Polskie Radio
Section05

strajki

Strajk maszynistów WKD wciąż trwa. "Żeby spełnić postulaty samorząd będzie musiał pożyczyć pieniądze z banku"

Żeby spełnić żądania strajkujących pracowników Warszawskiej Kolei Dojazdowej to samorząd będzie musiał pożyczyć pieniądze z banku - powiedział marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik pytany o strajk w WKD. Wyjaśnił, że dwie samorządowe spółki kolejowe: Koleje Mazowieckie i Warszawska Kolei Dojazdowa funkcjonują dzięki umowie o współpracy z samorządem województwa. Przeznaczamy na to miliard złotych - dodał.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA kolej Warszawa transport publiczny samorząd infrastruktura mazowieckie regiony

Związkowcy odrzucili propozycję. W poniedziałek kolejny dzień strajku Warszawskiej Kolei Dojazdowej

Poniedziałek będzie kolejnym dniem strajku pracowników Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Oprócz maszynistów strajkują również m.in. pracownicy warsztatu. W godz. 6-8 i 15-17 staną pociągi przewoźnika. Pracownicy chcą podwyżki pensji o 800 złotych brutto od stycznia. Spółka zaproponowała 500 złotych od marca, a podczas piątkowego spotkania - od lutego. Związek zawodowy nie przystał na propozycję zarządu spółki.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA infrastruktura kolej Warszawa

Strajk generalny w Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Pasażerów czekają ogromne utrudnienia

Maszyniści Warszawskiej Kolei Dojazdowej przystępują jutro do strajku. Wiceprezydent Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce Sławomir Centkowski zapowiedział, że protest rozpocznie się o 6 rano. Maszyniści, którzy wczesnym popołudniem rozpoczęli rozmowy "ostatniej szansy", żądają podwyżki wynagrodzenia zasadniczego o 800 złotych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA pociągi społeczeństwo Warszawa mazowieckie regiony

Protesty rolników w Niemczech. Lokalne media: trudny test dla naszej demokracji

W Niemczech trwa ogólnokrajowy strajk rolników. O ile wczoraj kierowcy musieli się liczyć z poważnymi zakłóceniami w ruchu drogowym, o tyle dziś sytuacja na autostradach wygląda znacznie lepiej. Media oceniają, że ten największy protest ostatnich lat jest trudnym sprawdzianem dla niemieckiej demokracji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy rolnicy rolnictwo protest media społeczeństwo demonstracje demokracja Berlin

Uroczystości z okazji 53. rocznicy Grudnia '70. Prezydent Duda: wolność krzyżami się mierzy

Przed pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 w Gdyni odbyły się w niedzielę uroczystości z okazji 53. rocznicy tragicznych wydarzeń. W tym miejscu około godziny szóstej 17 grudnia 1970 r. padły strzały do robotników udających się do pracy. W liście do uczestników uroczystości prezydent Andrzej Duda podkreślił, że "wolność krzyżami się mierzy".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Gdynia Grudzień 1970 śmierć Solidarność prezydent Andrzej Duda

Strajk okupacyjny w radomskiej Wyższej Szkole Inżynierskiej. Uczestnicy żądali demokratycznych przemian

Strajk okupacyjny w radomskiej Wyższej Szkole Inżynierskiej rozpoczął się 26 października 1981 roku, a zakończył go stan wojenny wprowadzony 13 grudnia tego samego roku. Był on najdłuższym ze wszystkich ówczesnych strajków w PRL. Stał się początkiem ogólnopolskiego strajku środowisk akademickich. Przystąpiło do niego 70 proc. uczelni w całym kraju.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Radom Jakub Domoradzki Wyższa Szkoła Inżynierska Michał Jakubiak Wojciech Jakubiak

Reportaż "Latarnia" - stan wojenny i strajk studentów szkoły morskiej

Reportaż "Latarnia" Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej to historia studentów z Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni, zaangażowanych w działalność podziemną, którzy byli działaczami Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Po ogłoszeniu stanu wojennego uczestniczyli w strajku pracowników i studentów szkoły morskiej, a po jego zakończeniu przenieśli się do stoczni.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Urszula Żółtowska-Tomaszewska reportaż stan wojenny PRL historia Polski historia PRL Niezależne Zrzeszenie Studentów (NZS) Gdynia Justyna Piernik