Polskie Radio
Section05

stan wojenny

"Bez pamięci nie ma narodu". 35. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

Pamięć jest ważna, pamięć buduje wspólnotę, bez niej nie ma wspólnoty, nie ma narodu - mówił prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński w Warszawie na pl. Trzech Krzyży w 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Uroczystością w stolicy partia upamiętniła ofiary wydarzeń z lat 1981-1983.
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Kaczyński PiS Andrzej Gwiazda Tomasz Sakiewicz PRL historia Polski POLSKA

"Doszedłem do przekonania, że pewnie mnie zamordują"

W 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, w Polskim Radiu 24 emitujemy wspomnienia świadków wydarzeń z 13 grudnia 1981 roku. Wśród naszych gości znaleźli się m.in. Bogdan Borusewicz, Małgorzata Łopińska, Krzysztof Wyszkowski, Janina Jankowska, Henryk Wujec, Jan Rulewski, Agnieszka Romaszewska, Andrzej Gwiazda, Maciej Iłowiecki, Romuald Szeremietiew i Bogdan Lis.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Bogdan Borusewicz historia Polski historia PRL Krzysztof Wyszkowski Janina Jankowska Henryk Wujec Andrzej Gwiazda Jan Rulewski Agnieszka Romaszewska Marcin Gugulski Andrzej Drzycimski

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Wspomnienia stanu wojennego

- Tuż po północy na plebanię zastukały pierwsze osoby z informacjami, że aresztowano ich bliskich. Nigdy nie zapomnę, jak przyszła żona jednego z działaczy z dwójką małych dzieci, które uczyłem w szkole, wszyscy zapłakani. Powiedziała, że męża w środku nocy wyciągnięto z łóżka, zakuto w kajdanki i na oczach dzieci zabrano - tak noc wprowadzenia stanu wojennego wspominała ks. Isakowicz-Zaleski, który wtedy był klerykiem parafii w Chrzanowie.
Zobacz więcej na temat:  Rafał Porzeziński dobroczynność Kościół katolicki Tadeusz Isakowicz-Zaleski