wykluczył, że kontrole pojawią się u wszystkich importerów, którzy sprowadzali zboże techniczne z Ukrainy w 2022 i 2023 r.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo zboże import Krajowa Administracja Skarbowa prokuratura Ukraina

Co ze śledztwem ws. obiektu pod Bydgoszczą? Jest komentarz premiera Morawieckiego

- Myślę, że wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak niebawem przedstawi raport w tej sprawie - powiedział premier Mateusz Morawiecki, zapytany przez dziennikarzy o sprawę znalezionych w lesie pod Bydgoszczą szczątków niezidentyfikowanego obiektu wojskowego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Bydgoszcz Mateusz Morawiecki Ministerstwo Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak służby i bezpieczeństwo

PR24 Otrucie ks. Blachnickiego. Prokurator Pozorski: wiemy, że było zabójstwo, teraz chcemy ustalić sprawców

- Wiemy, że nastąpiło zabójstwo. Musimy dokonać ponownej analizy wszystkich dokumentów i ustaleń. Musimy kierunkować postępowanie w celu ustalenia sprawców przestępstwa. Jeśli ich ustalimy, będziemy chcieli ich pociągnąć do odpowiedzialności karnej - podkreślił w Polskim Radiu 24 Andrzej Pozorski, szef pionu śledczego IPN, zastępca prokuratora generalnego. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kościół katolicki Franciszek Blachnicki POLSKA

Ukraina domaga się ścigania rosyjskich zbrodniarzy. Powstaje międzynarodowy trybunał. "Omawiamy konkrety"

Trwają rozmowy o konkretnych mechanizmach powołania specjalnego międzynarodowego trybunału ds. rosyjskich zbrodni przeciwko Ukrainie - informują władze w Kijowie. Biuro ukraińskiego prokuratora generalnego zarejestrowało dotychczas ponad 71 tys. rosyjskich zbrodni agresji i zbrodni wojennych. "Z powodu agresji przeciwko Ukrainie przywódcy Rosji powinni być traktowani jak naziści i dlatego Kijów dąży do powołania specjalnego trybunału" - podkreślają ukraińskie władze.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Rosja wojna na Ukrainie wojna 2023 zbrodnie wojenne