Polskie Radio
Section05

śmierć

Tragedia w Seulu, zamach w Somalii, dramat Ukrainy. Papież prosi o modlitwę za ofiary

Papież Franciszek modlił się w niedzielę za ofiary tragedii w Seulu w Korei Południowej, gdzie w wyniku paniki podczas ulicznej zabawy zginęło ponad 150 osób. Modlił się też za sto osób zabitych w zamachu terrorystycznym w Mogadiszu w Somalii. Podczas spotkania z wiernymi w Watykanie ponownie wezwał do modlitwy za Ukrainę.
Zobacz więcej na temat:  Korea Południowa wypadek żałoba narodowa ŚWIAT Azja Ukraina

Prezydent Korei Południowej ogłosił żałobę. Rośnie bilans ofiar tragedii w Seulu

Prezydent Korei Południowej wprowadził żałobę narodową po tragedii w Seulu. Jak informuje agencja Yonhap, bilans ofiar wzrósł do 153. Agencja zaznacza jednak, że liczba ofiar może jeszcze wzrosnąć, z uwagi na dużą liczbę osób, które znajdują się w stanie ciężkim - 19. Większość ofiar to młodzi ludzie, którzy bawili się na imprezie z okazji Halloween, w jednej z najpopularniejszych dzielnic stolicy. 
Zobacz więcej na temat:  Korea Południowa wypadek żałoba narodowa ŚWIAT Azja

Męczeńska śmierć ks. Jerzego Popiełuszki. 38 lat temu znaleziono jego ciało

38 lat temu, 30 października 1984 roku, w Wiśle na tamie koło Włocławka odnaleziono ciało błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, porwanego i bestialsko zamordowanego 19 października przez funkcjonariuszy SB. Kapłan był duszpasterzem ludzi pracy, kapelanem warszawskiej Solidarności, obrońcą praw człowieka w PRL.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Popiełuszko zabójstwo PRL komunizm Kościół katolicki POLSKA społeczeństwo

Ostatnia przysługa

Marsze pogrzebowe to wyjątkowa część repertuaru rodzimych orkiestr dętych. Jest to bogaty zbiór, w którym bardzo liczne są utwory polskich kompozytorów, niektóre powstałe niemal dwa wieki temu. Wykonywane są najczęściej w kondukcie pogrzebowym, który z orkiestrą na czele odprowadza zmarłego w jego ostatnią drogę. Dziś już o taki widok na cmentarzu jest coraz trudniej, nawet na Roztoczu, gdzie orkiestrowe tradycje są wyjątkowo silne.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna cmentarz pogrzeby Aleksandra Faryńska

IPN odnalazł pamiątki po więźniach niemieckiego obozu Gross-Rosen. Teraz trafią do muzeum

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki przekaże do Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy pamiątki po więźniach niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady. Uroczystość rozpocznie się o w południe na terenie Muzeum i wezmą w niej udział prokurator Andrzej Pozorski, zastępca prokuratora generalnego i dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu oraz dyrektor Muzeum Gross-Rosen Janusz Barszcz.
Zobacz więcej na temat:  niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne II wojna światowa zbrodnie wojenne Instytut Pamięci Narodowej POLSKA społeczeństwo

Czas wspomnienia zmarłych. Ks. prof. Przybyłowski: nie mówmy wtedy o wierze, ale o miłości

Śmierć i przemijanie to terminy, które dominują w dyskusji przy okazji Wszystkich Świętych i wspomnienia zmarłych. Czas ten jednak nie koniecznie musi być przeżywany przez pryzmat wiary, ale także miłości. - Kiedy mówimy o Bogu, mówmy o miłości. Wtedy mamy przedmiot rozmowy z każdym człowiekiem - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. prof. Jan Przybyłowski z Katedry Teologii Pastoralnej i Nauk Pomocniczych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Wszystkich Świętych wiara Kościół katolicki cmentarz Jezus Chrystus POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24

72. rocznica wyroku śmierci dla zarządu WiN. Michał Gruszczyński: byli potwornie torturowani

- Podczas sześciu dni rozprawy przesłuchano zaledwie kilkunastu świadków. Warto wspomnieć, że ludzie z zarządu WiN byli w opłakanym stanie. Każdy z członków miał ślady po torturach - powiedział w Polskim Radiu 24 Michał Gruszczyński z Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
Zobacz więcej na temat:  PRL komunizm zbrodnie sowieckie historia Polski HISTORIA fakty opinie ciekawostki Polskie Radio 24